Trwa ładowanie...

Drętwienie nóg - powstawanie, najczęstsze przyczyny, dyskopatia, ucisk na nerw oraz choroby kręgosłupa, postępowanie

Drętwieniu nóg, nazywanemu także zaburzeniami czucia lub mrowieniem, może towarzyszyć pieczenie oraz ból. Zaburzenie czucia to inaczej parestezje. Drętwienie nóg, które występuje jednorazowo od czasu do czasu, nie powinno nas niepokoić, jednak kiedy powtarza się często, trzeba skonsultować się z lekarzem, ponieważ przyczyn drętwienia nóg jest wiele, począwszy od tych błahych po naprawdę poważne.

Zobacz film: "Leczenie ostrego niedokrwienia kończyny dolnej"

spis treści

1. Przyczyna drętwienia nóg

Drętwienie nóg bierze się z zaburzenia przewodnictwa w nerwach w kończynach dolnych. Chorzy drętwienie nóg opisują jako uczucie mrowienia, pieczenia i zaburzenia czucia. Przyczyn może być naprawdę wiele, zaczynając od urazów i bodźców termicznych po niedokrwienie i ucisk na nerw. Oprócz drętwienia nóg mogą także występować obrzęki, ból, zmiany na skórze, a także zanik mięśni.

Czasami zdarza się, że drętwienie nóg może być spowodowane niedoborem w diecie. Nerwy szczególnie reagują na niedobór witaminy B6 i magnezu.

Do drętwienia nóg przyczynia się m.in. ucisk na nerw
Do drętwienia nóg przyczynia się m.in. ucisk na nerw

2. Zaburzenia ukrwienia nerwów

Drętwienie nóg może być spowodowane oddziaływaniem bardzo wysokich lub niskich temperatur na nerwy, a także bezpośrednim urazem na nerw, np.: złamanie kości może powodować drętwienie. Bardzo ważną przyczyną drętwienia nóg jest zaburzenie ukrwienia nerwów. Drętwienie często jest objawem w przypadku niedokrwienia kończyn dolnych, które jest spowodowane miażdżycą lub chorobą Buergera. Drętwienie nóg jest zazwyczaj objawem przy ostrym niedokrwieniu kończyn niż przy przewlekłym. Przewlekła niewydolność żylna oraz żylaki kończyn dolnych również doprowadzają do drętwienia nóg, ale także powstają obrzęki oraz skurcze łydek. Unoszenie nóg do góry i stopniowy ucisk łagodzą te dolegliwości. Do przyczyn drętwienia nóg zalicza się także neuropatie, najczęściej neuropatie cukrzycowe, które mogą doprowadzić do całkowitego zaniku czucia w stopie. Wyróżniamy także neuropatię poalkoholową, polekową. Choroby autoimmunologiczne oraz ostre i przewlekłe zapalenie nerwów również doprowadza do drętwienia nóg. W zespole Guillaina-Barrego jednym z objawów jest drętwienie kończyn.

Drętwieją ci nogi? Sprawdź, dlaczego
Drętwieją ci nogi? Sprawdź, dlaczego [7 zdjęć]

Jest to choroba autoimmunologiczna mózgu i kręgosłupa. Schorzenie najczęściej występuje u kobiet w wieku...

zobacz galerię

3. Dyskopatia i choroby kręgosłupa

Ucisków na nerw może być wiele, począwszy od błahych, jak np.: długie przebywanie w pozycji ze zgiętymi kolanami, do naprawdę poważnych takich jak guz czy krwiak w okolicy nerwu. Najczęściej do ucisku na nerw dochodzi podczas zwyrodnień kręgosłupa i jest to najczęstszy powód drętwienia kończyn. Do drętwienia nóg dochodzi przy ucisku odcinka lędźwiowego kręgosłupa.

Zobacz także:

4. Co robić gdy drętwieją nogi

Jeśli powodem drętwienia nóg jest niedobór witamin i minerałów, podstawą do wrócenia do zdrowia będzie zdrowa i zbilansowana dieta. Najczęstszą przyczyną drętwienia są choroby kręgosłupa, trzeba więc skonsultować się z lekarzem i wykonać badanie rentgenowskie. Jeśli wyjdą jakieś nieprawidłowości, trzeba skonsultować je z ortopedą lub neurochirurgiem.

Potrzebujesz wizyty, badania lub e-recepty? Wejdź na znajdzlekarza.abczdrowie.pl, gdzie umówisz się do lekarza od ręki.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.