Trwa ładowanie...

Dyskoliza ozonowa – wskazania, przebieg i bezpieczeństwo zabiegu

Avatar placeholder
17.08.2022 15:16
Dyskoliza ozonowa to zabieg z zakresu neurologii interwencyjnej i nowoczesna metoda leczenia dyskopatii.
Dyskoliza ozonowa to zabieg z zakresu neurologii interwencyjnej i nowoczesna metoda leczenia dyskopatii. (Adobe Stock)

Dyskoliza ozonowa to zabieg z zakresu neurologii interwencyjnej, który polega na leczeniu dyskopatii lędźwiowej poprzez wykorzystanie leczniczych właściwości ozonu. Wskazaniem do zabiegu jest przewlekły ból zlokalizowany bez poprawy po leczeniu zachowawczym. Na czym polega procedura? Czy jest bezpieczna?

spis treści

1. Co to jest dyskoliza ozonowa?

Dyskoliza ozonowa to zabieg z zakresu neurologii interwencyjnej i nowoczesna metoda leczenia dyskopatii, polegająca na przezskórnym nakłuciu krążka międzykręgowego i bezpośrednim wstrzyknięciu terapeutycznej mieszany gazów: ozonu i tlenu.

Ozon (O3) to niestabilny gaz o silnie utleniających właściwościach, który znajduje zastosowanie w medycynie. Ma właściwości przeciwzapalne i odkażające (antybakteryjne, antygrzybiczne i antywirusowe).

Ponieważ działa silnie higroskopijne, wywołuje przyspieszony rozpad proteoglikanów jądra miażdżystego i jego gwałtowne odwodnienie, co wiąże się ze zmniejszeniem jego objętości i ciśnienia sróddyskowego, które są jedną z przyczyn bólu.

Zobacz film: "Podstawowe badania, jakie powinna wykonać każda kobieta"

Pierwszy raz terapia z wykorzystaniem ozonu w leczeniu dyskopatii została zastosowana w 1989 roku przez dr. C. Verge. Zabieg wstrzyknięcia mieszaniny ozonu i tlenu bezpośrednio do wnętrza krążka międzykręgowego po raz pierwszy przeprowadzili włoscy lekarze – M.Muto oraz F.Avella – w latach 90. XX wieku. Technika zabiegu pozostaje niezmienna do dziś.

2. Wskazania do dyskolizy ozonowej

Dyskolizę ozonową wykorzystuje się w terapii dolegliwości bólowych wywołanych dyskopatią. To schorzenie krążków międzykręgowych kręgosłupa, obejmujące odcinek szyjny i lędźwiowy. Jest wczesnym etapem choroby zwyrodnieniowej.

Zabieg jest wykorzystywany w leczeniu zachowawczym uszkodzeń krążka międzykręgowego, a jego celem jest doraźne odbarczenie konfliktu korzeniowo-dyskowego i dyskowo-oponowego lub powstrzymanie mikroniestabilności krążka.

Wskazania do zabiegu dyskolizy ustala się po analizie wyniku rezonansu magnetycznego w korelacji z badaniem klinicznym. Generalnie zabieg stosuje się:

  • w fazie podostrej w przypadku nieskutecznej terapii zachowawczej, która trwa od 4 do 6 tygodni,
  • w fazie przewlekłej w przypadku zaostrzenia dolegliwości bólowych lub nawrotów dolegliwości pomimo stosowania leczenia zachowawczego,
  • w przypadku niedostatecznej poprawy w odpowiedzi na zastosowane leczenie.

3. Na czym polega dyskoliza ozonowa?

Dyskoliza ozonowa to zabieg wykonywany w trybie ambulatoryjnym pod kontrolą radiograficzną z wykorzystaniem tomografii komputerowej. Polega na wprowadzeniu do jądra miażdżystego zwyrodniałego krążka jałowej igły oraz podaniu od 1 do 3 ml mieszaniny ozonu i tlenu oraz od 7 do 9 ml mieszaniny w okoliczne mięśnie międzykręgowe. Działa na proteoglikany, które wchodzą w skład jądra miażdżystego krążka, powodując ich utlenienie.

Utlenienie receptorów bólu działa przeciwzapalnie. Następuje również poprawa mikrokrążenia w naczyniach krwionośnych uciskanych przez dysk, zwiększa się lokalne dotlenienie korzeni nerwowych. Efektem jest zmniejszenie napięcia mięśni przykręgosłupowych.

Cała procedura trwa około 30 minut i jest wykonywana w znieczuleniu miejscowym. Jej uzupełnieniem jest wstrzyknięcie sterydów. Po dwóch godzinach od zabiegu pacjent jest wypisany do domu.

4. Bezpieczeństwo, powikłania i przeciwwskazania

Dyskoliza ozonowa to zabieg małoinwazyjny, bezbolesny i bezpieczny. Bardzo rzadko wiąże się z wystąpieniem powikłań. Ryzyko ich pojawienia się jest minimalne i zdecydowanie niższe w porównaniu z innymi metodami zabiegowymi.

Najpewniej ma to związek z przeciwzapalnymi i antyseptycznymi właściwościami ozonu. To dlatego w wielu przypadkach stanowi doskonałą alternatywę dla postępowania operacyjnego. Skuteczność dyskolizy ozonowej można ocenić już po pierwszym zabiegu.

Według specjalistów prowadzi ona do wyraźnego zmniejszenia lub ustąpienia dolegliwości bólowych nawet w 80% przypadków, a jej efekty leczenia są zbliżone do metody chirurgicznej discektomii.

Zabieg tego typu nie sprawdza się zawsze, istnieją bowiem przeciwwskazania do dyskolizy ozonowej. To:

  • uczulenie na ozon,
  • ubytki neurologiczne,
  • stenoza kanału kręgowego,
  • masywne zmiany zwyrodnieniowe stawów międzykręgowych,
  • niemożność współpracy z pacjentem.

Co ważne, terapia nie grozi pogorszeniem stanu zdrowia pacjenta w przypadku niepowodzenia (po prostu brak jest wówczas). Umiarkowane dolegliwości bądź nieznaczne pogorszenie może utrzymywać się krótko, do dwóch tygodni po zabiegu.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Oceń jakość naszego artykułu: Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
12345
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze