Trwa ładowanie...

Dogoterapia – co to jest, cele, szkolenie, rasy psów

Avatar placeholder
30.03.2021 19:03
Zdjęcie przedstawia dziecko tulące i całujące psa
Zdjęcie przedstawia dziecko tulące i całujące psa (pl.123rf.com)

Dogoterapia jest wyjątkową formą wspierania leczenia ciała i umysłu. To terapia poprzez kontakt z psami. Wyszkolone czworonogi poprawiają zdrowie dzieci i dorosłych.

spis treści

1. Co to jest dogoterapia?

Dogoterapia to nie rodzaj leczenia, ale specyficzne zajęcia motywacyjne. Podczas nich pies staje się motywatorem skutecznie zachęcającym do wykonywania określonych zadań i pracy nad sobą. Czworonogi pracują z osobami niepełnosprawnymi umysłowo i fizycznie - z dorosłymi i dziećmi. Psi przyjaciele są idealnymi towarzyszami wspomagającymi rehabilitację ruchową, terapię logopedyczną, edukację oraz psychoterapię. Te zwierzęta domowe pomagają pacjentom przede wszystkim otworzyć się na innych i pracować nad swoimi emocjami.

Uczestnicy dogoterapii w trakcie zajęć poznają budowę ciała psów, a następnie kształtują orientację swojego ciała. Dzięki czworonogom pacjenci polepszają także swoją sprawność ruchową poprzez naśladowanie aktywności czworonoga. Ćwiczą też zmysł dotyku, słuchu i wzroku, co wzmaga ich koncentrację uwagi.

Zobacz film: "Cukrzyca. Historia Mai"

Ćwiczenia wykonywane podczas dogoterapii dopasowywane są do indywidualnych potrzeb osób chorych. Dzięki temu doskonalą znane im już umiejętności lub rozwijają nowe.

Wpływ zwierząt na zdrowie człowieka
Wpływ zwierząt na zdrowie człowieka [5 zdjęć]

Dlaczego tak chętnie otaczamy się zwierzętami? Co sprawia, że hodujemy je w domu, dbamy o nie, karmimy,

zobacz galerię

2. Cele dogoterapii

Przed kontaktem z pacjentami psy uczestniczą w odpowiednich szkoleniach, po których mogą pracować w zawodowej dogoterapii. Częstotliwość spotkań z czworonogami jest kwestią indywidualną, ale średnio powinna ona wynosić od jednej wizyty w tygodniu do dwóch spotkań w miesiącu. Każde zajęcia z dogoterapii powinny też trwać nie więcej niż 2 godziny, ponieważ pies potrzebuje odpowiedniego odpoczynku.

Scenariusz zajęć dogoterapii wygląda różnie. Pacjent może uczęszczać na spotkania tylko z jednym psem, ale możliwe jest też zorganizowanie dogoterapii dla dzieci. Wówczas takie zajęcia mają charakter edukacyjny. Spotkania aranżuje się w przedszkolach i szkołach, gdzie podopieczni uczą się jak zachowywać się w stosunku do zwierząt. Podczas dogoterapii dowiadują się m.in. jak zaopiekować się czworonogiem, jak go karmić i co najważniejsze – przestają obawiać się kontaktów z psami.

Najważniejszym celem dogoterapii jest jednak pomaganie osobom niepełnosprawnym, czyli tym, którzy cierpią na autyzm, porażenie mózgowe, upośledzenie umysłowe i zespół Downa, oraz mającymi zaburzenia typu ADHD. Ten rodzaj terapii pomaga też pacjentom z napadami lękowymi, zaburzeniami emocjonalnymi, nerwicą oraz wahaniami nastroju.

Podczas spotkań z psami chore osoby uczą się m.in. samokontroli, rozwijają zasoby nowych słów, opanowują treści dydaktyczne, uczą się liczyć, wzrasta ich pewność siebie i podnosi się im samoocena, poprawia się ich komunikacja z innymi ludźmi, a koncentracja uwagi się zwiększa. Skutkiem częstej dogoterapii jest to, że dorośli i mali pacjenci potrafią lepiej funkcjonować w grupie.

Terapia z czworonogiem jest ściśle kontrolowana przez odpowiednich rehabilitantów, logopedów i innych lekarzy. Ci specjaliści wiedzą jak pracować z chorą osobą i czego mogą się spodziewać po psie w trakcie dogoterapii.

Psi przyjaciele mogą również uczestniczyć w zajęciach z osobami starszymi, samotnymi i obłożnie chorymi przebywającymi np. w zakładach opiekuńczo-leczniczych. Wówczas czworonogi przywołują seniorom dawne wspomnienia i otwierają im okno na świat. Dogoterapia sprawia, że pacjenci po wizycie psów są bardziej skłonni do rozmów i chętnie opowiadają o swoich emocjach. Te zajęcia motywują ich także do aktywności fizycznej.

3. Szkolenie psów

Psy, które w przyszłości mają uczestniczyć w dogoterapii, wykazują wyraźne predyspozycje do pracy z ludźmi. Nigdy nie ma jednak gwarancji, że finalnie wybrany czworonóg będzie pracował z pacjentami.

Szkolenie psów do dogoterapii rozpoczyna się od wyrobienia w nich posłuszeństwa. Następnym krokiem jest wprowadzanie kolejnych kursów, tym razem specjalistycznych. Dotyczą one m.in. ratownictwa.

Przygotowywanie czworonoga do dogoterapii u suk trwa 2 lata, zaś u psów od 2,5 do 3 lat. Od początku trenerzy powinni socjalizować psy z pacjentami i przyzwyczajać je do zajęć terapeutycznych.

Trzeba jednak zaznaczyć, iż czworonożny przyjaciel szkoli się praktycznie całe życie. Codziennie uczy się nowych zachowań, ma do czynienia ze stresującymi sytuacjami i ćwiczy się w cierpliwości i posłuszeństwie.

4. Rasy psów do dogoterapii

Najczęstszymi rasami psów do dogoterapii są: labradory, golden retrievery oraz cavalier king charles spaniel. W zajęciach z pacjentami nie mogą natomiast uczestniczyć czworonogi obronne, bojowe oraz stróżujące.

Każdy pies, który ma pomagać ludziom, w trakcie dogoterapii musi być zdrowy. Co więcej, zwierzę musi znajdować się pod ciągłą kontrolą lekarza weterynarii.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze