Trwa ładowanie...

Diclovit – skład, działanie, wskazania i dawkowanie

Avatar placeholder
15.03.2023 13:25
Diclovit jest wskazany w leczeniu bólu w niereumatoidalnych stanach zapalnych oraz stanów zapalnych w chorobie zwyrodnieniowej stawów u osób dorosłych.
Diclovit jest wskazany w leczeniu bólu w niereumatoidalnych stanach zapalnych oraz stanów zapalnych w chorobie zwyrodnieniowej stawów u osób dorosłych. (Adobe Stock)

Diclovit to połączenie leku z grupy NLPZ i witamin neurotropowych. Preparat jest wskazany w leczeniu bólu w niereumatoidalnych stanach zapalnych oraz stanów zapalnych w chorobie zwyrodnieniowej stawów u osób dorosłych. Jakie są efekty jego działania? Jak go dawkować?

spis treści

1. Co to jest Diclovit?

Diclovit to lek, który zawiera niesteroidowy lek przeciwzapalny (diklofenak) oraz witaminy z grupy B (B1, B6 i B12). Dzięki temu działa przeciwbólowo, przeciwreumatycznie i przeciwzapalnie. Preparat ma postać kapsułek twardych. Przeznaczony jest do stosowania doustnego u osób dorosłych.

Diklofenak jest inhibitorem syntetazy prostaglandynowej (cyklooksygenazy). Działa zarówno przeciwbólowo, przeciwgorączkowo, przeciwreumatycznie, jak i przeciwzapalnie. Przeciwdziała syntezie prostaglandyn, substancji odgrywających znaczącą rolę w rozwoju stanu zapalnego.

Zobacz film: "Choroby serca najczęstszą przyczyną zgonów Polaków"

Zmniejsza tym samym objawy odpowiedzi zapalnej i tonuje dolegliwości oraz dokuczliwe objawy, takie jak obrzęk, podwyższona temperatura ciała, ból czy sztywność stawów. Zawarte w preparacie Diclovit witaminy z grupy B uzupełniają niedobory w organizmie i wspomagają pracę układu nerwowego.

2. Wskazania do stosowania leku Diclovit

Kiedy stosować Diclovit? Wskazaniem jest leczenie bólu w niereumatoidalnych stanach zapalnych oraz leczenie stanów zapalnych w chorobie zwyrodnieniowej stawów. Preparat włącza się, gdy pacjent zmaga się z takimi schorzeniami jak:

3. Skład leku Diclovit

Substancje czynne leku Diclovit to Diclofenacum natricum (diklofenak sodu), Thiamini hydrochloridum (witamina B1), Pyridoxini hydrochloridum (witamina B6) oraz Cyanocobalaminum (witamina B12).

Jedna kapsułka twarda Diclovit zawiera:

  • 50,00 mg Diclofenacum natricum (diklofenak sodowy),
  • 50,00 mg Thiamini hydrochloridum (tiaminy chlorowodorek, witamina B1),
  • 50,00 mg Pyridoxini hydrochloridum (pirydoksyny chlorowodorek, witamina B6),
  • 0,25 mg Cyanocobalaminum (cyjanokobalamina, witamina B12).

Substancje pomocnicze: Zawartość kapsułki: powidon; kwasu metakrylowego i etylu akrylanu kopolimer (1:1), dyspersja 30%; trietylu cytrynian; talk. Otoczka kapsułki: Korpus, barwy kości słoniowej: tytanu dwutlenek (E 171); żelaza tlenek czerwony (E 172); żelaza tlenek żółty (E 172); żelatyna. Wieczko, barwy pomarańczowej: tytanu dwutlenek (E 171); żelaza tlenek czerwony (E 172); żelatyna.

Diclovit jest dostępny wyłącznie z przepisu lekarza. Diclovit bez recepty (także Diclovit zamiennik bez recepty) nie jest dostępny.

4. Jak stosować Diclovit?

Kapsułki twarde Diclovit należy połykać w całości, popijając wodą (co najmniej 200 ml), najlepiej przed posiłkiem. Nie należy ich dzielić ani żuć. Dawkowanie leku jest ustalane indywidualnie przez lekarza. Bardzo ważne jest, by przyjmować zgodnie z zaleceniami.

W zależności od nasilenia choroby dawka dla dorosłych i młodzieży od 18 lat dobowa:

  • dawka początkowa wynosi od 1 do 3 kapsułek (od 50 do 150 mg diklofenaku na dobę), w dawkach podzielonych,
  • dawka podtrzymująca wynosi zazwyczaj 1 kapsułkę raz lub 2 razy na dobę.

Po jakim czasie działa Diclovit? Diklofenak jest wchłaniany z przewodu pokarmowego, a jego maksymalne stężenie osiągane jest po około 2 godzinach.

5. Przeciwwskazania, działania niepożądane i środki ostrożności

Leku Diclovit nie należy stosować leku w przypadku nadwrażliwości na którakolwiek substancję leku. Przeciwwskazanie stanowi także:

Leku nie zaleca się stosować nie tylko w ciąży, ale i podczas karmienia piersią. Diklofenak i jego metabolity przenikają zarówno przez łożysko, jak i do mleka kobiet karmiących piersią. Diclovit nie może być stosowany przez dzieci i młodzież poniżej 18 lat. U pacjentów w podeszłym wieku należy zachować ostrożność.

Stosowanie leku Diclovit może wywołać działania niepożądane. Najczęściej obserwuje się takie skutki uboczne jak nudności, wymioty, biegunka. Długotrwałe stosowanie (ponad 6 do 12 miesięcy) witaminy B6 w dawkach przekraczających 50 mg na dobę może powodować neuropatię obwodową.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze