Trwa ładowanie...

Dyschezja niemowlęca - przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie, dyschezja a kolka niemowlęca

 Paula Komendarczuk
03.02.2023 14:55
Dyschezja niemowlęca to zaburzenie czynnościowe układu pokarmowego.
Dyschezja niemowlęca to zaburzenie czynnościowe układu pokarmowego. (adobestock)

Dyschezja niemowlęca to popularny problem z wypróżnianiem u niemowlaka, który rozpoczyna się u kilkutygodniowych dzieci. Zaburzenie to często mylone jest z kolką niemowlęcą. Jak rozpoznać dyschezję jelitową? Kiedy mijają bóle brzuszka u niemowląt? Kiedy minie niedojrzałość układu pokarmowego?

spis treści

1. Co to jest dyschezja niemowlęca?

Dyschezja niemowlęca (jelitowa) to zaburzenie czynnościowe układu pokarmowego u niemowląt, pojawiające się przed ukończeniem 6. miesiąca życia. Zwykle objawy ustępują samoistnie po 3-4 tygodniach od momentu, w którym się pojawiły.

Dyschezja u niemowlaka została dopisana do klasyfikacji zaburzeń układu pokarmowego (kryteria rzymskie IV). Objawy nie są w żaden sposób niebezpieczne dla zdrowia dziecka.

2. Objawy dyschezji niemowlęcej

Do rozpoznania dyschezji jelitowej wymagane są dwa kryteria:

Zobacz film: "Cukrzyca. Historia Mai"
  • dziecko się pręży i napina, występuje płacz przez minimum 10 minut, a następnie maluch bez problemu oddaje miękki stolec lub papkowaty stolec,
  • brak innych problemów zdrowotnych.

Zaburzenie charakteryzuje nagły, intensywny krzyk i płacz przy oddawaniu stolca u niemowlaka, występujący na kilkanaście minut przed defekacją. Niemowlę się pręży, naturalne jest również zaczerwienie twarzy i podkurczanie nóżek u niemowlaka.

Mogą wystąpić również bolesne gazy u niemowlaka i głośne odgłosy kupy. Poza napadami płaczu u dziecka nie występują żadne dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Dodatkowo oddanie stolca sprawia, że niemowlę przestaje płakać, natychmiast się uspokaja.

3. Jak długo trwa dyschezja niemowlęca?

Niedojrzałość układu pokarmowego może objawić się w różnym wieku, nawet u kilkutygodniowych dzieci (wówczas problem z wypróżnianiem u noworodka określa się mianem dyschezji noworodkowej lub dyschezji u noworodka).

Kiedy mija dyschezja niemowlęca? Zwykle niemowlę lub noworodek płacze przy robieniu kupy przez 3-4 tygodnie od wystąpienia dolegliwości, średnio do 6. miesiąca życia, choć zdarza się, że dziecko płacze przy robieniu kupy do 9. miesiąca życia.

Po tym czasie u prawidłowo rozwijającego się dziecka wypróżnianie nie powinno stanowić żadnego problemu. Jeżeli dolegliwości ustaną to nie wrócą w późniejszym czasie, u starszych dzieci rozpoznaje się zupełnie inne problemy z układem pokarmowym.

Wówczas rodzice zastanawiają się, jak pomóc dziecku zrobić kupkę, jak długo niemowlę może nie robić kupy, ile trwa kolka brzuszna, jak wykonać masaż brzuszka na kupkę i jakie jest lekarstwo na częste czkawki u niemowlaka.

4. Czy dyschezja boli?

Problem z kupą u noworodka lub problem z kupą u niemowlaka niestety wywołuje ból, który mija dopiero w momencie oddania stolca. Złe samopoczucie dziecka objawia prężenie się, zaczerwienie na twarzy, podkurczanie nóżek i głośny płacz.

W tym momencie maluch potrzebuje bliskości rodzica, przytulenia i kołysania. Dolegliwości mogą utrzymywać się nawet kilkanaście minut. Jak pomóc niemowlakowi zrobić kupkę? Dobrym pomysłem będzie delikatny masaż brzuszka lub ciepły okład.

5. Przyczyny dyschezji niemowlęcej

Dyschezja niemowlęca to niegroźny zespół objawów, występujący u małych dzieci. Przyczyną jest najprawdopodobniej zaburzenie koordynacji mięśni brzucha, spowodowane ich niedojrzałością.

Prawidłowo zwiększenie ciśnienia w jamie brzusznej powinno wpłynąć na rozluźnienie mięśni miednicy, dzięki czemu możliwe staje się oddanie stolca. U niektórych niemowląt proces ten nie przebiega właściwie i potrzebują one nieco więcej czasu.

6. Diagnostyka dyschezji niemowlęcej

Rozpoznanie dyschezji niemowlęcej jest stosunkowo łatwe i nie wymaga przeprowadzenia specjalistycznych badań. Zwykle wystarcza wywiad lekarski i badanie przedmiotowe, które nie ujawnia żadnych nieprawidłowości, związanych z układem pokarmowym.

7. Leczenie dyschezji niemowlęcej

Nie istnieje leczenie dyschezji niemowlęcej, dziecko musi samodzielnie nauczyć się koordynacji mięśni brzucha z miednicą, co zazwyczaj dzieje się przed ukończeniem 9. miesiąca życia. Nie ma potrzeby stosowania czopków ani robienia lewatywy. Działania te mogą wyrządzić więcej szkody i narazić dziecko na niepotrzebny stres.

8. Jak pomóc dziecku?

W trakcie napadu płaczu rodzice powinni zachować spokój i uzbroić się w cierpliwość, powtarzając sobie, że niedługo wszystko wróci do normy. Kojąco na niemowlę może zadziałać noszenie na rękach, śpiewanie, przytulanie czy kangurowanie.

Wskazany jest też delikatny masaż brzuszka i zastosowanie ciepłych okładów. Warto zdecydować się na konsultację pediatryczną, gdy dodatkowo dziecko cierpi na zaparcia i występuje spadek masy ciała.

9. Dyschezja a kolka niemowlęca

Jak wygląda kolka u noworodka? Ile trwa kolka jelitowa? Dyschezja i kolka to jedne z najpopularniejszych zaburzeń pracy układu pokarmowego. Kolka niemowlęca zwykle występuje od 3. tygodnia do 3. miesiąca życia u dziewczynek, a u chłopców nawet trzy miesiące dłużej.

Szacuje się, że kolka dotyka nawet około 30% niemowląt. Zaburzenie to powoduje napady niepokoju i długiego płaczu, współwystępującego z prężeniem się dziecka i podkurczaniem nóżek.

Przyczyną kolki jest prawdopodobnie nagromadzenie dużej ilości gazów w jelitach. Czynniki, przyczyniające się do pojawiania się dolegliwości to alergia na białko mleka krowiego, niewłaściwa technika karmienia, zły rozmiar smoczka, nietolerancja laktozy, niedojrzałość układu pokarmowego lub nerwowego.

Jak przetrwać kolki u noworodka? Zazwyczaj kolka niemowlęca występuje rzadziej po zmianie nawyków żywieniowych, korekcie diety matki lub mleka modyfikowanego. Dyschezja nie mija natomiast bez względu na wprowadzone działania, do ustąpienia dolegliwości konieczny jest czas. Charakterystyczne jest też to, że dziecko uspokaja się natychmiast po oddaniu luźnego stolca.

10. Dyschezja niemowlęca - profilaktyka

Nie istnieje profilaktyka dyschezji niemowlęcej, ponieważ przypadłość ta jest związana z niewykształconym w pełni układem pokarmowym, który nie potrafi jeszcze prawidłowo oddawać stolca.

Warto pamiętać, że to, że noworodek płacze przy robieniu kupy w żaden sposób nie zagraża jego zdrowiu ani życiu. Objawy ustępują samoistnie po kilku tygodniach.

Zobacz też:

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze