Drętwienie lewej ręki - przyczyny, leczenie
Mrowienie i drętwienie lewej ręki może mieć różne podłoże. Najczęściej drętwienie lewej ręki jest przyczyną problemów z kręgosłupem, ale może być też objawem wielu chorób neurologicznych. Drętwienie lewej ręki utrzymujące się przez dłuższy czas powinno zostać skonsultowane z lekarzem specjalistą, ponieważ w połączeniu z innymi objawami może zwiastować zawał lub udar mózgu.
1. Przyczyny drętwienia lewej ręki
Drętwienie lewej ręki i palców bardzo często jest powodem schorzeń kręgosłupa. Tego rodzaju dolegliwość jest cechą dla przykładu dyskopatii, czyli zmian zwyrodnieniowych krążków międzykręgowych. Drętwienie lewej ręki jest też symptomem przepukliny krążka międzykręgowego.
Drętwienie lewej ręki to nie tylko schorzenia kręgosłupa, ale też schorzenia neurologiczne. Dla przykładu zespół cieśni nadgarstka, czyli neuralgia nerwu pośrodkowego biegnącego wzdłuż kanału nadgarstka cechuje drętwienie lewej ręki. Do innych objawów, które towarzyszą zespołowi cieśni należą ból promieniujący od nadgarstka, aż do łokcia, osłabienie siły mięśniowej, zaburzenia czucia i brak precyzji w wykonywanych ruchach.
Inną przyczyną powodującą drętwienie lewej ręki jest trwałe uszkodzenie obwodowych nerwów lewej kończyny górnej. Podobnie jak w przypadku cieśni tak i tu pojawiają się inne objawy dla przykładu przeczulica, osłabienie siły mięśniowej, piekący ból. Nerw może być uszkodzony w różnych okolicznościach, dlatego wyróżnia się neuropatię cukrzycową, alkoholową czy neuropatię polekową.
Drętwienie lewej ręki może być przyczyną uszkodzenia nerwu pod wpływem bardzo silnych bodźców termicznych dla przykładu odmrożenia. Drętwienie lewej ręki pojawia się także przy udarze. Innymi sygnałami zwiastującymi udar mózgu są kłopoty z mową, wzrokiem i orientacją, często też pojawia się drętwienie nogi po tej samej stronie.
Drętwienie lewej ręki może być też przyczyną zespołu Guillaina-Barrégo, czyli schorzenia obwodowego układu nerwowego. W tej chorobie pojawia się też drętwienie stopy, a w kolejnych fazach drętwienie i mrowienie rozchodzi się po całym ciele, pojawia się również znaczne osłabienie siły mięśniowej kończyn. Nerwicę spowodowaną długotrwałym stresem i niepokojem również cechuje drętwienie lewej ręki. Innymi objawami jest też silny ból brzucha, drętwienie dłoni i przyspieszona praca serca.
Drętwienie lewej ręki ma też inne przyczyny. U pacjentów cierpiących na tego rodzaju dolegliwość badania wykazują duży niedobór witaminy z grupy B ale też wapnia i magnezu. Są to składniki, które w dużej mierze wpływają na pracę układu nerwowego. Drętwienie lewej ręki pojawia się też przy wszelkich zmianach reumatoidalnych czy stanach zapalnych stawów. Toczeń układowy rumieniowaty, czyli choroba autoimmunologiczna narządów i tkanek w organizmie również może się objawiać drętwieniem i mrowieniem kończyn górnych.
To też warto wiedzieć
2. Jak leczy drętwienie ręki
Jeśli drętwienie lewej ręki jest długotrwałe i nie mija należy poprosić o konsultację specjalisty. Niestety kuracja chorób neurologicznych i kardiologicznych jest długotrwałym procesem. Większość z wymienionych chorób wymaga kompleksowego leczenia, bardzo często do leczenia farmakologicznego włącza się też rehabilitację.
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.