Domowe sposoby na łupież. Leczenie łupieżu
Domowe sposoby na łupież mogą pomóc pozbyć się tego uciążliwego problemu. Nie trzeba kupować drogich szamponów czy preparatów. Warto wypróbować maseczki, kompresy czy płukanki ziołowe. Jeśli jednak stosowane przez dłuższy czas nie przynoszą efektów, należy zgłosić się do lekarza. Może się okazać, że przyczyną łupieżu są choroby skóry czy zaburzenia hormonalne. Sprawdź, jakie są najlepsze sposoby na łupież i jak go leczyć, by nie wrócił.
Najczęstsze przyczyny łupieżu skóry głowy to: zbyt duże wysuszenie skóry, nadwrażliwość/uczulenie na produkty służące do pielęgnacji skóry głowy (tj. szampony, odżywki), mikroorganizmy (głównie grzyby z rodzaju Malassezia). Także niektóre choroby, takie jak łuszczyca, wyprysk czy łojotokowe zapalenie skóry, przebiegają z towarzyszącym łupieżem skóry głowy.
1. Domowe sposoby na łupież
- Oleiste kompresy
Nie wiesz, jak pozbyć się łupieżu? Recepta jest bardzo prosta. ¼ szklanki oliwy wlej na dłonie, a następnie wmasuj ją w skórę głowy. Oliwę pozostaw na 10 minut, potem jeszcze raz wykonaj masaż, lekko przy tym drapiąc skórę. Umyj głowę delikatnym szamponem.
- Zielona glinka
Dwie łyżki zielonej glinki zmieszaj z odrobiną wody. Gęstą papkę wetrzyj w umytą skórę głowy i we włosy. Po piętnastu minutach zmyj maseczkę, a włosy umyj ponownie. Domowe sposoby na łupież wymagają regularnego stosowania. Dlatego maseczkę nakładaj jak najczęściej, najlepiej po każdym myciu.
- Sok z cytryny
Wystarczy plaster cytryny. Nacieraj nim skórę głowy przez około 5 minut. Następnie umyj włosy delikatnym szamponem.
- Olejek rycynowy
Chociaż to sposób naszych babć, nie stracił na aktualności. Na umytą skórę głowy nanieś olejek rycynowy. Zostaw go na pół godziny, głowę owiń ręcznikiem. Głowę myjemy nawet kilka razy. Niedokładnie spłukany olejek pozostawia na włosach tłustą warstwę.
- Czosnek
Wystarczy dwa ząbki rozgnieść i dodać do szklanki ciepłej wody. Miksturę wcieramy w skórę głowy i zostawiamy na około 5 minut. Włosy wystarczy spłukać. Niestety, czosnek zostawia brzydki zapach, dlatego głowę można delikatnie umyć szamponem. Mikstury nie należy stosować częściej niż raz w tygodniu, gdyż może podrażnić skórę.
- Ocet
Łupież może zniknąć po zastosowaniu kuracji octowej. Wystarczy po każdym umyciu włosów przepłukać głowę mieszanką octową (woda i dwie łyżki octu).
- Pokrzywa
Susz z pokrzywy zalewa się gorącą wodą. Po zaparzeniu i ostudzeniu preparatu wykorzystujemy go do przepłukania włosów (tuż po umyciu ich szamponem).
- Maseczka z jajka
Białko jednego jajka należy ubić, dodać do tego żółtko i wymieszać. Gotową miksturę wmasowujemy to w skórę głowy. Po pół godzinie należy zmyć jajko z głowy. Maseczka z jajka polecana jest osobom z mocno przetłuszczającymi się włosami.
- Jogurt naturalny
Jogurt naturalny jest źródłem wielu odżywczych składników. Można go używać zamiast odżywki na mokre włosy. Po godzinie jogurt można zmyć ciepłą wodą i delikatnym szamponem.
- Olejek herbaciany
Dodaj około 3 krople olejku z drzewa herbacianego do szamponu i dokładnie umyj głowę. Na ten problem dobrze także zadziałają Aloe Vera lub mleczko kokosowe. Zbalansują pH skóry, odżywią ją i złagodzą podrażnienia.
Dowiedz się więcej
Wyżej wymienione domowe sposoby na łupież nie są jedynymi. Poza nimi można wymienić płukankę z ziół, takich jak tymianek, nagietek, rumianek, skrzyp polny i kora wierzby – po trzy łyżki każdego wsypujemy do garnka, zalewamy litrem wody i gotujemy przez 5 minut; wywarem płuczemy włosy), maseczki z olejków kokosowego i jojoba. Powyższe sposoby na łupież są łatwe w wykonaniu i tanie.
2. Leczenie łupieżu
Domowe sposoby w postaci maseczek czy płukanek mogą być niewystarczające. Należy zmienić także nawyki pielęgnacyjne.
Zmień szampon i odżywki oraz farby do włosów na delikatniejsze. Łupież może być reakcją na agresywny składnik znajdujący się w kosmetykach. Powinny one być dobrej jakości. Często tanie szampony i odżywki robią więcej szkody niż pożytku, ponieważ niszczą strukturę włosa i podrażniają skórę głowy. Unikaj preparatów na bazie alkoholu. Najlepiej zastosować szampon przeciwłupieżowy. Można zakupić go w sklepach kosmetycznych lub w aptekach.
PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT
Zobacz także odpowiedzi na pytania innych osób, które miały do czynienia z tym problemem:
- Czy cytryna zwalcza łupież? - odpowiada lek. Bożena Mamcarz
- Czy skoro mam łupież tłusty to wyłysieję? - odpowiada lek. Joanna Gładczak
- Swędzenie skóry głowy i łupież - odpowiada Bartosz Pawlikowski
- Jak zwalczyć łupież domowymi sposobami? - odpowiada lek. Paweł Baljon
- Sucha skóra na czole i leczenie łupieżu - odpowiada dr n. med. Magdalena Baśkiewicz - Hałasa
Unikaj gorącej wody podczas prysznica lub kąpieli. Lepsza będzie ciepła woda, szczególnie zimą. Uważaj także na gorący strumień powietrza podczas suszenia. Jeśli twoja suszarka ma opcję chłodnego nawiewu, włącz ją. Najlepiej jednak zrezygnować z suszenia głowy.
Zadbaj także o właściwą dietę, bogatą w selen, kompleks witamin z grupy B, witaminę E, witaminę C oraz cynk, bioflawonoidy i lecytynę. Jedz więcej świeżych warzyw i owoców oraz produktów pełnoziarnistych. Unikaj potraw smażonych, produktów mlecznych, cukru, czekolady i orzechów.
Jeśli problem nie ustępuje, a wręcz nasila się, odwiedź lekarza specjalistę. Może się okazać, że przyczyną łupieżu są zaburzenia hormonalne czy choroby skóry, np. łojotokowe zapalenie skóry, łuszczyca, egzema, atopowe zapalenie skóry (AZS).
ROZWIĄŻ NASZE TESTY I DOWIEDZ SIĘ:
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.