Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Monika Łapczyńska

Domowe leki dla niemowląt

Avatar placeholder
24.04.2019 13:17
Domowe leki dla niemowląt
Domowe leki dla niemowląt (iStock)

Obecnie coraz więcej rodziców skłania się ku tradycyjnym sposobom leczenia mało poważnych dolegliwości u dzieci. O ile w przypadku groźnych chorób przyjmowanie antybiotykówjest zwykle nieuniknione, to niektóre drobne przypadłości można, po konsultacji z lekarzem, leczyć domowymi sposobami. Pamiętaj, by nigdy nie działać na własną rękę – pozornie błahe objawy u niemowlaka mogą być oznaką większego problemu. Ponadto, zanim podasz coś dziecku, nie omieszkaj spytać pediatry, czy nie zaszkodzisz małemu.

1. Sprawdzone sposoby na niemowlęce dolegliwości

Przeziębienie u niemowlaka to częsty problem. Jeśli chcesz pomóc dziecku, które ma zatkany nos, pokrój surową cebulę i połóż na talerzu obok łóżeczka malucha. Zapach cebuli nie jest szczególnie przyjemny, ale warto się pomęczyć, ponieważ siarka znajdująca się w tym warzywie pomaga usunąć wydzielinę z nosa bez żadnych skutków ubocznych. Innym sposobem na poradzenie sobie z objawami przeziębienia jest zaparowanie łazienki i wejście do niej na kilka minut z dzieckiem na rękach. Jeśli niemowlę ma gorączkę, wypróbuj sok z cytryny na obniżenie temperatury, pod warunkiem że dziecko ma więcej niż trzy miesiące. W przypadku młodszych dzieci wysoka temperatura ciała to sygnał, że maluch koniecznie powinien zostać zbadany przez lekarza. Jak użyć soku z cytryny do zbijania gorączki? Pokrój cytrynę w plasterki i wlej wyciekający z niej sok do miski z ciepłą wodą. Następnie zanurz w wodzie bawełnianą szmatkę i ostrożnie umyj nią dziecko. Cytryna ma właściwości chłodzące, a parująca z ciała dziecka woda pomaga zmniejszyć gorączkę. Woda nie powinna być zbyt chłodna. Czasami zdarza się, że zamiast gorączki malec ma dreszcze. Wówczas warto napełnić specjalną butelkę gorącą wodą, owinąć ją w ręcznik i włożyć ją do łóżeczka, oczywiście z takiej butelki nie ma prawa wycieknąć woda. Chore niemowlę poczuje się lepiej.

2. Jak rozwiązać problemy z żywieniem niemowlęcia?

Niemowlęta często zmagają się z gazami. Upewnienie się, że dziecku odbiło się po posiłku to podstawa, ale jeśli nawet to nie działa, czas pomyśleć o zmianie w diecie matki karmiącej. Poprzez wyeliminowanie niektórych produktów możliwe jest ograniczenie produkcji gazów u dziecka. Jeśli twój maluch dość często ma wzdęty brzuch, zmniejsz spożycie nabiału, jaj, fasoli oraz roślin kapustnych. Ze swojego jadłospisu wykreśl kofeinę, czekoladę oraz niektóre pikantne potrawy. Oprócz gazów maluchom zdarzają się także zaparcia. Wówczas matka karmiąca powinna włączyć do swojej diety suszone śliwki. Są one bogate w sorbitol, który ma łagodne działanie przeczyszczające. Suszone śliwki można podać bezpośrednio niemowlakowi, który spożywa już stałe pokarmy. Owoce należy zmiksować lub pokroić w małe kawałeczki.

Zobacz film: "Prawidłowy przyrost masy ciała w ciąży"

Jedzenia można użyć także do leczenia innych dolegliwości. Owsianka to dobry pomysł na śniadanie, ale płatków owsianych można użyć także do kąpieli dla malca, który ma suchą i podrażnioną skórę. Wystarczy zmiksować płatki owsiane i wsypać pół filiżanki płatków do wanny. Woda stanie się lekko biała, a wanna będzie śliska. Pozwól niemowlakowi posiedzieć w wannie przez maksymalnie 10 minut. Kurację możesz powtarzać co najwyżej 3 razy dziennie.

Innym produktem, który jest sprzymierzeńcem rodziców niemowlaka jest herbatka z rumianku. Można zastosować ją do zwalczania problemów żołądkowych lub bezsenności u dziecka. Nie każdy jednak wie, że torebka z rumiankiem może służyć jako okład na bolący brzuszek. Jeśli twoja pociecha ma problemy z żołądkiem, do miseczki z gorącą wodą włóż 2-3 torebki z herbatą rumiankową. Następnie zanurz w wodzie bawełnianą szmatkę, dokładnie ją wykręć i połóż na brzuchu dziecka. Upewnij się przy tym, że materiał nie jest zbyt gorący. Okład trzymaj na brzuchu niemowlaka przez 10-15 minut, dopóki będzie dostatecznie ciepły.

Mimo iż niektórzy są sceptyczni wobec domowych sposobów na niemowlęce dolegliwości, warto dać im szansę. Jednak zanim wypróbujesz tradycyjne „leki”, koniecznie skonsultuj się z lekarzem, czy problemy zdrowotne dziecka nie są poważne i nie wymagają przyjmowania leków z apteki.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze