Trwa ładowanie...

Dodawanie octu do detergentów może skończyć się tragicznie

 Maria Krasicka
14.12.2020 15:02
Dodawanie octu do detergentu to zły pomysł
Dodawanie octu do detergentu to zły pomysł (GettyImages)

Nie mogąc poradzić sobie z uporczywymi zabrudzeniami, często sięgamy po niekonwencjonalne metody. O ile popularne połączenie sody oczyszczonej i octu pozwoli uzyskać nieszkodliwą pastę czyszczącą, to inne połączenia związków chemicznych mogą okazać się niebezpieczne. Mama Chemik ostrzega: "Nie bawcie się w chemików".

spis treści

1. Ocet jako środek do czyszczenia

Kilka miesięcy temu głośno było o wypadku mieszkanki Łodzi, której eksperymenty z detergentami okazały się dramatyczne w skutkach. Kobieta została przewieziona do szpitala, po tym, jak do popularnego środka do toalet dolała octu, by wzmocnić jego działanie.

Kobieta zatruła się, ponieważ mieszanka tych dwóch płynów doprowadziła do reakcji chemicznej. Środki do czyszczenia zawierają podchloryn sodu, który wymieszany z kwasem (jakim jest ocet), wydziela chlor. Jego duże stężenie może być niebezpieczne i spowodować zatrucie.

Zobacz film: "Jak zapobiec zatruciu salmonellą?"

Taka sama reakcja dojdzie, jeśli do detergentu dodamy inny kwas, jakim jest np. spirytus. Mieszanka ta również spowoduje zatrucie oparami, a może doprowadzić nawet do oparzeń.

Do tematu odniosła się Sylwia Panek, chemiczka, znana w mediach społecznościowych jako "Mama Chemik". Kobieta dokładnie tłumaczy, dlaczego takie połączenie może być niebezpieczne.

"Nie bawcie się w chemików. Nie znając składów i nie wiedząc jakie reakcje zachodzą, możecie zrobić sobie krzywdę" - zauważa Mama Chemik.

Panek dodała również, że detergentu i octu nie można używać jeden po drugim, zwłaszcza w przypadku zapchania toalety. Pod żadnym pozorem nie można ich dodatkowo wzmacniać, ponieważ to może się źle skończyć.

2. Zatrucie chemikaliami

Substancje toksyczne mogą dostać się do organizmu drogą pokarmową, oddechową lub przez skórę i śluzówki (szczególnie w przypadku uszkodzenia skóry, albo kiedy jest ona wilgotna i ciepła). Podczas zatrucia gazem, dymem lub parą, część trującej substancji osadza się w jamie ustnej i zostaje połknięta. Zatrucie objawia się najczęściej omdleniem, wymiotami i trudnością z oddychaniem.

- W przypadku zatrucia chlorem, następującego w wyniku mieszania środków czyszczących, dochodzi do kaszlu, drapania w gardle, duszności i pojawienia się pienisto-krwistej wydzieliny – powiedział w rozmowie z WP abcZdrowie dr Jacek Anand.

W przypadku zatrucia detergentami należy jak najszybciej wezwać pomoc i oddalić się z miejsca, w którym doszło do zatrucia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze