Domowe sposoby na opryszczkę
Leczenie opryszczki - objawy choroby możemy stosować tylko w pierwszej fazie choroby. Wirus opryszczki atakuje niezależnie od wieku i płci. Gdy pojawi się raz w naszym organizmie, zostaje w nim na zawsze. Skuteczny sposób na opryszczkę nie istnieje, bo wirus ma skłonność do wbudowania się w układ nerwowy, dlatego staje się niewidoczny dla układu immunologicznego. Opryszczka pospolita jest uciążliwa do zwalczenia. Najczęstsza postać choroby to opryszczka na ustach (opryszczka wargowa).
Zobacz film: "Opryszczka może prowadzić nawet do ślepoty"
1. Przyczyny opryszczki na ustach
Wirus opryszczki ujawnia się najczęściej wtedy, kiedy nasz organizm jest osłabiony. Na spadek odporności wpływają takie czynniki jak przemęczenie czy długotrwały stres, wyziębienie lub przegrzanie organizmu. U kobiet opryszczka na wargach może pojawić się przed miesiączką, w jej trakcie lub po niej. Niekiedy wirus aktywuje się pod wpływem miejscowego urazu skóry spowodowanego inwazyjnym zabiegiem kosmetycznym czy dermatologicznym.
Wirus opryszczki bardzo łatwo przenosi się z jednej osoby na drugą, dlatego w czasie choroby należy szczególnie dbać o higienę i starać się nie dotykać opryszczki. Chory powinien korzystać z osobnego ręcznika do twarzy oraz osobnych sztućców i talerzy.
PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT
Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:
- Dlaczego po stosowaniu Heviranu pojawił się świąd skóry? - odpowiada lek. Katarzyna Szymczak
- Jak starać się uniknąć wirusa opryszczki? - odpowiada lek. Aleksandra Witkowska
- Czy poddać się operacji pęcherzyka żółciowego przy opryszczkach? - odpowiada lek. Katarzyna Szymczak
2. Sposoby na opryszczkę
Z opryszczką możemy walczyć, stosując środki naturalne. Z pomocą przyjdzie nam na pewno:
- Czosnek – przekrojony ząbek czosnku należy przyłożyć do chorego miejsca. Aby metoda okazała się skuteczna, trzeba na noc przyklejać plasterkiem kawałek czosnku. Dzięki temu opryszczka powinna szybko zniknąć.
- Cebula – na opryszczkę należy przyłożyć kawałek cebuli. Okład z cebuli powinien być często zmieniany, aby na zmianę na ustach działać zawsze świeżym sokiem z tego warzywa. Można także pokrojoną cebulę zasypać dwoma łyżkami cukru lub zalać miodem i odstawić do lodówki na noc. Rano przyłożyć do opryszczki okład z soku. Podobnie jak w przypadku czosnku, minusem jest nieprzyjemny zapach.
- Cytryna – do opryszczki przykładamy plasterek cytryny i nosimy go na chorym miejscu jak najdłużej, często zmieniając na świeży plaster. Chorą skórę można smarować sokiem z cytryny.
- Ocet – zmianę przemywa się wacikiem nasączonym octem. Podobnie można wykorzystać wodę utlenioną i spirytus salicylowy. Trzeba jednak zachować ostrożność, aby zbytnio nie podrażnić skóry wokół opryszczki. Ta metoda może być nieco bolesna.
- Miód – okłady można wykonywać także z miodu, który na pewno nie podrażni skóry przy opryszczce. Poza tym miód ma właściwości przeciwbakteryjne i przeciwzapalne.
- Słodka śmietana – wsmarowana w opryszczkę, skraca czas jej trwania.
- Herbata – do opryszczki przykłada się ciepłą torebkę ze świeżo parzonej herbaty.
- Napary ziołowe – napar z rumianku, mięty lub szałwii nanosimy na opryszczkę za pomocą wacika.
- Mocz – opryszczkę można posmarować wacikiem nasączonym własnym moczem.
Zobacz także
To tylko niektóre domowe sposoby na opryszczkę. Pamiętajmy, że domowe sposoby nie leczą samej choroby, ale mają na celu jak najszybsze pozbycie się defektu kosmetycznego. Właściwe leczenie opryszczki powinno zapobiegać nawrotom tej dolegliwości.
Komentarze