Trwa ładowanie...

Diclac – skład i działanie, wskazania, przeciwwskazania, dawkowanie, skutki uboczne

Diclac to lek o działaniu przeciwzapalnym, przeciwgorączkowym i przeciwbólowym. Należy do niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Diclac ma postać tabletek powlekanych i przeznaczony jest do stosowania doustnego.

spis treści

1. Charakterystyka Diklofenaku?

Diklofenak to substancja czynna leku Diclac. Substancja czynna przeciwdziała syntezie prostaglandyn, hamując aktywność cyklooksygenazy prostaglandynowej. Substancja czynna, jaką jest diklofenak, szybko wchłania się z przewodu pokarmowego. Maksymalne stężenie we krwi osiąga około 2 godziny po przyjęciu.

Zobacz film: "Tabletki, których nie wolno dzielić na pół"

2. Wskazania do stosowania leku Diclac.

Diclac stosowany jest w leczeniu bólu, który towarzyszy takim chorobom jak: reumatoidalne zapalenie stawów, [zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa, zwyrodnienia stawów, zapalenia kości i stawów, zapalenie mięśni, dna moczanowa, zwyrodnienia kręgosłupa, reumatyzm pozastawowy.

Wskazanie do przyjmowania Diclacu to również leczenie bólu w pourazowych i pooperacyjnych stanach zapalnych i obrzęku. Diclac może być też stosowany by złagodzić objawy bolesnego miesiączkowania.

Te leki bez recepty wchodzą w reakcje ze słońcem
Te leki bez recepty wchodzą w reakcje ze słońcem [6 zdjęć]

Niedawno w mediach było głośno o angielskiej biegaczce, która podczas maratonu uległa poparzeniu słonecznemu.

zobacz galerię

3. Kiedy nie należy stosować lek?

Nawet, jeśli istnieją wskazania do przyjmowania leku, nie każdy i nie zawsze może po niego sięgnąć. Przede wszystkim Diclacu nie mogą przyjmować osoby, które wykazują nadwrażliwość na diklofenak lub na jakąkolwiek inną substancję pomocniczą leku. Inne przeciwwskazania do przyjmowania Diclacu to: Krwawienia z przewodu pokarmowego, Owrzodzenie żołądka, Owrzodzenie jelit, Choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy, * Ciężka niewydolność wątroby, nerek, serca.

Diclacu nie mogą przyjmować kobiety w III trymestrze ciąży. Nie powinny go też przyjmować kobiety, które karmią piersią. Diclac nie powinien być podawany pacjentom, którzy nie ukończyli 14. roku życia.

4. Jak bezpiecznie dawkować Diclac?

Lek należy przyjmować zgodnie z zaleceniami lekarza, nie należy zmieniać ustalonych dawek, gdyż może zagrozić to zdrowiu i życiu. Diclac to lek, który ma postać tabletek powlekanych. Przyjmuje się go doustnie. Początkowa dawka Diclacu wynosi zazwyczaj 100-150 mg na dobę w 2-3 dawkach. Takie dawkowanie Diclacu zalecane jest u pacjentów dorosłych. U młodych pacjentów, którzy ukończyli 14. rok życia, przyjmuje się 2-3 dawkach 0,5-2 mg leku na kilogram masy ciała. Pacjenci w podeszłym wieku powinni przyjmować jak najmniejszą dawkę leku.

Zobacz także:

5. Jakie są skutki uboczne stosowania leku?

Podczas kuracji Diclakiem mogą wystąpić różne działania niepożądane. Nie pojawią się one u wszystkich chorych, a korzyści z leczenia są zazwyczaj o wiele większe niż ewentualne skutki uboczne. Ból brzucha, nudności i wymioty, wzdęcia, wysypka na ciele, bóle głowy, zawroty głowy, to najczęstsze skutki uboczne stosowania Diclacu.

Ponadto rzadko lub bardzo rzadko mogą wystąpić takie działania niepożądane jak: krwawienie z przewodu pokarmowego, zapalenie błony śluzowej żołądka, krwawe wymioty, choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy, zaparcia, zapalenie trzustki.

Mogą pojawić się też reakcje związane z nadwrażliwością. Niekiedy dochodzi też do zaostrzenia astmy i skurczu oskrzeli. Przyjmowanie dużych dawek Diclacu przez długi czas może zwiększać ryzyko wystąpienia udaru lub zawału serca.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza