Trwa ładowanie...

Dwa nietypowe objawy choroby Parkinsona, które mogą cię zaskoczyć

Avatar placeholder
Anna Tłustochowicz 07.04.2022 16:43
Choroba Parkinsona rozwija się podstępnie i po cichu
Choroba Parkinsona rozwija się podstępnie i po cichu (Getty Images)

Drżenie rąk i problemy z poruszaniem – te objawy często kojarzą nam się z chorobą Parkinsona. To jest jednak schorzenie, które niezbyt łatwo zdiagnozować. Najnowsze odkrycie naukowców może znacząco pomóc we wczesnym rozpoznaniu choroby. Oto dwa nieoczywiste symptomy Parkinsona, na które warto zwrócić uwagę.

spis treści

1. Objawy choroby Parkinsona pojawiają się stopniowo

Choroba Parkinsona (ang. Parkinson's disease, w skrócie PD) rozwija na skutek pojawienia się zmian w układzie nerwowym, głównie u osób w późniejszym okresie życia. W przebiegu schorzenia dochodzi do zaburzeń funkcjonowania układu pozapiramidowego i ujawniają się takie symptomy jak: spowolnienie ruchowe, skurcze mięśnie (drżenie), sztywność mięśniowa czy zaburzenia postawy.

Choroba Parkinsona rozwija się podstępnie i po cichu przed tym, zanim zostanie zdiagnozowana. Dokładne przyczyny choroby Parkinsona nie są znane. Naukowcy podejrzewają, że schorzenie może wyzwalać kombinacja czynników genetycznych środowiskowych (np. urazy głowy) i stylu życia. Dotychczas nie opracowano również skutecznych sposobów zapobiegania chorobie Parkinsona.

Zobacz film: "Objawy parkinsona u młodych"

Nieznane są czynniki wywołujące schorzenie, więc nie można leczyć go przyczynowo. Możliwe jest tylko leczenie objawowe, które ma na celu poprawić jakość życia chorego w wymiarze fizycznym i psychicznym.

Dlatego w przypadku Parkinsona jak najwcześniej postawiona diagnoza oraz terapia stanowią klucz do sukcesu.

Tylko że niestety ta choroba nie jest łatwa do rozpoznania. Z początku daje bowiem mało charakterystyczne objawy, takie jak:

Zobacz także: Choroba Parkinsona. Mało znany objaw widoczny na skórze

2. Dwa wczesne objawy, które mogą sprzyjać chorobie Parkinsona

Nadzieję na szybszą diagnozę choroby Parkinsona daje jednak najnowsze odkrycie naukowców z Queen Mary University of London. Według nich wczesnymi objawami tego schorzenia mogą być utrata słuchu i epilepsja. Jak uczeni wpadli na ten trop?

Grupa naukowców przejrzała dokładnie dokumentację medyczną ponad miliona osób zamieszkujących wschodni Londyn w latach 1990-2018. Na jej podstawie wywnioskowali, że pochodzenie etniczne i status społeczno-ekonomiczny nie były powiązane z ryzykiem zachorowania na chorobę Parkinsona. Według nich za jej rozwój może odpowiadać padaczka. W analizie z 2016 roku badacze zasugerowali nawet, że choroba Parkinsona i padaczka mogą współistnieć.

Drugim objawem wskazującym na schorzenie to utrata słuchu. Najczęściej dochodziło do niej do pięciu lat przed zdiagnozowaniem choroby Parkinsona.

Zdaniem naukowców przeprowadzona obserwacja dała ciekawe wnioski. Neurolog Aaron L. Ellenbogen z Michigan Institute for Neurological Disorders powiedział, że kluczowe są dalsze badania dotyczące utraty słuchu i jej związku z występowaniem tego schorzenia.

Wyniki badania ukazały się na łamach czasopisma medycznego "JAMA Neurology".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze