Dlaczego należy się martwić, jeśli budzisz się w nocy: zaburzenia snu zwiększają ryzyko wystąpienia arytmii serca

Jeśli często budzisz się w środku nocy, skutki mogą być poważniejsze, niż zaczerwienione oczy rano.

Niespokojny sen zakłóca gospodarkę hormonalną

Nowe badania, które opierają się na danych pochodzących od ponad 14 millionów pacjentów, pokazują, że ludzie, którzy zgłaszają częste przebudzenia w nocny, są narażeni na 26 proc. większe ryzyko wystąpienia arytmii,  niż ludzie, którzy nie mają takich problemów.

Dorośli są o 26 proc. bardziej narażone na migotanie przedsionków, jeśli ich sen jest zakłócony. Choroba ta może prowadzić do udaru mózgu, niewydolności serca i innych powikłań. Bezsenność zwiększa ryzyko zaburzeń o 29 proc.

Naukowcy podejrzewają, że zakłócenia snu mogą powodować  dodatkowy nacisk na komory serca. To może być spowodowane tym, że zakłócona jest gospodarka hormonalna regulująca cykl dobowy.

Coraz więcej dowodów wskazuje, że sen wpływa na metabolizm i równowagę hormonalną ciała -  poziom cholesterolu, insuliny, ciśnienie krwi i stan zapalny. Naukowcy uważają. ze ta część mózgu, która reguluje tętno i ciśnienie krwi - system autonomiczny - może mieć również wpływać na nieregularny sen.

Lekarze wcześniej sądzili, że sen prawdopodobnie wpływa na zdrowie układu sercowo-naczyniowego, tylko jeśli ktoś cierpi na bezdech senny - co powoduje chrapanie i niebezpieczne przerwy w oddychaniu w nocy.  Ale naukowcy wzięli bezdech senny pod uwagę, gdy prowadzili badania i stwierdzili, że ryzyko występowania chorób serc pojawiło się nawet u osób, którzy mieli inne problemy ze snem.

 "Fakt, że te trzy badania dały nam spójne wyniki jest ekscytujący” – mówi główny autor badania, Matt Christensen.

Zaskakujące przyczyny problemów ze snem

Wszyscy znamy pokusę spędzenia dodatkowego czasu w łóżku w sobotnie i niedzielne poranki, jednak eksperci twierdzą, że spanie do późna w weekend (jak również...

Śledzono też jakość wypoczynku 1,131 tys. ludzi, analizując ją poprzez monitorowanie ruchu gałek ocznych - kluczowy wskaźnik głębokiego snu.

To pokazało, że mniej gwałtowne ruchy gałek ocznych podczas snu są związane z wyższym ryzykiem rozwoju migotania przedsionków.

Christensen, który przedstawił swoje ustalenia na sesji naukowej zorganizowanej  przez Amerykańskie Towarzystwo Kardiologiczne w Nowym Orleanie, powiedział, że "dzięki analizie rzeczywistych cech snu, takich jak ilość ruchów gałek ocznych, kierujemy się ku wiarygodnemu mechanizmowi badania tych zagadnień”.

Zawody, które powodują problemy ze snem

Zdarza się, że często słyszymy o przypadkach, gdy kontroler ruchu lotniczego zasnął podczas swojej zmiany. Pokazuje to dobitnie, jak trudna jest praca...

Spokojny sen naprawdę się opłaca

Po niespokojnej nocy, można mieć trudności z koncentracją przy pracy następnego dnia. Ale wydaje się, że brak snu może być bardziej kosztowny. Badanie sugeruje, że dodatkowe godziny odpoczynku mogą pomóc  podnieść naszą pensję.

Naukowcy z Akademii Williamsa w Massachusetts i Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego zauważyli, dodatkowa godzina  snu w każdym tygodniu może podnieść płace o około połowę kwoty, którą dałby dodatkowy rok edukacji.

Dr Gregory Marcus powiedział, że "ostatecznie, nawet bez wyraźnego zrozumienia właściwych mechanizmów, uważamy, że wyniki sugerują, że strategie mające na celu poprawę jakości snu, mogą pomóc w zapobieganiu arytmii”.

Naukowcy stwierdzili, że wystarczająca ilość aktywności fizycznej, unikanie dużych ilości kofeiny, wypracowanie regularnej wieczornej rutyny – wszystko to może przyczynić się do lepszego snu.

Na początku tego roku psychiatrzy z Uniwersytetu we Freiburgu odkryli, że sen odgrywa istotną rolę w „resetowaniu” połączeń w mózgu każdej nocy. Wykazanie tej nocnej "kalibracji" tłumaczy, dlaczego sen jest tak ważny dla różnych aspektów umysłu i ciała. To wyjaśnia też, dlaczego ludzie tak źle radzą sobie z brakiem snu, przeżywając poważny spadek funkcji poznawczych po jednej bezsennej nocy.

Kinga Ludwik, ponad rok temu

Newsy

Komentarze

Pomocni lekarze

Artykuły Newsy
Newsy

Miłość do koni mogła ją zabić!

Miłość do koni mogła ją zabić!

Sport to zdrowie? Każdy z nas ma pasję. I o ile czytanie książek, zbieranie znaczków czy monet nie wiąże się z większym niebezpieczeństwem, o tyle są hobby, które mogą zagrażać zdrowiu, a nawet życiu. Z pewnością należy do nich skakanie na bungee, motocross,...

Newsy

Dlaczego nigdy nie powinno się kłaść spać po kłótni?

„Nigdy nie idź do łóżka pokłócony" - mówi ludowa prawda. I zgodnie z nowym badaniem, powinniśmy wziąć pod uwagę tą starą radę. Naukowcy odkryli, że jeżeli idziemy spać, jednocześnie trzymając się negatywnych wspomnień, możemy mieć problem z ich stłumieniem. Sen...

Newsy

Lekarz Anny Przybylskiej ukarany

Lekarz Anny Przybylskiej ukarany

Lekarz, który zajmował się Anną Przybylską został ukarany upomnieniem. Okręgowy Sąd Lekarski w Gdańsku stwierdził, że medyk złamał tajemnicę lekarską, gdy publicznie opowiadał o chorobie aktorki. W 2014 roku, po śmierci Przybylskiej, lekarz wystąpił...

Newsy

Narciarski mistrz olimpijski Jean Vuarnet zmarł w wieku 83 lat

Były francuski mistrz olimpijski i przedsiębiorca Jean Vuarnet zmarł w wieku 83 lat. O jego śmierci poinformowała rodzina. Środowisko narciarskie we Francji jest w żałobie po śmierci mistrza olimpijskiego, narciarza, Jeana Vuarneta. Zmarł on w poniedziałek...

Newsy

Wpływ marihuany na psychikę

Najnowsze badania analizują, jaki wpływ ma długotrwałe stosowanie marihuany na zdrowie psychiczne. Jak wskazują doniesienia, marihuana zmniejsza poziom dopaminy ****w mózgu, hormonu, który ma wpływ na proces nauki, motywację, emocje i ruch. Jej niski...

Newsy

Wokalista Imagine Dragons opowiedział o swojej ukrytej chorobie

Dan Reynolds jest najbardziej znany jako wokalista w nagrodzonym Grammy zespole Imagine Dragons, ale 29-letni muzyk zamierza wypowiedzieć się w sprawie, która dotyczy go osobiście od wczesnej dorosłości, gdy miał 20 lat. Na początku Reynolds narzekał...