Dieta, która "działa" na raka krwi. Naukowcy zaprezentowali wyniki najnowszych badań
Naukowcy z Memorial Sloan Kettering Cancer Center (MSK) przedstawili wyniki pierwszego klinicznego badania wskazującego, że konkretny typ diety może opóźnić progresję szpiczaka mnogiego – rzadkiego i nieuleczalnego nowotworu krwi atakującego szpik kostny.
1. Nadzieja dla pacjentów z nowotworem krwi
Badanie objęło 20 uczestników z przednowotworowym zaburzeniem krwi i podwyższonym indeksem masy ciała (BMI), narażonych na rozwój szpiczaka mnogiego. Przez 12 tygodni otrzymywali posiłki roślinne bogate w błonnik, a przez kolejne 24 tygodnie uczestniczyli w sesjach coachingowych. Dwoje uczestników, u których przed badaniem obserwowano postępującą chorobę, wykazało znaczną poprawę. Po roku od rozpoczęcia badania żaden z uczestników nie przeszedł w stadium zaawansowane szpiczaka mnogiego.
- Wyniki tego badania ukazują siłę odżywiania – w szczególności diety roślinnej bogatej w błonnik – i pomagają lepiej zrozumieć, w jaki sposób może ona prowadzić do poprawy mikrobiomu i metabolizmu, budując silniejszy układ odpornościowy – powiedziała dr Urvi Shah, specjalistka ds. szpiczaka w MSK i prowadząca badanie NUTRIVENTION, cytowana przez Medicalxpress.
- Te odkrycia dodatkowo pokazują, jak my, jako lekarze, możemy wzmocnić pacjentów - dodał.
2. Jak dieta zapobiegła progresji szpiczaka?
Szpiczak mnogi to drugi co do częstości występowania nowotwór krwi, który zazwyczaj rozwija się z wcześniejszych stanów, takich jak MGUS (monoklonalna gammapatia o nieokreślonym znaczeniu) i szpiczak "tlący się" we wczesnym, bezobjawowym stadium klinicznym. Badania wskazują, że osoby o niskiej jakości diety i zredukowanym spożyciu pokarmów roślinnych mają zwiększone ryzyko rozwoju tego nowotworu. Dodatkowo, osoby z podwyższonym BMI są dwukrotnie bardziej narażone na progresję szpiczaka niż te o prawidłowej masie ciała.
W trakcie badania uczestnicy byli zachęcani do spożywania dowolnych ilości pełnowartościowych produktów roślinnych, takich jak owoce, warzywa, orzechy, nasiona, pełne ziarna i rośliny strączkowe. Te zmiany dietetyczne doprowadziły do istotnej poprawy jakości życia, zwiększenia wrażliwości na insulinę oraz zmniejszenia stanu zapalnego. Średnio uczestnicy stracili 8 proc. masy ciała po 12 tygodniach.
Po tych pozytywnych wynikach dr Shah rozpoczęła rekrutację do większego, wieloośrodowiskowego badania NUTRIVENTION-3, które obejmie 150 uczestników. Odkrycia te zostały potwierdzone w modelu myszy z "tlącym się" szpiczakiem, gdzie 44 proc. gryzoni karmionych dietą bogatą w błonnik nie doświadczyło progresji szpiczaka, w porównaniu do grupy na standardowej diecie, w której wszystkie myszy rozwinęły nowotwór.
Aleksandra Zaborowska, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.