Dieta fosforanowa

Kamica nerek to schorzenie, w wyniku którego w drogach moczowych odkładają się złogi substancji chemicznych, których organizm nie potrafi rozpuścić. Kamica nerkowa może przybierać różne postaci, zależnie od substancji chemicznej będącej głównym budulcem kamieni. Jednym z rodzajów kamicy nerek jest kamica fosforanowa, która związana jest z zasadowym odczynem moczu. Może on być spowodowany infekcją bakteryjną, która skutkuje rozkładem mocznika na dwutlenek węgla i amoniak. W takiej sytuacji wskazane jest spożywanie produktów zakwaszających, takich jak wędliny, makarony, ryby i pieczywo. Ponadto, należy dostarczać organizmowi dużej ilości magnezu, cytrynianów i regularnie uzupełniać poziom płynów.

Zobacz film: "Co to jest układ moczowy?"

Ogólne założenia diety w kamicy nerkowej

Przyczyny powstawania różnych postaci kamicy nerkowej są wielorakie. Do najczęstszych czynników powodujących kamicę fosforanową należą: zbyt mała ilość płynów w diecie lub nadmierna ich utrata, wysokie stężenie fosforanów w moczu, niedobór magnezu i cytrynianów, niedobory witamin z grupy B. Dieta nerkowa bezwzględnie zakazuje spożywania alkoholu. Jeśli dokucza ci kamica nerek, postaraj się również ograniczyć spożycie soli kuchennej i wszystkich przetworów z dodatkiem soli, takich jak kiszonki czy konserwy. Ponadto, zmniejsz spożycie koncentratów spożywczych, przypraw do zup i potraw z glutaminianem sodu (zupy w proszku, rosoły w kostce, sosy w proszku). Zrezygnuj ze stosowania przypraw ostrych i pikantnych. Niezależnie od rodzaju kamicy nerkowej należy zwiększyć ilość przyjmowanych płynów, co pozwoli częściej oddawać mocz. Mogą to być zwykłe napoje, owocowe kompoty, wody mineralne, przegotowana woda czy słabe ziołowe herbatki.

Dieta w kamicy fosforanowej

Kamica fosforanowa powoduje, że mocz przybiera zasadowy odczyn, który powstaje na skutek działania bakterii rozkładających mocznik na amoniak i dwutlenek węgla. Dieta nerkowa przy tym rodzaju kamicy powinna być bogata w pokarmy zakwaszające, np. mięso, ryby, wędliny, pieczywo, makarony. Inne polecane produkty to: produkty zbożowe z pełnego ziarna, płatki owsiane, otręby, gruboziarniste kasze, masło, owoce cytrusowe, soki owocowe. Pokarmy, których spożycie należy ograniczyć, to: jajka, mleko, sery twarogowe, rośliny strączkowe i konserwy rybne. Poza tym, należy unikać warzyw, ziemniaków i owoców. Do produktów, których bezwzględnie nie można jeść, zaliczamy: szpinak, szczaw, rabarbar, botwinę, nasiona roślin strączkowych, mocną herbatę, kawę naturalną, czekoladę, kakao, konserwy, koncentraty zup i sosów, ostre przyprawy i przyprawy z glutaminianem sodu, alkaliczne wody mineralne.

Kamica struwitowa, czyli inaczej fosforanowo-magnezowo-wapniowa, jest odmianą kamicy fosforanowej. Jeżeli chodzi o produkty niewskazane przy tej dolegliwości, najlepiej zmniejszyć ilość fosforanów w diecie, a więc ograniczyć spożycie mleka, pokarmów zbożowych gruboziarnistych, orzechów, czekolady, kakao, nasion roślin strączkowych, konserw, mięsa, ryb, podrobów, żółtka jaja, a także serów topionych i dojrzewających. W przypadku, gdy w moczu odnotowuje się zbyt niski poziom magnezu i cytrynianów, zalecane jest uzupełnienie diety o warzywa zawierające magnez, takie jak kukurydza, soki oraz owoce cytrusowe.

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Kamica nerkowa - przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie, rokowanie, zapobieganie
najnowsze pytania

grupy wsparcia i fora dyskusyjne

Artykuły Kamica nerkowa - przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie, rokowanie, zapobieganie
Wpływ wegetarianizmu na zdrowie

Zdrowa dieta wegetariańska

Zdrowa dieta wegetariańska

Warzywa w diecie wegetariańskiej Dieta wegetariańska ma wiele zalet. Osoby, które wyrzuciły ze swojego jadłospisu mięso, rzadziej cierpią na nadwagę i otyłość.

Antykoncepcja hormonalna

Skuteczna dieta

Skuteczna dieta

Dieta proteinowa dr. Dukana jest kuracją lubianą przede wszystkim z powodu swobody w ilości i częstotliwości spożywania posiłków.

Grupa krwi a dieta - dieta dla grupy krwi AB, 0, A, B

Dieta zgodna z grupą krwi

Dieta zgodna z grupą krwi

Dieta dobrana do grup krwi 0, A, B, AB to odpowiedni sposób doboru pokarmów, które organizm będzie przyswajał i trawił w taki sposób, w wyniku którego będzie gromadził minimalne ilości toksyn.

Dieta na pamięć i koncentrację

Dieta pobudzająca myślenie

Dieta pobudzająca myślenie

Znane jako niechciane elementy zdrowej diety - czekolada i kawa, skutecznie pobudzają myślenie.

Dieta kardio

Dieta dobra dla serca

Dieta dobra dla serca

Ryby są źródłem wielonienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3, dlatego powinny być podstawą posiłków w diecie obniżającej poziom cholesterolu.

Dieta przyszłej mamy

Dieta przyszłej matki

Dieta przyszłej matki

Aby urodzić zdrowe dziecko, przyszła mama powinna sięgać po zdrowe przekąski, takie jak jogurt naturalny, owoce i warzywa. Są one bogate w białko, witaminy i minerały.

Waga a zdrowie

Kluczowa rola ćwiczeń

Kluczowa rola ćwiczeń

Zdrowa dieta połączona z odpowiednimi ćwiczeniami ma zbawienny wpływ na organizm.