Trwa ładowanie...

Doustna ochrona przed kleszczami. Będzie rewolucja w walce z niebezpiecznymi pajęczakami?

Avatar placeholder
03.04.2024 14:33
Obiecujące wyniki tabletki zapobiegającej boreliozie. Środek jest skuteczny i dobrze tolerowany
Obiecujące wyniki tabletki zapobiegającej boreliozie. Środek jest skuteczny i dobrze tolerowany (Getty Images)

Badania przeprowadzone przez firmę farmaceutyczną Tarsus pokazują, jak skutecznie chronić się przed boreliozą i innymi chorobami przenoszonymi przez kleszcze. Firma zapewnia, że stosowanie związku chemicznego - lotilaner - skutecznie uśmierca kleszcze, a co za tym idzie, minimalizuje ryzyko zakażenia się.

spis treści

1. Choroby odkleszczowe

Najczęściej przenoszonymi przez kleszcze chorobami są borelioza oraz kleszczowe zapalenie mózgu (KZM). Do tej pory skutecznie mogliśmy chronić się jedynie przed KZM - na rynku dostępna jest szczepionka, jednak to borelizoza stanowi prawdziwe wyzwanie dla naukowców.

Przedsiębiorstwo Tarsus opublikowało obiecujące wyniki drugiej fazy badania "Tick-Kill". Z danych wynika, że związek chemiczny lotilaner może uchronić przed boreliozą dzięki temu, że jest toksyczny dla kleszczy i zabija je od razu po wkłuciu się w ciało.

Zobacz film: "Borelioza od kleszcza. Ale nie od każdego"

Preparat otrzymał nazwę roboczą TP-05 i ma być przyjmowany doustnie. Sam lotilaner doskonale znany jest w medycynie i często stosowany jest w leczeniu pasożytów zewnętrznych.

2. Obiecujący środek

Działanie środka TP-05 jest bardzo proste - tabletka uśmierca kleszcze, zanim zainfekują człowieka, tym samym zapewniając skuteczną ochronę przed chorobami odkleszczowymi.

Warto także dodać, że lotilaner jest lekiem weterynaryjnym, który podaje się kotom oraz psom w celu pozbycia się pcheł i kleszczy. Substancja jest jednak dobrze tolerowana przez ludzi i wykazuje podobne działanie.

Dotychczasowe badania pokazały, że TP-05 unicestwia kleszcze w ciągu 24 godzin od przyczepienia. Pajęczaki zwykle potrzebują od 36 do 48 godzin, by zainfekować swojego żywiciela.

"TP-05 może mieć potencjał do zapewnienia zarówno szybkiej, jak i trwałej ochrony przed wieloma chorobami przenoszonymi przez kleszcze, co byłoby pożądaną alternatywą dla szczepionek" - podsumował główny autor dr Linden Hu.

3. Środki bezpieczeństwa

Autorzy badania i specjaliści ostrzegają, że pomimo obiecujących wyników II fazy badania - lotilaner nie może być stosowany u ludzi na własną rękę.

Dominika Najda, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze