Trwa ładowanie...

Domowe sposoby na czkawkę

 Agnieszka Gotówka
10.08.2021 13:44
Czkawka to powszechna dolegliwość, która polega na powtarzających się skurczach przepony.
Czkawka to powszechna dolegliwość, która polega na powtarzających się skurczach przepony. (123RF)

Czkawka nie jest groźnym objawem, nie trzeba się jej obawiać. Jest jednak uciążliwa i najczęściej dokucza w najmniej oczekiwanym momencie. Poznaj 5 sposobów na czkawkę.

spis treści

1. Co to jest czkawka?

Każdy z nas co najmniej raz w życiu miał czkawkę. Często pojawia się u najmłodszych. Kobiety w ciąży mogą nawet wyczuć czkawkę u rozwijającego się w brzuchu dziecka. To nic groźnego. Czkawka to bowiem powszechna dolegliwość, która polega na powtarzających się bez naszej woli skurczach przepony i mięśni międzyżebrowych. Nie wiadomo do końca, dlaczego się pojawia. Najczęściej atak trwa kilka minut. Są jednak osoby, u których czkawka nie odpuszcza nawet po kilku dniach (czkawka przewlekła).

W takiej sytuacji konieczna jest konsultacja ze specjalistą, gdyż czkawka utrzymująca się dłużej niż 48 godzin może być jednym z objawów chorób neurologicznych (choroby Parkinsona lub guza mózgu). Długotrwała czkawka może również sugerować problemy ze strony przewodu pokarmowego, m.in. chorobę refleksową przełyku.

Zobacz film: "CZKAWKA - co ją wywołuje i jak się jej pozbyć?"
6 powodów, przez które może męczyć cię czkawka
6 powodów, przez które może męczyć cię czkawka [7 zdjęć]

Czkawka najczęściej pojawia się po zbyt łapczywie zjedzonym posiłku. Zazwyczaj jest niegroźna i bywa

zobacz galerię

Znana jest również czkawka polekowa, która pojawia się w odpowiedzi na przyjmowane preparaty, najczęściej opioidy, steroidy oraz leki z grupy benzodiazepin.

2. Kiedy pojawia się czkawka?

Czkawka często dokucza po spożyciu alkoholu. Może też być wynikiem przejedzenia. Duże porcje, jakie trafiają do żołądka rozciągają jego ściany, które następnie naciskają na przeponę i wywołują jej skurcze. Problem mogą nasilać również gorące i zimne napoje. Czkawka u dzieci jest z kolei wynikiem zbyt szybkiego jedzenia i połykania dużej ilości powietrza. Czasem jest odpowiedzią na krzyk, intensywny płacz lub głośny śmiech.

3. Sposoby na czkawkę

Czkawka najczęściej ustępuje samoistnie po kilku minutach. Można również zastosować pewne manewry fizykalne, np. wstrzymywanie oddechu, które pomogą stłumić dolegliwość. Sposoby na czkawkę są często przekazywane z pokolenia na pokolenie. Nie są skomplikowane i można je stosować naprzemiennie.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

4. 1. Sposób na czkawkę – wstrzymywanie oddechu

Wstrzymywanie oddechu to najpopularniejszy sposób na czkawkę. Trzeba nabrać jak największą ilość powierza, następnie wstrzymać się z jego wypuszczeniem jak najdłużej. Na wdechu można również połykać ślinę.

5. 2. Sposób na czkawkę – zjedz łyżeczkę cukru

Przełknięcie porcji cukru ma pozwolić wrócić przeponie do właściwego rytmu pracy.

6. 3. Sposób na czkawkę – daj się przestraszyć

Gdy się czegoś przestraszymy lub bardzo boimy, w naturalnym odruchu wstrzymujemy powietrze. I właśnie dlatego jeden ze sposobów na czkawkę sugeruje, byśmy mocno się kogoś lub czegoś przestraszyli. Ten sposób nie działa jednak, gdy jesteśmy o tym fakcie poinformowani. Kluczowe jest tu zaskoczenie.

7. 4. Sposób na czkawkę – wypij szklankę wody

W tym przypadku mechanizm jest bardzo podobny jak w sytuacji przełykania łyżeczki cukru. Wypijana jednym haustem woda ma pozwolić wrócić przeponie do właściwej pracy.

8. 5. Sposób na czkawkę – poproś o poklepanie po plecach

Jeśli poprosimy kogoś o poklepanie po plecach, wywołane zostaną drgania. To powinno wyeliminować skurcze przepony.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze