Trwa ładowanie...

Dotkliwy cios dla osób chorych na nadciśnienie. Tego leku już nie dostaną

 Maciej Rugała
10.11.2022 10:24
Tego leku wkrótce zabraknie w aptekach
Tego leku wkrótce zabraknie w aptekach (Getty Images)

Chorzy na nadciśnienie tętniczesą w trudnej sytuacji. W aptekach mogą już nie dostać potrzebnego im leku, a zapasy jego zamienników są coraz szczuplejsze. Nie wiadomo też, kiedy nowe dostawy trafią do polskich aptek.

spis treści

1. Popularny lek dla chorych na serce niedostępny

Lokren, bo o nim mowa, to lek zawierający betaksolol. Należy on do grupy tzw. beta-blokerów, czyli leków hamujących czynność receptorów odpowiedzialnych m.in. za wzrost ciśnienia tętniczego.

Chociaż beta-blokery wynaleziono blisko pół wieku temu, to ich popularność nie maleje. Ta generacja leków na nadciśnienie i zaburzenia rytmu serca nadal jest w powszechnym użyciu. Ich zastosowanie ma jednak ograniczenia, bo nie powinni ich stosować chorzy cierpiący na ciężką niewyrównaną niewydolność serca oraz zespół chorego węzła zatokowo-przedsionkowego.

Zobacz film: ""Wasze Zdrowie" - odc. 1"

Preparat, o którym mowa, już od dłuższego czasu trudno było dostać. Jednak dopiero teraz sytuacja jest krytyczna. Dostępność Lokrenu na aptecznych półkach zgłasza się w zaledwie 4 proc. aptek w Polsce. Niekiedy to pojedyncze opakowania.

2. Co zrobi z tym producent?

Problem leży u źródła, gdyż leku nie ma już nawet w magazynach samego producenta. Nie udostępnił on dotąd także żadnej informacji na temat tego, kiedy produkcja zostanie wznowiona. Sprawy przyjęły dramatyczny obrót dla osób cierpiących na nadciśnienie tętnicze oraz chorobę niedokrwienną serca, ponieważ rezerwy dwóch dostępnych dotąd zamienników Lokrenu też się szybko uszczuplają.

Podczas jednej z październikowej konferencji, wiceminister Maciej Miłkowski zapowiadał, że pacjenci nie muszą obawiać się o systemowy problem braku dostępności leków. Tak jak w przypadku wymienionych preparatów na nadciśnienie, braki dotyczą tylko pojedynczych produktów leczniczych i są to braki lokalne. Zapewniał także o tym, że prowadzone są prace nad aplikacjami gabinetowymi, które będą służyły lekarzom.

Implementowane mechanizmy będą pozwalały na podgląd online dostępności leków. Dzięki temu lekarz już w gabinecie będzie mógł zdecydować się na przepisanie analogicznych preparatów, jeśli pierwotnie wybrany jest słabo dostępny.

Maciej Rugała, dziennikarz Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze