Dlaczego niektórzy "widzą duchy"? Nauka potrafi to wyjaśnić
Czy odczuwanie obecności zjawisk nadprzyrodzonych da się wyjaśnić naukowo? Okazuje się, że niektóre z nich mają całkiem racjonalne wytłumaczenia.
1. Ilu ludzi wierzy w duchy?
Badania pokazują, że aż jedna trzecia Brytyjczyków i prawie połowa Amerykanów wierzy w duchy i inne zjawiska paranormalne. Co więcej, co piąta osoba twierdzi, że faktycznie widziała ducha, a jedna na dziesięć osób uważa, że miała bezpośredni kontakt z zaświatami. Czy jednak przeżycia te są faktycznymi dowodami na istnieje zjawisk nadprzyrodzonych, czy może istnieje bardziej racjonalne wyjaśnienie?
2. Paraliż senny czy nadprzyrodzona wizja?
Wyjaśnieniem dla specyficznych halucynacji bądź wizji jest paraliż senny. Według brytyjskiego NHS (National Health Service) paraliż senny to stan, w którym człowiek nie może się poruszyć ani mówić, ale jednocześnie zachowuje świadomość. Paraliż ten pojawia się w specyficznej fazie snu zwanej REM, kiedy mózg jest bardzo aktywny, choć ciało nadal "śpi". W tej fazie występują najbardziej żywe sny, a gdy budzimy się w jej trakcie, może dojść do uczucia paraliżu.
Osoby, które doświadczyły paraliżu sennego często opisują uczucie ucisku na klatce piersiowej, a nawet halucynacje.
Choć współczesna nauka nadal nie potrafi w pełni wyjaśnić przyczyn tego zjawiska, wiadomo, że paraliż senny częściej dotyka osób cierpiących na bezsenność, zaburzenia lękowe czy stres pourazowy.
3. Zatrucie może zaburzać świadomość
Innym, nieco bardziej niepokojącym wyjaśnieniem zjawisk paranormalnych jest zatrucie tlenkiem węgla. Ten bezbarwny, bezwonny gaz może wydzielać się z wadliwie działających urządzeń, takich jak piece, kuchenki gazowe czy grille. Tlenek węgla jest toksyczny i wywołuje objawy takie jak bóle głowy, dezorientacja, zawroty głowy czy nudności.
W skrajnych przypadkach zatrucie może jednak prowadzić do halucynacji, co już w latach 20. XX wieku powiązano z opowieściami o "nawiedzonych domach”.
4. Halucynacje a problemy neurologiczne
Niekiedy widzenia i halucynacje mogą mieć związek z nieprawidłowościami w pracy mózgu. W jednym z przypadków, opublikowanych w 2017 roku, opisano pacjenta z epilepsją, któremu podłączono do mózgu elektrody. Podczas stymulacji obszaru zwanego fusiform face area (FFA), odpowiedzialnego za rozpoznawanie twarzy, pacjent widział zmiany w wyglądzie twarzy osób znajdujących się w pobliżu i doświadczał zjawisk przypominających halucynacje.
Z kolei u innej pacjentki stymulacja lewego płata mózgu wywołała uczucie czyjejś obecności za jej plecami.
Aleksandra Zaborowska, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.