Trwa ładowanie...
Przeczytaj raport abcZdrowie
Temat miesiąca: Alkohol

Dlaczego astma i sport się wykluczają?

Osoby cierpiące na astmę unikają ćwiczeń fizycznych z obawy przed napadami duszności i zaostrzeniem choroby. Jednak brak wysiłku fizycznego może wywołać znacznie gorsze konsekwencje. Organizm, w którym spadła wydajność fizyczna, jest mniej odporny na infekcje, wirusy. Obecnie lekarze zalecają astmatykom uprawianie dogodnych dla chorych dyscyplin sportu.

Zobacz film: "Dlaczego warto wykonywać badania profilaktyczne?"

spis treści

1. Leczenie astmy a sport

  • Leczenie farmakologiczne – musi być odpowiednio dostosowane do nasilenia choroby. Leki można podawać profilaktycznie. Przed rozpoczęciem ćwiczeń należy zażyć odpowiednią dawkę leku wziewnego.
  • Ważna rozgrzewka – Przed rozpoczęciem intensywnych ćwiczeń nie można zapomnieć o rozgrzewce. Najpierw umiarkowana, potem bardziej natężona, przyzwyczai nasz organizm do wysiłku. Optymalna rozgrzewka powinna trwać 10 – 15 minut.
  • Ćwiczenia główne – najlepszy będzie trening interwałowy. Polega on na przeplataniu odcinków pokonywanych z bardzo dużą intensywnością z odcinkami odpoczynkowymi. Trening interwałowy zwiększa wydolność organizmu, szczególnie wydolność układu krążenia i oddechowego. Można go wykorzystać przy grze w piłkę (nożną, siatkówkę), podczas biegów, jazdy na rowerze, pieszych wycieczek, pływania. Takie ćwiczenia będą najefektywniejsze jeśli potrwają ok. 30 minut.
  • Ważne by praca podczas wysiłku miała submaksymalne natężenie, tzn. była mniejsza niż u sportowców wyczynowych.

2. Objawy astmy a sport

Objawy astmy nie wykluczają możliwości uprawiania ćwiczeń. Osoby chore na astmę mogą trenować różnego rodzaju sporty. Co więcej mogą być poddane dużemu wysiłkowi. Wysiłek fizyczny nie musi pociągać za sobą groźby wystąpienia duszności. Badania wykazały, że osoby wykonujące obciążające ćwiczenia nie miały napadów astmy ani w trakcie, ani po ćwiczeniach. Wręcz przeciwnie, stwierdzono u nich poprawę wydolności fizycznej.

Osoby chore na astmę, sport często kojarzą z przykrym doświadczeniem. Co więcej, już wchodzenie po schodach na wysokie pietra może sprawiać trudność. Nim astmatyk dojdzie do celu, łapie go zadyszka i świszczący oddech. Chorym na astmę może pomóc odpowiednio dobrany trening. Należy jedynie przełamać obawę.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza