Trwa ładowanie...

Dlaczego należy się martwić, jeśli budzisz się w nocy: zaburzenia snu zwiększają ryzyko wystąpienia arytmii serca

Avatar placeholder
16.12.2019 09:14
Dlaczego należy się martwić, jeśli budzisz się w nocy: zaburzenia snu zwiększają ryzyko wystąpienia arytmii serca
Dlaczego należy się martwić, jeśli budzisz się w nocy: zaburzenia snu zwiększają ryzyko wystąpienia arytmii serca (123RF)

Jeśli często budzisz się w środku nocy, skutki mogą być poważniejsze, niż zaczerwienione oczy rano.

spis treści

1. Niespokojny sen zakłóca gospodarkę hormonalną

Nowe badania, które opierają się na danych pochodzących od ponad 14 millionów pacjentów, pokazują, że ludzie, którzy zgłaszają częste przebudzenia w nocny, są narażeni na 26 proc. większe ryzyko wystąpienia arytmii,  niż ludzie, którzy nie mają takich problemów.

Dorośli są o 26 proc. bardziej narażone na migotanie przedsionków, jeśli ich sen jest zakłócony. Choroba ta może prowadzić do udaru mózgu, niewydolności serca i innych powikłań. Bezsenność zwiększa ryzyko zaburzeń o 29 proc.

Zobacz film: "Wysoki poziom trójglicerydów"

Naukowcy podejrzewają, że zakłócenia snu mogą powodować  dodatkowy nacisk na komory serca. To może być spowodowane tym, że zakłócona jest gospodarka hormonalna regulująca cykl dobowy.

Bezsenność może bardzo nadwyrężyć nasze zdrowie
Bezsenność może bardzo nadwyrężyć nasze zdrowie (Shutterstock)

Coraz więcej dowodów wskazuje, że sen wpływa na metabolizm i równowagę hormonalną ciała -  poziom cholesterolu, insuliny, ciśnienie krwi i stan zapalny. Naukowcy uważają. ze ta część mózgu, która reguluje tętno i ciśnienie krwi - system autonomiczny - może mieć również wpływać na nieregularny sen.

Lekarze wcześniej sądzili, że sen prawdopodobnie wpływa na zdrowie układu sercowo-naczyniowego, tylko jeśli ktoś cierpi na bezdech senny - co powoduje chrapanie i niebezpieczne przerwy w oddychaniu w nocy.  Ale naukowcy wzięli bezdech senny pod uwagę, gdy prowadzili badania i stwierdzili, że ryzyko występowania chorób serc pojawiło się nawet u osób, którzy mieli inne problemy ze snem.

 "Fakt, że te trzy badania dały nam spójne wyniki jest ekscytujący” – mówi główny autor badania, Matt Christensen.

Zaskakujące przyczyny problemów ze snem
Zaskakujące przyczyny problemów ze snem [9 zdjęć]

Wszyscy znamy pokusę spędzenia dodatkowego czasu w łóżku w sobotnie i niedzielne poranki. Eksperci

zobacz galerię

Śledzono też jakość wypoczynku 1,131 tys. ludzi, analizując ją poprzez monitorowanie ruchu gałek ocznych - kluczowy wskaźnik głębokiego snu.

To pokazało, że mniej gwałtowne ruchy gałek ocznych podczas snu są związane z wyższym ryzykiem rozwoju migotania przedsionków.

Christensen, który przedstawił swoje ustalenia na sesji naukowej zorganizowanej  przez Amerykańskie Towarzystwo Kardiologiczne w Nowym Orleanie, powiedział, że "dzięki analizie rzeczywistych cech snu, takich jak ilość ruchów gałek ocznych, kierujemy się ku wiarygodnemu mechanizmowi badania tych zagadnień”.

Zawody, które powodują problemy ze snem
Zawody, które powodują problemy ze snem [10 zdjęć]

Kontroler ruchu lotniczego to osoba odpowiedzialna za bezpieczne i skuteczne zarządzanie ruchem lotniczym

zobacz galerię

2. Spokojny sen naprawdę się opłaca

Po niespokojnej nocy, można mieć trudności z koncentracją przy pracy następnego dnia. Ale wydaje się, że brak snu może być bardziej kosztowny. Badanie sugeruje, że dodatkowe godziny odpoczynku mogą pomóc  podnieść naszą pensję.

Naukowcy z Akademii Williamsa w Massachusetts i Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego zauważyli, dodatkowa godzina  snu w każdym tygodniu może podnieść płace o około połowę kwoty, którą dałby dodatkowy rok edukacji.

Zobacz także

Dr Gregory Marcus powiedział, że "ostatecznie, nawet bez wyraźnego zrozumienia właściwych mechanizmów, uważamy, że wyniki sugerują, że strategie mające na celu poprawę jakości snu, mogą pomóc w zapobieganiu arytmii”.

Naukowcy stwierdzili, że wystarczająca ilość aktywności fizycznej, unikanie dużych ilości kofeiny, wypracowanie regularnej wieczornej rutyny – wszystko to może przyczynić się do lepszego snu.

Na początku tego roku psychiatrzy z Uniwersytetu we Freiburgu odkryli, że sen odgrywa istotną rolę w „resetowaniu” połączeń w mózgu każdej nocy. Wykazanie tej nocnej "kalibracji" tłumaczy, dlaczego sen jest tak ważny dla różnych aspektów umysłu i ciała. To wyjaśnia też, dlaczego ludzie tak źle radzą sobie z brakiem snu, przeżywając poważny spadek funkcji poznawczych po jednej bezsennej nocy.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze