Trwa ładowanie...

Drętwienie nóg - powstawanie, najczęstsze przyczyny, dyskopatia, ucisk na nerw oraz choroby kręgosłupa, postępowanie

Avatar placeholder
29.09.2021 10:22
Drętwienie nóg, nazywane także zaburzeniami czucia lub mrowieniem, może objawiać się pieczeniem, bólem, wibracjami, uczuciem przebiegania dreszczy, uczuciem rażenia prądem lub drętwieniem kończyń dolnych.
Drętwienie nóg, nazywane także zaburzeniami czucia lub mrowieniem, może objawiać się pieczeniem, bólem, wibracjami, uczuciem przebiegania dreszczy, uczuciem rażenia prądem lub drętwieniem kończyń dolnych. (AdobeStock)

Drętwienie nóg, nazywane także zaburzeniami czucia lub mrowieniem, może objawiać się pieczeniem, bólem, wibracjami, uczuciem przebiegania dreszczy, uczuciem rażenia prądem lub drętwieniem kończyń dolnych. Zaburzenie czucia to inaczej parestezje. Drętwienie nóg, które występuje jednorazowo od czasu do czasu, nie powinno nas niepokoić, jednak kiedy powtarza się często, trzeba skonsultować się z lekarzem, ponieważ przyczyn drętwienia nóg jest wiele, począwszy od tych błahych po naprawdę poważne. Jak sobie radzić z takimi objawami? Jakie są przyczyny drętwienia nóg?

spis treści

1. Drętwienie nóg

Drętwienie nóg niejednokrotnie nazywane mrowieniem nóg bierze się z zaburzenia przewodnictwa w nerwach w kończynach dolnych. Schorzenie to określane jest mianem to parestezji. Chorzy drętwienie nóg opisują jako:

  • uczucie mrowienia, pieczenia i zaburzenia czucia.
  • nieprzyjemne wibracje
  • uczucie przebiegania dreszczy
  • uczucie drętwienia kończyn
  • uczucie rażenia prądem.
Zobacz film: "Leczenie ostrego niedokrwienia kończyny dolnej"

Przyczyn tej dolegliwości może być naprawdę wiele, zaczynając od urazów i bodźców termicznych po niedokrwienie i ucisk na nerw. Oprócz drętwienia nóg mogą także występować obrzęki, ból, zmiany na skórze, a także zanik mięśni.

Do drętwienia nóg przyczynia się m.in. ucisk na nerw
Do drętwienia nóg przyczynia się m.in. ucisk na nerw

2. Przyczyny drętwienia nóg

Drętwienie nóg może być spowodowane oddziaływaniem bardzo wysokich lub niskich temperatur na nerwy, a także bezpośrednim urazem na nerw, np.: złamanie kości może powodować drętwienie. Ważną informacją w tym kontekście jest oddziaływanie na siebie rożnych elementów ciała. Dla przykładu warto podać, że uraz pleców w dolnych partiach przyczynia się do mrowienia w nogach. Podobne objawy może mieć osoba, która ma ucisk na kręgosłup.

Drętwienie nóg może być również objawem ucisku przepukliny na kręgosłup, powiększenia naczyń krwionośnych. Niejednokrotnie związane jest ono ze zmianami nowotworowymi lub zwyczajną infekcją.

Bardzo ważną przyczyną drętwienia nóg jest zaburzenie ukrwienia nerwów. Drętwienie często jest objawem w przypadku niedokrwienia kończyn dolnych, które jest spowodowane chorobą Buergera lub miażdżycą. Ta ostatnia powoduje, że układ krwionośny pacjenta nie pracuje prawidłowo. Krew nie krąży zbyt dobrze w organizmie przez to, że dopływ jej do tętnic jest znacznie ograniczony lub w ogóle go nie ma.

Drętwienie nóg jest zazwyczaj objawem przy ostrym niedokrwieniu kończyn niż przy przewlekłym. Przewlekła niewydolność żylna oraz żylaki kończyn dolnych również doprowadzają do drętwienia nóg, ale także powstają obrzęki oraz skurcze łydek. Unoszenie nóg do góry i stopniowy ucisk łagodzą te dolegliwości.

Do przyczyn drętwienia nóg zalicza się także neuropatie, najczęściej neuropatie cukrzycowe, które mogą doprowadzić do całkowitego zaniku czucia w stopie. Wyróżniamy także neuropatię poalkoholową, polekową. Choroby autoimmunologiczne oraz ostre i przewlekłe zapalenie nerwów również doprowadza do drętwienia nóg. W zespole Guillaina-Barrego jednym z objawów jest drętwienie kończyn.

Inną grupę przyczyn mrowienia w nogach stanowią niedobory pewnych substancji w organizmie. Czasami zdarza się, że drętwienie nóg może być spowodowane niedoborem w diecie. Nerwy szczególnie reagują na niedobór witaminy B6 i magnezu. Nieodpowiednia ilość mikroelementów lub makroelementów może powodować poważne zaburzenia. Mrowienie nóg może być spowodowane niedoborem wapnia, potasu, sodu. Może wystąpić także na skutek niedoboru witamin z grupy B12.

Drętwienie nóg może być spowodowane odmrożeniem, nawet tym łagodnym. Odmrożenia określane są mianem nieodwracalnych uszkodzeń skóry, powstających na skutek działania niskiej temperatury, dużej wilgoci lub działania wiatru.

Drętwienie nóg to częsty problem osób, które spędzają wiele godzin przed komputerem. Mrowienie nóg często towarzyszy informatykom, redaktorom, urzędnikom, architektom, programistom, czy pracownikom biurowym. Długie pozostawanie w jednej pozycji, przede wszystkim siedzenie przed komputerem może wywołać parestezję. Nie należy także zapominać o zwyrodnieniach kręgosłupa przyczyniających się do mrowienia w nogach.

Mrowienie w nogach mogą powodować przyjmowane leki tudzież alkoholowe lub nikotynowe zatrucie organizmu. Ostatnią, dość popularną przyczyną parestezji jest rozwój chorób w organizmie. Problem ten towarzyszy cukrzycy, kamicy nerkowej, stwardnieniu rozsianemu, nadczynności tarczycy. Drętwienie nóg może być także spowodowane niedotlenieniem mózgu, migreną lub wylewem.

Drętwieją ci nogi? Sprawdź, dlaczego
Drętwieją ci nogi? Sprawdź, dlaczego [7 zdjęć]

Jest to choroba autoimmunologiczna mózgu i kręgosłupa. Schorzenie najczęściej występuje u kobiet w wieku

zobacz galerię

3. Dyskopatia i choroby kręgosłupa

Ucisków na nerw może być wiele, począwszy od błahych, jak np.: długie przebywanie w pozycji ze zgiętymi kolanami, do naprawdę poważnych takich jak guz czy krwiak w okolicy nerwu. Najczęściej do ucisku na nerw dochodzi podczas zwyrodnień kręgosłupa i jest to najczęstszy powód drętwienia kończyn. Do drętwienia nóg dochodzi przy ucisku odcinka lędźwiowego kręgosłupa.

Zobacz także:

4. Co robić gdy drętwieją nogi

Jeśli powodem drętwienia nóg jest niedobór witamin i minerałów, podstawą do wrócenia do zdrowia będzie zdrowa i zbilansowana dieta. W wielu przypadkach mrowienie nóg jest skutkiem lub powikłaniem po innej chorobie ogólnoustrojowej. W takiej sytuacji warto skonsultować się z internistą. Po dokładnym wywiadzie z pacjentem, lekarz powinien zlecić dodatkowe badania lub dać skierowanie do specjalisty, na przykład neurologa.

Częstą przyczyną drętwienia nóg są również choroby kręgosłupa. W takich sytuacjach warto udać się do lekarza, który zleci wykonanie badania rentgenowskiego. Jeśli wyjdą jakieś nieprawidłowości, trzeba skonsultować je z ortopedą lub neurochirurgiem. Dodatkowo, lekarz może zlecić wykonanie rezonansu megatycznego, badania RTG, badania USG.

5. Leczenie drętwienia nóg

Leczenie drętwienia nóg obejmuje zwalczenie nieprzyjemnych objawów, a także diagnozowanie choroby, która powoduje owy stan.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze