Trwa ładowanie...

Rozwój dziecka - 19 miesiąc

Dziecko w wieku dziewiętnastu miesięcy rwie się do samodzielności i w ciągu dnia często powtarza: „Ja sam!”. To oznaka, że malec rozwija się prawidłowo, jest ciekawy świata oraz wierzy we własne siły. Czuje potrzebę udowadniania rodzicom, że jest niezależny i wiele potrafi. Oczywiście, nie wszystkie czynności dziecko może wykonywać samo. Rodzice powinni ustalić jasne zasady. Na co można pozwolić dziecku? Jak wygląda rozwój 19-miesięcznego malucha?

1. Rozwój fizyczny dziecka w wieku dziewiętnastu miesięcy

Dziecko w wieku dziewiętnastu miesięcy potrafi dobrze chodzić i tańczyć, lubi biegać i może nie chcieć siedzieć w wózku, jednak nie jest jeszcze gotowe do spacerowania po dworze. Malec potrafi sam wziąć sobie swoją ulubioną zabawkę, jest coraz dokładniejszy w spożywaniu posiłku, rzadziej rozlewa mleko i potrafi sprawnie posługiwać się łyżeczką. Samodzielnie się myje i wyciera ręcznikiem, potrafi także umyć ząbki. Rodzie mogą pozwalać dziecku na zakładanie pewnych elementów garderoby, noszenie nietłukących się talerzyków i kubków. Dziecko w tym czasie jest bardzo ruchliwe, nie potrafi czasem usiedzieć na miejscu, wszędzie jest go pełno. Rodzice powinni wykazać się wzmożonym zainteresowaniem dzieckiem i pilnować go.

Zobacz film: "Witaminy w ciąży"

2. Rozwój intelektualny i społeczny dziecka

Dziecko nazywa wszystko, co widzi: swoje zabawki, domowe meble, napotkanych ludzi podczas spaceru, zwierzęta. Poza tym, malec lubi spędzać czas przed lustrem, uważnie obserwując swoje odbicie. Rodzice powinni codziennie czytać dzieciom i opowiadać im historie z obrazków.

Malec zaczyna się buntować, może odmawiać posiłków, gdy mu nie smakują oraz zaznaczać niechęć do mycia główki. Pod wpływem krzyku i gniewu rodziców, malec staje się coraz bardziej uparty, dlatego bunt dziecka trzeba przyjmować ze spokojem i nie można zrezygnować z konsekwentnego egzekwowania swoich żądań. Jeśli rodzice zaczną ustępować, to malec będzie to wykorzystywał. Wtedy poczuje, że to on wpływa na rodziców i stanie się bardziej pewny siebie, a problemy wychowawcze nasilą się. W wychowywaniu malca należy być konsekwentnym i zdecydowanym, inaczej dziecko wyczuje niepewność rodzica i będzie mogło to wykorzystywać.

3. Rady dla rodziców

W dziewiętnastym miesiącu życia dziecka można zaproponować malcowi nowe zabawy plastyczne, na przykład stemplowanie kartki papieru, ugniatanie i lepienie ciasta. Trzeba dużo rozmawiać z dzieckiem i mówić mu, co robimy. Podczas spaceru warto zwracać uwagę na bogactwo przyrody: żuczki, kolorowe liście, kaczki w parku itd. Nie można pozwalać na agresywne zachowania, jak deptanie kwiatków, męczenie zwierząt czy łamanie gałęzi. Jeśli malec wierci się na swoim krzesełku do karmienia, w tym czasie można z niego zrezygnować i podczas obiadu spróbować posadzić go na krześle, aby czuł się jak inni członkowie rodziny. Dzieci w wieku dziewiętnastu miesięcy często chcą udowodnić rodzicom, jak bardzo są dorosłe i samodzielne. Może warto zakupić dziecku własny tapczanik, który zastąpi niemowlęce łóżeczko.

ROZWÓJ DZIECKA

Zobacz także:​

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza