Domowe sposoby na kaszel
Kaszel bardzo często można pokonać przy pomocy domowych sposobów. Metody, które znały nasze mamy i babcie, wciąż są aktualne i świetnie sprawdzają się w przypadku pierwszych objawów infekcji. Zamiast sięgać po kolejne tabletki, warto przetestować domowe sposoby na kaszel i znaleźć te, które sprawdzają się u nas najlepiej.
1. Dlaczego kaszel jest tak męczący?
Kaszel to dolegliwość, która towarzyszy większości infekcji. Kojarzy się z przeziębieniem i grypą, a ostatnio także i z koronawirusem. Może być suchy lub mokry - w każdym przypadku jest to objaw bardzo męczący. Zalegająca wydzielina w kaszlu mokrym utrudnia swobodne oddychanie i stwarza potrzebę ciągłego usuwania jej z organizmu (właśnie poprzez odruch kaszlu lub charakterystyczne chrząkanie). W przypadku kaszlu suchego drobnosutroje drażnią ściany górnych dróg oddechowych, powodując uporczywe uczucie skrobania, drapania lub kłucia. Chcemy jak najszybciej pozbyć się tej dolegliwości więc nasilamy odruch kaszlu, aby usunąć przyczynę problemu.
Wszystko to jednak nie jest takie proste, dlatego często sięgamy po leki przeciwkaszlowe, takie jak tabletki czy syropy. Jeśli wolimy wspomóc się naturą i zachować odporność na dłużej, warto sięgać po domowe sposoby walki z kaszlem - zarówno suchym, jak i mokrym.
2. Domowe sposoby na kaszel
Istnieje mnóstwo metod walki z kaszlem. Wykorzystują one moc ziół, naturalnych antybiotyków, a także domowych inhalacji i naparów, które pomagają usunąć drobnoustroje z organizmu i wspierają błony śluzowe górnych dróg oddechowych. To pozwala zmniejszyć odruch kaszlu i uporać się z infekcją.
Rekomendowane przez naszych ekspertów
2.1. Domowe syropy na kaszel
Najpopularniejszym składnikiem wykorzystywanym do produkcji domowych syropów przeciwkaszlowych jest cebula. Wykazuje ona właściwości przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe, a dodatkowo pomaga powlekać błony śluzowe przełyku i gardła, aby zmniejszyć dolegliwości bólowe i drapanie.
Jak przygotować syrop z cebuli?
Cebulę należy pokroić w kostkę lub plasterki, następnie zalać je miodem i zasypać cukrem. Tak przygotowaną cebulę należy odstawić w ciepłe i zacienione miejsce na 24 godziny. Po tym czasie cebula puści sok, więc można przelać miksturę do słoika i pić jedną łyżeczkę 3-4 razy w ciągu dnia.
Syrop z cebuli zmniejsza ból gardła i hamuje wydzielanie śluzu. Dodatkowo działa wykrztuśnie i szybko pomaga pozbyć się kaszlu.
2.2. Domowe inhalacje
Olejki zapachowe dostępne są w każdej aptece i w niemal każdej drogerii, a także w sklepach zielarskich. Domową inhalację bardzo łatwo jest przygotować - wystarczy przygotować naczynie z gorącą wodą i wlać do niej odrobinę jednego z olejków:
- eukaliptusowego, który łagodzi kaszel i odtyka nos
- sandałowego, który pomaga zwalczyć drobnoustroje
- lawendowy, który ułatwia oddychanie
- sosnowy, który pomaga odkrztuszać zalegającą wydzielinę
Można także mieszać ze sobą olejki. Nad tak przygotowaną wodą należy się pochylić na kilkanaście minut. Można dodatkowo przykryć głowę ręcznikiem, aby wzmocnić działanie inhalacji. Powtarzamy przez 15 minut raz lub dwa razy dziennie.
2.3. Nawilżone powietrze w walce z kaszlem
Kaszel nasila się w warunkach, w których jest suche powietrze. Dlatego kluczową rolę w przypadku leczenia infekcji ma jego nawilżanie. Można wykorzystać do tego specjalne urządzenia, choć można sobie poradzić z tym także domowymi sposobami.
Jeśli przeziębienie dopadło nas w sezonie grzewczym, można postawić na kaloryferze miskę z wodą lub powiesić na grzejniku specjalne naczynia, których zadaniem jest nawilżanie powietrza. Dobrym sposobem jest także rozwieszenie na kaloryferach morkych ręczników lub postawienie w pokoju miski z gorącą wodą, która parując nawilży powietrze.
Warto także wziąć ciepłą kąpiel i nie zamykać drzwi do łazienki - dzięki temu para wydostanie się na resztę domu i nawilży powietrze.
2.4. Herbaty ziołowe na kaszel
Z kaszlem można sobie radzić także przy pomocy naparów ziołowych. Największą popularnością cieszy się herbata z lipy, która wykazuje silne właściwości przeciwkaszlowe i wykrztuśne. Bardzo ważne jednak jest to, aby nie pić jej po godzinie 17, właśnie ze względu na to, że lipa pomaga usuwać wydzielinę i nasila odruch wykrztuśny.
W przypadku kaszlu pomoże także herbata z czarnego bzu oraz napar malinowy. Najlepiej przygotowywać je ze świeżych składników. Świetnym rozwiązaniem będzie także gęsty syrop z malin, który można dodawać do wody lub herbaty.
3. Kiedy zgłosić się do lekarza?
Jeśli domowe metody zawiodą, a kaszel utrzymuje się dłużej, niż 7-10 dni, warto zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu. Być możne infekcja jest już na takim etapie rozwoju, że konieczne będzie wdrożenie antybiotykoterapii lub dodatkowych środków przeciwkaszlowych.
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.