Duracef – właściwości, stosowanie, skutki uboczne, zamienniki
Duracef jest stosowanym ogólnie lekiem przeciwbakteryjnym. Zawiera cefadroksyl, dlatego też zalicza się go do grupy antybiotyków beta-laktamowytch, których celem jest zwalczanie niektórych rodzajów bakterii. Duracef działa bakteriobójczo poprzez hamowanie syntezy ściany komórkowej danej bakterii.
1. Jakie właściwości ma Duracef?
Preparat Duracef zaleca się w leczeniu zakażeń, które zostały wywołane przez stricte wrażliwe szczepy bakteryjne. Ten lek wykazuje działanie w leczeniu niżej przedstawionych zakażeń:
- zakażenie dolnych i górnych dróg oddechowych (zapalenie gardła, migdałków podniebiennych),
- zakażenie układu moczowego, które zostało wywołane przez paciorkowce z grupy A (beta-hemolizujące),
- zakażenie skóry oraz tkanek miękkich na wskutek działań gronkowców i paciorkowców,
- bakteryjne zapalenie stawów,
- zapalenie szpiku.
Duracef jako preparat w postaci antybiotyku poprzez swoje działanie zabija wiele bakterii, np. paciorkowce ß-hemolizujące czy Escheriachię coli. Nie wpływa na szczepy ochronne, które wykazują opór na wchłanianie meticyliny, enterokoki oraz inne pałeczki Gram-ujemne.
2. Stosowanie leku Duracef
Lek Duracef występuje w postaci kapsułek, tablete oraz proszku do sporządzania zawiesiny doustnej. Duracef stosuje się niezależnie od posiłków, od 48 do 72 godzin po ustąpieniu objawów. W przypadku, kiedy zakażenie należy do grupy paciorkowcowych, lek należy przyjmować przez 10 dni.
Jeżeli dochodzi do o wiele cięższych zakażeń, jak np. szpiku, Duracef musi być przyjmowany co najmniej w okresie od 4. do 6. tygodni. Należy jednak pamiętać, że dawkę i częstotliwość przyjmowania antybiotyku Duracef ustala tylko i wyłącznie lekarz.
Preparat Duracef mogą przyjmować kobiety w ciąży, jednak musi to zostać uprzednio skonsultowane z lekarzem. Duracef nie ma wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów mechanicznych.
3. Skutki uboczne
U osób, które są nadwrażliwe na penicylinę albo inne antybiotyki beta-laktamowe może wystąpić reakcja alergiczna. Stosowanie leku Duracef związanego bezpośrednio z zakażeniem Clostridium difficile może spowodować biegunkę, a nawet zapalenie okrężnicy, co w konsekwencji prowadzi do zgonu.
Po zleceniu przez lekarza przedłużonego stosowania leku Duracef może nastąpić rozwój flory bakteryjnej opornej na działanie leków pochodnych. Do działań niepożądanych obserwowanych po zażywaniu antybiotyku Duracef należą również:
- reakcje skórne, np. w postaci rumienia wielopostaciowego, swędzącej wysypki,
- gorączka,
- obrzęk naczyniowo-ruchowy,
- powiększenie węzłów chłonnych,
- ból stawów.
To musisz wiedzieć:
Przy stosowaniu leku Duracef często jako działania niepożądane występują również nudności, wymioty czy niestrawność. Rzadziej odnotowano zakażenie pochwy, wysypkę, świąd albo pokrzywkę.
4. Zamienniki leku
Najpopularniejsze zamienniki leku Duracef to Biodroxil i Tadroxil. Należy pamiętać, że uprzednią zmianę antybiotyku należy skonsultować z lekarzem. Biodroxil stosuje się w leczeniu zakażeń dróg moczowych, dróg oddechowych i tkanek miękkich.
Nie należy stosować go w przypadku ciężkich, ogólnoustrojowych zakażeń. Tadroxil w swoim działaniu przenika do płynów ustrojowych i tkanek, doprowadzając do wystąpienia stężenia terapeutycznego, np. w płucach, wątrobie, gruczole krokowym, torebce maziowej czy ślinie.
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.