Trwa ładowanie...

Dożylnie podawanie leków

Dożylnie podawanie leków stosuje się m.in. w takich chorobach jak: zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa, choroba Behceta, nowotwory, pospolity zmienny niedobór odporności, choroba Leśniowskiego-Crohna, zapalenie skórno-mięśniowe, zespół Guillain-Barre, zapalenie tęczówki, stwardnienie rozsiane, osteoporoza, pęcherzyca, łuszczyca, łuszczycowe zapalenie stawów, reumatoidalne zapalenie stawów, toczeń rumieniowaty układowy, wrzodziejące zapalenie jelita grubego, ziarniniak Wegenera.

spis treści

1. Przygotowanie do dożylnego podawania leków

Oto, co można zrobić:

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czym jest ból?"
 • przygotować listę pytań do lekarza odnośnie stanu zdrowia, leków i samego sposobu ich podawania,
 • uzyskać informacje na temat podawanego leku – można je znaleźć np. na stronach internetowych danych leków lub firmy, która je produkuje,
 • odwiedzić miejsce, w którym lek będzie podawany i porozmawiać z personelem medycznym.

By lepiej spożytkować czas podczas podawania leków, można czytać książki lub czasopisma, rozwiązywać krzyżówki, słuchać muzyki, uczyć się do egzaminu, robić listę zakupów, wypełniać dokumenty, planować przyjęcie, wyszywać, rysować, przespać się, medytować. Można przynieść ze sobą poduszkę na kark, zdjęcia rodziny.

Nie wolno natomiast rozmawiać przez telefon komórkowy. Najlepiej go wyciszyć lub wyłączyć. Jeśli w czasie podawania leków pacjent poczuje się źle, należy o tym poinformować personel medyczny. Po zabiegu może pojawić się konieczność przyjmowania leków. Warto dowiedzieć się o wskazówki postępowania po takim sposobie podawania leku.

2. Przystąpienie do dożylnego podawania leków

Przed przystąpieniem do leczenia warto porozmawiać z personelem medycznym, by uzyskać instrukcje dotyczące zachowania przed samym podaniem leku. Niektóre przykłady mogą obejmować:

 • picie dużych ilości wody, aby zapewnić prawidłowe nawodnienie organizmowi; jeśli pacjent ma problemy z sercem, nerkami lub inne choroby, które uniemożliwiają picie dużych ilości płynów, należy skontaktować się z lekarzem, by ustalić, co robić w takiej sytuacji,
 • w niektórych przypadkach przed dożylnym podawaniem leków trzeba przyjmować inne środki farmakologiczne. Warto sprawdzić, czy pacjent ich potrzebuje, a jeśli tak, to w jakich dawkach,
 • zaleca się noszenie wygodnego ubrania w trakcie podawania leków, tak by komfort infuzji był jak największy,
 • warto zastanowić się nad noszeniem ubrań pozwalających na regulację temperatury; temperatura w centrum infuzji może być różna, również niektóre wlewy dożylne odczuwane są jako ciepłe lub zimne,
 • większość ośrodków zajmujących się dożylnym podawaniem leków zapewnia koce, poduszki, wodę, kawę; można zorientować się jak to wygląda w wybranym przez pacjenta ośrodku,
 • lepiej nie korzystać z perfum przed podaniem leków, ponieważ inni pacjenci mogą być na nie uczuleni,
 • należy mieć ze sobą pełną listę przyjmowanych leków, informacje o alergii, informacje z kim personel medyczny ma się skontaktować w razie potrzeby.

W miejscu wlewu dożylnego zostanie umieszczony opatrunek, który należy pozostawić przez minimum 30 minut. Warto uzyskać numer do ośrodka, by móc zasięgnąć porady, gdyby pojawiły się komplikacje.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Lek. Tomasz Makos
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Pomocni lekarze
  Szukaj innego lekarza