Trwa ładowanie...

Doreta – działanie, wskazania, przeciwwskazania, środki ostrożności, działania niepożądane

 Kinga Olchowy
25.03.2021 15:03
Przyjmowanie leku Doreta stanowi przeciwskazanie do prowadzenia pojazdów
Przyjmowanie leku Doreta stanowi przeciwskazanie do prowadzenia pojazdów (123rf.com)

Doreta to lek o działaniu przeciwbólowym, wykorzystywany głównie w leczeniu chorób nowotworowych oraz schorzeń o podłożu neurologicznym. Wpływa na funkcjonowanie ośrodkowego układu nerwowego i może wykazywać działanie narkotyczne. Preparat ten jest silnym środkiem, dlatego powinien być przyjmowany ściśle według zaleceń lekarza.

spis treści

1. Co to jest Doreta

Lek przeciwbólowy Doreta ma w swoim składzie dwie główne substancje czynne: chlorowodorek tramadolu (związek o działaniu narkotycznym) oraz paracetamol. Tramadol nie tylko działa przeciwbólowo, ale również blokuje odruch kaszlu. Paracetamol natomiast wykazuje działanie przeciwzapalne oraz przeciwbólowe.

Tramadol należy do grupy opioidów, co oznacza, że może wykazywać działanie narkotyczne i uzależniające. Stymuluje pracę niektórych neuroprzekaźników, między innymi serotoniny, dzięki czemu łagodzi odczuwanie przez nas dolegliwości. Jest to lek, który musi być podawany pod ścisłą kontrolą lekarza, aby nie doszło do uzależnienia.

2. Wskazania do stosowania leku Doreta

Wskazaniem do zastosowania leku Doreta są różnego rodzaju dolegliwości bólowe o dużym natężeniu. Przede wszystkim chodzi o ostre i przewlekłe bóle pourazowe, pooperacyjne, a także te związane z przebiegiem choroby nowotworowej. Czasem stosuje się go w procesie przygotowania pacjenta do operacji lub zabiegu, aby zminimalizować dolegliwości i stres z tym związany.

3. Przeciwwskazania i środki ostrożności

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Leki przeciwbólowe, które można kupic bez recepty"

Głównym przeciwskazaniem do zażywania leku Doreta jest nadwrażliwość lub uczulenie na jakikolwiek jego składnik. Innymi przeciwskazaniami są również: zatrucie środkami nasennymi, zatrucie alkoholowe, zatrucie lekami przeciwbólowymi działającymi na ośrodkowy układ nerwowy, padaczka lekooporna, równoległe zażywanie leków z grupy inhibitorów MAO (lek Doreta może być podany dopiero po upływie dwóch tygodni od zakończenia terapii inhibitorami MAO) oraz niewydolność wątroby.

Leku Doreta nie powinny też przyjmować osoby cierpiące na niewydolność nerek, niewydolne oddechowo a także kobiety w ciąży.

W czasie zażywania leku Doreta należy zachować szczególną ostrożność. Dobowa dawka leku nie może przekroczyć ośmiu tabletek. W celu uniknięcia przedawkowania w trakcie terapii należy sprawdzać czy inne przyjmowane leki nie zawierają w swoim składzie również paracetamolu oraz tramadolu.

Szczególną ostrożność należy zachować stosując ten lek w przypadku: uzależnienia od opioidów, urazu głowy, zaburzeń oddechu, zaburzeń świadomości, wysokiego ciśnienia wewnątrzczaszkowego. Osoby cierpiące na epilepsję mogą przyjmować lek Doreta tylko i wyłącznie po konsultacji z lekarzem.

Przyjmowanie leku Doreta stanowi przeciwskazanie do prowadzenia pojazdów oraz obsługi narzędzi mechanicznych.

4. Działania niepożądane leku Doreta

Najczęściej występującymi działaniami niepożądanymi wynikającymi z przyjmowania leku Doreta są: zaburzenia snu, bóle głowy, świąd skóry, zaparcia, wzdęcia, nadmierne pocenie się, uczucie duszności, nadciśnienie, kołatanie serca, dreszcze, zaburzenia oddawania moczu, uderzenia gorąca, bóle w klatce piersiowej, zaburzenia widzenia, gwałtowne wahania nastrojów.

Objawami niepożądanymi występującymi rzadziej są: niedociśnienie ortostatyczne, zapaść, omamy, napady panik, szumy uszne, wysypka na ciele, małopłytkowość, niskie tętno.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze