Polacy lekceważą. Znak, że rak sieje spustoszenie w jelitach
Z badania przeprowadzonego przez BioStat dla Wirtualnej Polski wynika, że z bólami brzucha zmaga się 53 proc. Polaków. Dolegliwości bólowe ze strony układu pokarmowego przytrafiają się nam dość często. Jaki rodzaj bólu powinien nas zaniepokoić?
1. Połowa Polaków z bólem brzucha
Z badania przeprowadzonego w marcu 2022 roku przez Centrum Badawczo-Rozwojowe BioStat dla Wirtualnej Polski wynika, że z bólami brzucha zmaga się 53 proc. Polaków, a aż 42 proc. z nich określa je jako uciążliwe. U 21 proc. Polaków często pojawia się biegunka oraz refluks. Ponad 42 proc. sięga po pomoc lekarza POZ, jednak do gastrologów udaje się zaledwie 26 proc.
- Jedną z najczęstszych przyczyn bólu brzucha jest zespół jelita drażliwego. Wtedy pacjent odczuwa ból, dyskomfort, skarży się na wzdęcia i zaburzenia wypróżniania. Schorzenie to rozpoznajemy wtedy, gdy nie zdiagnozujemy innej przyczyny dolegliwości np. nowotworu - mówi w rozmowie z WP abcZdrowie dr n.med. Tadeusz Tacikowski, gastrolog.
Ekspert zaznacza, że mniej więcej 40 proc. Polaków ma refluks, który objawia się bólami w nadbrzuszu.
- Niektórzy pacjenci, u których zdiagnozowano to schorzenie, sygnalizują, że zmagają się ze zgagą czy bólami w klatce piersiowej - wymienia dr Tacikowski.
2. Przyczyny bólu brzucha
Ból brzucha może mieć wiele przyczyn. Do tych najczęściej występujących zaliczamy:
- niestrawność,
- zaparcia,
- wzdęcia,
- bóle menstruacyjne,
- zatrucie pokarmowe,
- zespół jelita drażliwego,
- chorobę wrzodową żołądka i/lub dwunastnicy,
- kamicę pęcherzyka żółciowego,
- kamicę nerkową,
- chorobę refluksową żołądka,
- zapalenie wyrostka robaczkowego.
Pacjenci przyznają, że jeśli odczuwany przez nich ból nie jest uciążliwy i trwa krótko, korzystają z dostępnych bez recepty leków rozkurczowych. Jest to najczęściej wybierana opcja zniwelowania bólu (wybiera ją 83 proc. badanych).
3. Jak prawidłowo rozpoznać ból brzucha?
Doktor Tacikowski zwraca uwagę na fakt, że inne objawy będą towarzyszyły ostrym bólom brzucha, a inne tym przewlekłym. W przypadku stanów ostrych ból będzie silny i nagły. Takie dolegliwości mogą wskazywać np. na zapalenie wyrostka robaczkowego, pęknięcie tętniaka aorty brzusznej, czy zapalenie trzustki.
Do najczęstszych przewlekłych bóli brzucha zaliczamy ból w górnej jego części.
- Taki ból najczęściej zwiastuje chorobę refluksową przełyku lub dyspepsję czynnościową. Zwykle występuje w towarzystwie mdłości. Jeśli ból pojawia się trochę niżej, w nadbrzuszu, może być objawem problemów z trzustką. Wtedy te bóle są bardzo silne - wyjaśnia dr Tacikowski.
Gastrolog zaznacza, że kolejnym rodzajem bólu, z którym zmagają się Polacy, są skurcze brzucha i biegunki.
- Objawy takie jak bóle brzucha połączone z biegunką lub zaparciami, często występującymi naprzemiennie, mogą oznaczać zespół jelita drażliwego. Kolejnym objawem typowym dla tego schorzenia są wzdęcia oraz zaburzenia rytmu wypróżnień. Jednak takich objawów nie powinniśmy lekceważyć, ponieważ występują one także przy nowotworze jelita grubego. Jeżeli pacjent jest młody, to ryzyko raka jest małe, ale nie zerowe - informuje lekarz.
4. Ból w dolnej części brzucha
Również często wymienianym przez Polaków rodzajem bólu brzucha jest ten zlokalizowany z lewej strony na dole.
- Taki rodzaj bólu również może wskazywać na zespół jelita drażliwego. Jednak także jedną z możliwych przyczyn wystąpienia takich dolegliwości bólowych jest zapalenie uchyłka. Wtedy ból jest stały, występuje na relatywnie małej przestrzeni. W zespole jelita drażliwego te bóle są przemijające - wyjaśnia dr Tacikowski.
Kolejnym rodzajem bólu, który powinien nas zaniepokoić, jest intensywny ból brzucha po obfitym posiłku, który nie mija. Może on oznaczać stan zapalny pęcherzyka żółciowego. W przypadku zablokowania odpływu żółci, spowodowanego zwykle przez kamicę żółciową, konieczna jest wizyta u lekarza i wdrożenie leczenia farmakologicznego lub operacyjnego.
Dr n.med. Tadeusz Tacikowski apeluje, by nie bagatelizować silnych lub przewlekłych dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Nawracające bóle brzucha, krew w stolcu czy nagła utrata wagi to niepokojące objawy, szczególnie gdy w naszej rodzinie występowały przypadki chorób gastrologicznych lub raka.
Zamiast łykać środki przeciwbólowe, trzeba jak najszybciej udać się do lekarza.
Anna Klimczyk, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.