Trwa ładowanie...

Dostęp do tych leków graniczy z cudem. "Krytyczne deficyty"

 Katarzyna Prus
29.06.2023 16:41
Dostęp do tych leków graniczy z cudem. "Krytyczne deficyty"
Dostęp do tych leków graniczy z cudem. "Krytyczne deficyty" (Getty Images)

Brakuje antybiotyków, leków na cukrzycę, leków przeciwdepresyjnych, a liderem wśród najbardziej wyczekiwanych leków jest marihuana medyczna. Z raportu serwisu gdziepolek.pl wynika, że krytyczne deficyty dotyczą obecnie aż 43 leków.

spis treści

1. Tych leków brakuje w aptekach

Medyczna marihuana, leki na cukrzycę i otyłość, niektóre antybiotyki, lek przeciwdepresyjny. To tylko niektóre preparaty, których dostępność w ciągu dwóch ostatnich miesięcy spadła o co najmniej 50 proc.

Tym samym trafiły na listę krytycznych deficytów lekowych, którą co dwa miesiące aktualizuje serwis gdziepolek.pl (pod uwagę są brane leki na receptę, dla których nie ma łatwo dostępnych zamienników). Aktualnie są na niej 43 leki.

Zobacz film: "Lekarze o polskiej lekomani. Pacjenci wierzą, że pigułka pomoże na wszystko"

- Największy spadek dostępności dotyczy maści ocznej Dexamytrex, która jeszcze w kwietniu była dostępna w około 80 proc. aptek, a aktualnie jest praktycznie nie do kupienia, czy stosowanego w niepłodności leku Clostilbegyt, którego podaż spadła do zera, chociaż dwa miesiące temu można było go kupić przeciętnie w co drugiej aptece współpracującej z naszym serwisem - zaznacza w rozmowie z WP abcZdrowie Olga Sierpniowska, farmaceutka i współautorka raportu serwisu gdziepolek.pl.

Krytyczne deficyty dotyczą aż 43 leków
Krytyczne deficyty dotyczą aż 43 leków (Getty Images)

Wśród leków, które ponownie wróciły do wykazu, są m.in. niektóre antybiotyki, preparat wspomagający płodność, syrop przeciwalergiczny, steryd donosowy czy lek przeciwdepresyjny.

- W grupie najbardziej wyczekiwanych leków nie było większych niespodzianek. Nadal w aptekach są bardzo poważne braki medycznej marihuany, o której dostępność pacjenci pytają na naszym forum nieustannie. Stworzyła się wokół tych leków nawet mała społeczność, gdzie ludzie wymieniają się informacjami na temat dostępności. Często problem jest tak duży, że muszą jeździć do innych województw, żeby dostać lek, który jeśli się w ogóle pojawi, to błyskawicznie znika - zaznacza Olga Sierpniowska.

- Poza tym nadal mamy do czynienia z poważnymi brakami refundowanych leków na cukrzycę - Ozempic w dawce 1 mg i Trulicity, które też mają wpływ na spadek wagi. Te braki trwają już od dawna. Wśród leków na cukrzycę ciekawostką jest natomiast lek Mounjaro. Nie ma go jeszcze na rynku, ale wielu pacjentów już o niego pyta i zapisuje się na powiadomienia o dostępności. Być może jest to m.in. związane z brakami innych leków dla diabetyków - dodaje.

Wśród nowych leków, które pojawiły się na liście, problematyczna może okazać się sytuacja m.in. w przypadku przeciwdepresyjnego leku Fevarin.

- Ten lek nie ma zamiennika, a w przypadku leczenia zaburzeń psychicznych, w tym depresji, trudno jest zmienić lek, na który pacjent dobrze reaguje, na zupełnie nowy. O ile zmiana opcji terapeutycznej w innych schorzeniach może być prostsza, o tyle w takich przypadkach może pojawić się problem, bo nie wiadomo, jak pacjent będzie go tolerował - zwraca uwagę farmaceutka.

2. Najbardziej wyczekiwane leki

Medyczna marihuana (w różnych wariantach) jest aktualnie liderem w grupie najbardziej wyczekiwanych przez pacjentów leków. Raport serwisu gdziepolek.pl wskazuje, że ma rekordową liczbę zapisań na powiadomienia - blisko 400 (łącznie na kilka wariantów leku).

O tym, że medyczna marihuana jest prawie nie do zdobycia, infrmowaliśmy już pod koniec kwietnia. Lekarze, którzy ją zapisują swoim pacjentom, alarmowali, że sytuacja jest trudna.

Utrzymujący się od dłuższego czasu problem dotyczy także preparatów przeciwcukrzycowych Trulicity i Ozempicu.

Problemy z dostępnością Ozempicu ciągną się już praktycznie od ponad roku. Jeśli lek pojawia się w aptekach, natychmiast znika, bo popyt jest ogromny. Od dłuższego czasu wykupują go nie tylko pacjenci z cukrzycą, ale też osoby, które chcą się po prostu szybko odchudzić, a to niestety napędza problem.

Ponadto spada dostępność leku Saxenda, zmniejszającego nadmierną masę ciała. "14 czerwca od producenta napłynęła informacja, iż dostawy leku odbywają się w stałych cyklach, jak dotychczas i nie są przewidywane trudności w dostawach. Wydaje się jednak, że trudno przewidzieć wielkość popytu, co może ostatecznie wpłynąć na liczbę aptek z Saxendą na stanie" - zwracają uwagę autorzy raportu.

3. Zamienniki w pojedynczych aptekach

Na liście krytycznych deficytów jest nadal preparat Diprophos zawierający dwa związki betametazonu - glikokortykosteroidu, stosowanego w różnych chorobach wymagających działania przeciwzapalnego, przeciwuczuleniowego czy immunosupresyjnego.

31 stycznia 2023 roku decyzją Głównego Inspektora Farmaceutycznego zostały wycofane liczne serie tej zawiesiny do wstrzykiwań, w związku z podejrzeniem wady jakościowej.

W marcu producent leku informował, że czasowe braki leku potrwają do końca czerwca. W związku z brakiem zarejestrowanego w Polsce zamiennika, w ramach importu w aptekach kilka dni temu zaczął pojawiać się preparat Dipromed. Niestety jest on aktualnie dostępny tylko w 3 proc. aptek.

4. Te leki wróciły do aptek

Są też dobre wiadomości. Autorzy raportu wskazują, że dostępność niektórych leków poprawiła się.

Dotyczy to antybiotyków: Amoksiklavu ES, Dalacinu C, Ospenu 1500 i Zinnatu w granulacie (tylko w niższej dawce).

Ponadto, bardziej dostępny jest także Ozempic w dawce 0,5 mg, a także szczepionki: przeciwko pneumokokom Pneumovax 23 i przeciwko ospie wietrznej Varilrix.

Nie powinno być też już problemu z zakupem preparatu Flexove na stawy czy łagodzącego objawy choroby Parkinsona leku Nakom Mite.

Katarzyna Prus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze