Trwa ładowanie...

Dolegliwości układu moczowego pojawiające się u mężczyzn

Dolegliwości układu moczowego pojawiają się u mężczyzn rzadziej niż u kobiet. Zdarza się, że choroba przebiega podstępnie, nie wywołując szczególnych objawów. Konsultacja lekarska jest bardzo ważna, gdyż umożliwia szybki powrót do zdrowia.

Mężczyźni często bagatelizują pierwsze dolegliwości układu moczowego
Mężczyźni często bagatelizują pierwsze dolegliwości układu moczowego

1. Najczęstsze choroby układu moczowego u mężczyzn

Układ moczowy składa się z nerek, moczowodów, pęcherza moczowego i cewki moczowej. Jeśli dojdzie do zakażenia jednego z narządów, zwykle pojawia się silny ból w podbrzuszu bądź w lędźwiach oraz podwyższona temperatura ciała. Objawy takie nie muszą jednak wystąpić.

Do najczęstszych chorób układu moczowego u mężczyzn należą:

 • zapalenie cewki moczowej,
 • zapalenie pęcherza moczowego,
 • zapalenie gruczołu krokowego,
 • ostre odmiedniczkowe zapalenie nerek,
 • przewlekłe odmiedniczkowe zapalenie nerek.

Trzy pierwsze obejmują dolny odcinek układu moczowego, dwa następne – odcinek górny. Ponadto wyróżnia się bakteriomocz bezobjawowy. Przyczyn dolegliwości ze strony układu moczowego może być więcej. U mężczyzn wszelkiego rodzaju zakażenia zawsze wymagają konsultacji lekarskiej.

Cewka moczowa u mężczyzn jest dłuższa niż u kobiet, co pozwala na lepszą ochronę przed zakażeniami. W normalnych warunkach bariera nie powinna więc być pokonana przez bakterie. Jeśli mężczyznę dotyka zakażenie układu moczowego oznacza to, że drobnoustroje dotarły do struktur położonych powyżej cewki moczowej (pęcherza moczowego, moczowodów bądź nerek).

2. Dolegliwości odczuwane przez mężczyzn

Dolegliwości układu moczowego odczuwane przez mężczyzn mogą być różne:

 • zmiany zapalne (obrzęk, zaczerwienienie),
 • pieczenie w trakcie oddawania moczu,
 • niepokojący wyciek z cewki moczowej, najczęściej ropny,
 • odczuwanie bólu,
 • wzmożone parcie na mocz,
 • częstomocz,
 • nietrzymanie moczu,
 • bolesne wzwody.

Ponadto temperatura ciała jest zwykle podwyższona, a w badaniu ogólnym moczu stwierdza się niewielkie ilości białka oraz zwiększoną liczbę leukocytów i erytrocytów, a w posiewie – drobnoustroje.

Ważne jest jednak to, że dolegliwości mogą szybko ustąpić po wizycie u lekarza, bowiem wdrożenie odpowiedniej farmakoterapii rokuje pomyślnie. Zwykle dłuższego leczenia wymaga forma przewlekła zakażenia, dlatego konieczne jest poinformowanie o dolegliwościach specjalistę. Nieleczenie będzie prawdopodobnie nasilać odczuwany dyskomfort.

3. Nietrzymanie moczu

Dolegliwością, która może pojawić się bez udziału drobnoustrojów jest nietrzymanie moczu. Dotyka ona dość dużej grupy mężczyzn, choć wielu z nich ją ukrywa. Mimo że temat wydaje się wstydliwy, warto zasięgnąć porady lekarza. Odpowiednie ćwiczenia bądź zmiana stylu życia pomagają bowiem przywrócić komfort i zdrowie.

Potrzebna jest właściwa diagnostyka, ponieważ zarówno przyczyny dolegliwości, jak i jej typy mogą być różne. Dużą ulgę przynosi również sięgnięcie po specjalne produkty chłonne, np. TENA Men. Do wyboru są m.in. wkładki męskie. Każdy mężczyzna znajdzie więc coś na miarę własnych potrzeb.

Partnerem artykułu jest TENA Men

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.