Dlaczego mężczyźni boją się dentysty?
Dentofobia kojarzy nam się przede wszystkim z dziećmi. To właśnie one mają zazwyczaj największe opory przed wizytą w gabinecie stomatologicznym. Dentyści stają na głowie, aby umilić swoim małym pacjentom czas spędzony na fotelu. Okazuje się jednak, że problem ten dotyka także dorosłych. Aż 52% kobiet i mężczyzn w wieku 25–50 lat przyznaje, że stres związany z wizytą u dentysty jest u nich tak silny, że decydują się z niej zrezygnować. Co ciekawsze, na dentofobię cierpi, o dziwo, aż co drugi mężczyzna!
1. Mężczyzna vs stomatolog
Wyniki badań przeprowadzonych na rzecz kampanii „Lekcja stomatologii” mogą wydawać się nieco zaskakujące. Jasno pokazują, że przedstawiciele płci uchodzącej za silniejszą odczuwają niezwykle silny lęk przed spotkaniem z dentystą. Aż 50% ankietowanych przyznało, że strach sprawił, iż porzucili zamiar odbycia wizyty. „Należy zwrócić uwagę na fakt, że powyższe dane mogą nieco różnić się od stanu faktycznego. Mężczyznom znacznie trudniej przyznać się do słabości, tym bardziej, jeśli chodzi o lęk przed czymś tak prozaicznym jak wizyta u dentysty. Ciężko stwierdzić, ilu respondentów odpowiadało na pytania sumiennie i zgodnie z prawdą. Przyjęty w społeczeństwie wzorzec kulturowy nakazuje uczyć chłopców, że odczuwanie strachu to przejaw braku męskości. Sprawia to, że dorośli mężczyźni unikają nie tylko wizyt w gabinecie, ale także rozmów na temat własnego zdrowia” – mówi Katarzyna Ostaszewska z kliniki Prima-Dent. Panowie najczęściej odkładają wizytę do momentu, w którym ból jest już na tyle dokuczliwy, że uniemożliwia normalne funkcjonowanie. Tak skrajne zaniedbania mogą okazać się jednak bardzo niebezpieczne. Zły stan uzębienia może stać się przyczyną rozwoju groźnych chorób, nawet sepsy. Mężczyźni zdają się zapominać, że leczenie podjęte zbyt późno nie tylko znacznie nadwyręża ich portfele, ale zazwyczaj pochłania o wiele więcej tak cennego dla nich czasu. A przecież zdrowy uśmiech jest cenny nie tylko ze względów zdrowotnych. Stanowi on także naszą wizytówkę – sprawia, że czujemy się bardziej pewni siebie, co z kolei zdecydowanie poprawia komfort życia.
2. Idealny dentysta
Strach przed fotelem stomatologicznym skutecznie może zmniejszyć świadomość, że wybieramy się do osoby życzliwej i godnej zaufania. Jeśli ma to dla nas naprawdę duże znaczenie, nie wahajmy się zmieniać lekarzy do momentu, aż znajdziemy takiego, który w pełni spełni nasze oczekiwania. Okazuje się, że 85% mężczyzn preferuje w tej roli kobiety. „Być może pacjentowi łatwiej jest się przyznać do słabości przed kobietą niż przed innym mężczyzną. Ponadto dentystki uchodzą za bardziej wyrozumiałe, empatyczne i delikatne. Jeśli wybór płci lekarza stanowi dla kogoś sposób walki z dentofobią, nie jest zjawiskiem negatywnym. Myślę jednak, że w pracy stomatologa większe znaczenie ma osobowość, podejście do pacjenta i profesjonalizm, które są niezależne od płci” – mówi lek. dent. Katarzyna Ostaszewska z kliniki Prima-Dent.
3. „Lekcja stomatologii”
Celem akcji zorganizowanej przez fundację „Nadzieja dla Zdrowia” oraz NZOZ Prima-Dent jest gruntowna przemiana sposobu myślenia Polaków o fotelu dentystycznym. Podjęte działania zmierzają do wyeliminowania stresu stomatologicznego, a w efekcie – poprawy stanu uzębienia. Organizowane w ramach tej inicjatywy spotkania służą zapoznaniu uczestników z najlepszymi technikami dbania o stan jamy ustnej oraz pomagają wyzbyć się lęku związanego z leczeniem. Kampania prowadzona jest już od 15 lat i jak dotąd zgromadziła ponad 30 tysięcy uczestników.
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.