Trwa ładowanie...

Dwa leki znikają z aptek. GIF wydał komunikat

 Katarzyna Prus
11.02.2024 13:38
GIF wycofuje lek na raka i żel przeciwbólowy. Podali powody
GIF wycofuje lek na raka i żel przeciwbólowy. Podali powody (Getty Images)

Główny Inspektorat Farmaceutyczny poinformował o wadach jakościowych, które wykryto w leku stosowanym w terapii nowotworów oraz żelu przeciwbólowym. Pierwszy lek wycofano z aptek, a sprzedaż drugiego została wstrzymana.

spis treści

1. GIF wycofuje lek na raka

GIF zdecydował o wycofaniu leku Vblaast 10 Vinblastine Sulfate, który stosuje się w leczeniu chorób nowotworowych m.in. raka jądra, chłoniaka Hodgkina i chłoniaka nieziarniczego.

Szczegóły wycofania: postać: fiolka, ilość leku: 10 mg/10 ml, numer serii: I23I011B, data ważności: 31.08.2025, podmiot odpowiedzialny: VAMA LIFECARE PVT. LTD. z siedzibą w Indiach, podmiot, który uzyskał zgodę na czasowe dopuszczenie do obrotu wyżej wymienionego produktu leczniczego: Genesis Pharm sp. z o.o. sp. komandytowa, ul. Obywatelska 128/152, 94-104 Łódź.

Zobacz film: "Koszmary senne mogą być objawem choroby"
GIF poinformował o wadach jakościowych wykrytych w lekach
GIF poinformował o wadach jakościowych wykrytych w lekach (Getty Images)

GIF zakazał też wprowadzania tej partii leku do sprzedaży na terenie Polski. Obie decyzje mają rygor natychmiastowej wykonalności.

Powodem było wada jakościowa, a konkretnie zauważalne gołym okiem kryształki o niezidentyfikowanym pochodzeniu.

"Wystąpienie takiej nieprawidłowości jakościowej rodzi realne niebezpieczeństwo wynikającego z ryzyka przedostania się takich kryształków do krwioobiegu pacjenta, co może prowadzić do niedających się przewidzieć, negatywnych skutków zdrowotnych" – czytamy w komunikacie GIF.

2. Żel na ból z wadą

GIF wstrzymał też sprzedaż żelu przeciwbólowego Reparil Gel N, który łagodzi objawy towarzyszące urazom, m.in. stłuczeniom, krwiakom, urazom stawów.

Szczegóły decyzji: postać: żel, moc: (10 mg + 50 mg)/g, wielkość opakowania: 1 tuba 40 g, GTIN 05909990116614, podmiot odpowiedzialny: Mylan Healthcare sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie.

Chodzi aż o 36 serii tego produktu, wymienionych w komunikacie GIF.

We wszystkich seriach żelu wymienionych w komunikacie wykryto wadę jakościową - zbyt dużą ilość aescinolu.

"Jakiekolwiek przekroczenie musi być uznane za okoliczność stanowiącą realne i bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia lub życia pacjentów – aż do momentu jednoznacznego zidentyfikowania powodu powstania odchylenia i udowodnienia, że nie stanowi ono takiego zagrożenia" – poinformował GIF.

Katarzyna Prus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze