Duże zmiany w szpitalach. "Reforma ma odbyć się w trzech etapach"
Wraz z nowym rokiem do polskich szpitali zaczną wchodzić zmiany w ramach reformy systemu opieki zdrowotnej. Celem jest poprawa jakości leczenia czy optymalizacja dostępu do usług medycznych, w tym skrócenie kolejek do specjalistów.
1. Reforma szpitalnictwa w 2025 r.
Na początku stycznia 2025 r. rozpocznie się proces wdrażania przez Ministerstwo Zdrowia reformy szpitalnictwa w zakresie m.in. konsolidacji szpitali czy reorganizacji oddziałów. Przez najbliższe lata MZ będzie wprowadzać sukcesywnie m.in. takie reformy jak:
pakiet deregulacyjny,
konsolidacja szpitali i zmiana struktury oddziałów,
przenoszenie części procedur do opieki specjalistycznej,
nowe mapy świadczeń,
wsparcie finansowe.
- Chcemy dostosować struktury oddziałów szpitalnych do potrzeb pacjentów. Osiągniemy to dzięki nowej sieci szpitali – powiedziała Izabela Leszczyna w czasie spotkania prasowego, które miało miejsce 11 grudnia. Wskazała również, że w reformie bardzo ważna jest racjonalizacja zarządzania kadrami medycznymi, aby szpitale były "uszyte na miarę".
- Będziemy restrukturyzować nierentowne szpitale. Wiem, że samorządy rozumieją potrzebę tych zmian i chcą je wdrażać – zapowiedziała.
Reforma ma odbyć się w trzech etapach. Pierwszym jest deregulacja, która rozpocznie się wraz z 1 stycznia. Drugim - transformacja, która ma potrwać od maja 2025 r. do grudnia 2025 r. W tym czasie mają powstać programy naprawcze dla szpitali. Trzecim etapem będzie tzw. odwrócona piramida świadczeń, która oznacza, że część ze świadczeń zostanie przeniesiona na niższy poziom, by odciążyć same szpitale. Realizacja projektu ma potrwać do czerwca 2027 r.
2. Kluczowe zmiany dla szpitali
Pakiet deregulacyjny i uproszczenie procedur administracyjnych mają odciążyć szpitale, dzięki czemu pacjenci uzyskają większy dostęp do świadczeń. Deregulacja ma przynieść łatwiejsze zarządzanie placówkami, a także zmniejszenie kosztów ich utrzymania.
Konsolidacja szpitali i zmiana struktury oddziałów ma umożliwić przekształcenie oddziałów o ostrym profilu chirurgicznym w planowe i znieść problem z konkurowaniem o lekarzy między szpitalami. Cel? W założeniu ma przynieść obniżenie zadłużenia szpitali, zmniejszyć koszty, a dzięki temu poprawić efektywność leczenia pacjenta.
Przenoszenie części procedur do opieki specjalistycznej - to jest ze szpitala do opieki ambulatoryjnej - ma odciążyć szpitale i obniżyć ich koszty. Dla pacjenta oznacza to jednocześnie lepszy dostęp do specjalistów.
Utworzenie specjalnej mapy świadczeń ma pokazać rozmieszczenie podstawowych, specjalistycznych i wysokospecjalistycznych oddziałów. Celem jest lepsze dopasowanie dostępności usług medycznych do lokalnych potrzeb.
Wsparcie finansowe dla szpitali przejawia się w dostępie do preferencyjnych kredytów, by zmniejszyć zadłużenie szpitali. Środki mają pochodzić z funduszy krajowych oraz unijnych.
Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.