Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Dr n. med. Maciej Tomaszewski

Domowe sposoby na PMS

Avatar placeholder
Joanna Rawik 06.06.2023 16:20
Zioła na PMS
Zioła na PMS (123rf)

Zespół napięcia przedmiesiączkowego może być naprawdę uciążliwy, warto więc poznać naturalne sposoby na złagodzenie jego objawów.

spis treści

Najbardziej dokuczliwe symptomy to: drażliwość, zmienność nastrojów, tkliwość piersi, wzdęcia, obrzęki, bóle głowy1,2. Zanim sięgniemy po środki farmakologiczne, warto spróbować domowych sposobów.

1. Zioła do picia i do kąpieli

W walce z uciążliwymi objawami zespołu napięcia przedmiesiączkowego bardzo pomocne są zioła: uspokajająca melisa, likwidujący wzdęcia koper włoski, łagodzący stany depresyjne dziurawiec, zwalczający bezsenność chmiel czy szczególnie polecany w tym czasie składnik działający na wiele objawów PMS – niepokalanek mnisi1,2. Z ziół można przygotować napar do picia, a także miłą, rozluźniającą kąpiel. Zamiast nich można też użyć aromatycznych olejków, np. z lawendy czy mandarynki. Dbanie o relaks i wypoczynek jest jednym ze sposobów walki z PMS.

2. Trochę ruchu

Zobacz film: "Łuszczyca a depresja"

Mimo podłego nastroju warto się przemóc i wyjść z domu. Doskonałym sposobem na dolegliwości związane z napięciem przedmiesiączkowym jest pływanie, które działa jak masaż i odpręża. Na poprawę nastroju świetny jest też taniec niemal zawsze wywołujący uśmiech na twarzy. Już sam intensywny spacer powoduje wydzielanie endorfin, które pomagają zwalczyć stres i poprawiają nastrój.

3. Zbawienna witamina B6 i wapń

Braki odpowiedniej ilości witaminy B6 w organizmie skutkują m.in. depresją, obniżeniem nastroju, bezsennością. Kiedy więc nadchodzą dni, w których dodatkowo szaleją hormony, warto zadbać o dostarczenie organizmowi odpowiedniej dawki tej witaminy3. Najwięcej można znaleźć jej w otrębach pszennych i pełnoziarnistych produktach, a także w orzechach i żółtkach jaj. Zawierają ją także niektóre warzywa i owoce, m.in. brukselka, szpinak, papryka czy banany.

Wahania nastrojów łagodzić może także wapń, którego źródłem jest przede wszystkim nabiał, orzechy oraz warzywa strączkowe i zielonolistne, takie jak kapusta, szpinak czy brukselka.

4. Dieta też ma znaczenie

Szczególnie dokuczliwe bywa zatrzymywanie wody w organizmie, którego efektem są obrzęki i uczucie "napompowania”. Pomóc mogą moczopędne warzywa, takie jak natka pietruszki, seler, rzeżucha, pomidory. Ważne jest przy tym ograniczenie soli4, która dodatkowo zatrzymuje wodę w organizmie.

Częstym problemem kobiet cierpiących na PMS są wzdęcia i zaparcia5, warto więc wprowadzić do diety, szczególnie tej poprzedzającej miesiączkę, produkty zapobiegające tym dolegliwościom, np. pić sok z marchwi i buraków. Zaleca się także dietę lekkostrawną, by nie obciążać dodatkowo wątroby.

Należy ograniczyć picie kawy i mocnej herbaty, które wypłukują magnez i mogą nasilać skurcze macicy. W zamian lepiej pić napary z ziół lub po prostu wodę, która świetnie oczyszcza organizm.

Na poprawę nastroju przydadzą się kwasy Omega 3, których najwięcej znaleźć można w tłustych rybach. Dobrze działają nie tylko na objawy PMS, ale wspierają zdrowie wielokierunkowo.

5. Zbawienny sen

Warto zadbać o to, by po prostu się wysypiać. To najlepsze naturalne lekarstwo. W dniach poprzedzających miesiączkę kobiety zazwyczaj narzekają na brak energii, senność, wahania nastroju. Należy więc w tym czasie pozwolić sobie na odrobinę więcej lenistwa i dłuższy sen, który pomoże nam zregenerować siły.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze