Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Tomasz Makos

Drenaż dróg żółciowych dwunastnicy

Avatar placeholder
12.10.2021 15:25
Drenaż dróg żółciowych dwunastnicy
Drenaż dróg żółciowych dwunastnicy (adobestock)

Drenaż dróg żółciowych to procedura stosowana do leczenia paliatywnego chorób zwężających światło dróg żółciowych, najczęściej chorób nowotworowych - uniemożliwiających prawidłowy przepływ żółci. Do zabiegu drenażu dróg żółciowych kierowani są pacjenci po uprzednim wykonaniu wszystkich niezbędnych badań laboratoryjnych oraz obrazowych.

spis treści

1. Przyczyny zwężenia dróg żółciowych

Do przyczyn powodujących zwężenie dróg żółciowych należą choroby nowotworowe, takie jak guz trzustki oraz rak przewodów żółciowych, w tym guz wnęki wątroby. Poprzez zamknięcie światło przewodów żółciowych dochodzi do rozwoju żółtaczki mechanicznej a zabieg operacyjny staje się jedynym sposobem leczenia, kiedy niemożliwe jest usunięcie guza. Poprzez zastosowanie drenażu przezskórnego możliwy staje się odpływ żółci.

2. Czym jest drenaż dróg żółciowych i jak przebiega?

Podczas zabiegu przezskórnego drenażu dróg żółciowych dokonuje się nakłucia wątroby na wysokości 7-8 międzyżebrze. Poprzez nakłucie do dróg żółciowych wprowadzany jest specjalny prowadnik. Następnie wprowadza się dren komunikujący przewody żółciowe z zewnętrznym zbiornikiem magazynującym żółć. Podczas zabiegu wprowadza się również protezę dróg żółciowych, którą mocuje się w miejscu przewężenia dróg żółciowych. W ten sposób umożliwia się naturalny przepływ żółci. Zabieg wykonywany jest po uprzednim podaniu środka znieczulającego. Do dróg żółciowych podawany jest środek kontrastowy i za pomocą seryjnych zdjęć rentgenowskich czyli skopii uwidacznia się badany obszar. W przypadku stwierdzenia przewężenia dróg żółciowych może zaistnieć konieczność założenia drenu lub stentu utrzymującego światło przewodu.

Zobacz film: "Czego pacjenci powinni spodziewać się po operacji?"

Jak każdy zabieg, także i ten obarczony jest pewnym ryzykiem wystąpienia powikłań. Wśród powikłań możemy wyróżnić:

Aby zapobiec wszystkim powyższym działaniom niepożądanym zaleca się przeprowadzenie wcześniejszego wywiadu przed badaniem, osłonowo podaje się także antybiotyki, a zabieg wykonywany jest w warunkach sterylnych.

3. Postępowanie po drenażu dróg żółciowych

Po badaniu nie należy spożywać pokarmów ani pić napojów do chwili, gdy lekarz nie wyrazi na to zgody. Ponadto należy zgłaszać personelowi medycznemu wszystkie niepożądane dolegliwości, złe samopoczucie, a także należy obserwować czy w moczu i stolcu nie pojawia się krew. Jeżeli zaobserwujemy w moczu lub stolcu krew, należy natychmiast poinformować o tym fakcie personel medyczny.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Opatrywanie ran
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze