Trwa ładowanie...

DNP - śmiertelnie niebezpieczny i nielegalny spalacz tłuszczu. Właściwości i działanie

Avatar placeholder
Monika Grudzińska 28.02.2023 11:25
DNP to bardzo szkodliwa substancja, która obiecuje szybką utratę wagi
DNP to bardzo szkodliwa substancja, która obiecuje szybką utratę wagi (Photo by Sharon McCutcheon on Unsplash)

DNP, czyli dinitrofenol, jest toksycznym związkiem chemicznym, stosowanym do produkcji środków chwastobójczych, amunicji czy sztucznych barwników. Substancja ta zyskała jednak sławę z innego powodu. DNP sprzedaje się nielegalnie jako środek odchudzający – skuteczny, ale bardzo niebezpieczny. Co trzeba o nim wiedzieć?

spis treści

1. Co to jest DNP

DNP, czyli dinitrofenol, to organiczny związek chemiczny z grupy fenoli. Jego wzór chemiczny to: C6H4N2O5. Substancja jest jasnożółtą krystaliczną substancją. Słabo rozpuszcza się w wodzie, ma słodki smak.

2. Jak działa DNP?

Szacuje się, że przy stosowaniu DNP metabolizm przyspiesza o nawet 70%. Oznacza to, że bez wyrzeczeń i nakładów pracy, bez diety i ćwiczeń fizycznych, w ciągu tygodnia można zgubić nawet 8 kg. Jak to się dzieje? Jak działa DNP?

Zobacz film: "Szczepienie przeciwko HPV"

DNP to tak zwany rozprzęgacz fosforylacji oksydacyjnej w mitochondriach. Jego toksyczność polega na działaniu rozprzęgającym na procesy, które zachodzą w błonie wewnętrznej mitochondrium, ściślej mówiąc na oddzieleniu oddychania w łańcuchu oddechowym i procesu fosforylacji ADP. Co to znaczy?

Związek wpływa na błonę mitochondrium odpowiedzialne za wytwarzanie energii, która jest nieustannie wykorzystywana do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Magazynuje ją ATP. Zażywanie DNP wpływa na proces jej wytwarzania. Makroskładniki, które powinny być zamieniane w ATP, przekształcają się w ciepło. Ponieważ ATP się zmniejsza, organizm dąży do jego uzupełnienia. Rekompensuje sobie niedobór węglowodanów i tłuszczy, spalając je. Zwiększa się przemiana materii. Następuje gwałtowne chudnięcie. Cel jest osiągnięty – waga spadła, ale cena jest wysoka. Może dojść do zatrzymania funkcji życiowych.

3. Zastosowanie DNP

W czasie I wojny światowej DNP był używany przez Francuzów do produkcji materiałów wybuchowych. Podczas wojny w Wietnamie Amerykanie stosowali go do niszczenia pastwisk, lasów i kultur roślinnych. Później dla dinitrofenolu znaleziono inne zastosowania. Używa się go do produkcji środków służących do zwalczania chwastów oraz przyspieszających zrzucanie liści przez rośliny uprawne. DNP używany jest do produkcji sztucznych barwników. To także środek konserwujący do drewna i wywoływacz fotograficzny.

DNP zasłynął również jako „turbospalacz” tłuszczu. Warto podkreślić, że stosowanie dinitrofenolu do odchudzania nie jest pomysłem nowym. Do walki z nadprogramowymi kilogramami używano go w latach 30. XX wieku i choć w 1938 roku zaprzestano przepisywania DNP jako środka na redukcję masy, powrócono do tego na krótką chwilę w latach 80. XX wieku.

Dlaczego tak skuteczny środek jak DNP wycofano z obiegu? Okazało się, że choć zażywanie dinitrofenolu faktycznie przynosi rewelacyjne efekty, to lista skutków ubocznych, jakie towarzyszą zdobywaniu upragnionej wagi jest bardzo liczna. Przygoda z DNP jest niebezpieczna, grozi uszczerbkiem na zdrowiu, a nawet śmiercią.

4. DNP to śmiertelnie niebezpieczny i nielegalny spalacz tłuszczu

DNP bardzo szybko spala tłuszcz, jednak nie jest środkiem na odchudzanie. Choć prowadzi do utraty zbędnych kilogramów, z uwagi na niebezpieczne skutki uboczne nie znajduje się na liście dopuszczonych do sprzedaży środków farmaceutycznych.

Sprzedaż dinitrofenolu jako środka spożywczego jest nielegalna. O ile stosowanie DNP w celach przemysłowych jest możliwe (wyłącznie pod ścisłą kontrolą), o tyle sprzedawanie i kupowanie go w internecie już nie.

Stosowanie suplementów zawierających DNP stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia i życia. Niestety choć „turbospalacze” tłuszczu z DNP są zabronione, w internecie można znaleźć zarówno ogłoszenia: „sprzedam DNP”, „tabletki DNP” czy „DNP sklep”, jak i preparaty: zwykle kapsułki 100 mg lub 200 mg DNP. Za handel nielegalnymi substancjami grozi kara pozbawienia wolności do lat 2.

5. Skutki uboczne zażywania DNP

Bardzo szybkie tempo utraty wagi to jedyna korzyść wynikająca ze stosowania substancji DNP. Lista skutków ubocznych oraz zagrożeń jest za to bardzo długa.

Dinitrofenol może wywołać:

  • hipertermię, czyli przegrzanie organizmu,
  • duszności,
  • problemy z krążeniem, uszkodzenie serca,
  • zablokowanie procesu oddychania komórkowego,
  • uszkodzenie słuchu i wzroku,
  • zapalenie nerwów obwodowych,
  • ostre uszkodzenie nerek,
  • ostre uszkodzenie wątroby,
  • tachykardia,
  • powstania komórek nowotworowych,
  • zatrzymanie akcji serca,
  • udar mózgu,
  • gdy osoba, która zażyła DNP, nie ma nadmiaru tkanki tłuszczowej, substancja może spalać tkanki wewnętrzne,
  • zgon. Najniższa znana śmiertelna doustna dawka DNP u ludzi wynosi 4,3 mg/kg masy ciała.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze