Rozwój dziecka - 19 miesiąc
Dziecko w wieku dziewiętnastu miesięcy rwie się do samodzielności i w ciągu dnia często powtarza: „Ja sam!”. To oznaka, że malec rozwija się prawidłowo, jest ciekawy świata oraz wierzy we własne siły. Czuje potrzebę udowadniania rodzicom, że jest niezależny i wiele potrafi. Oczywiście, nie wszystkie czynności dziecko może wykonywać samo. Rodzice powinni ustalić jasne zasady. Na co można pozwolić dziecku? Jak wygląda rozwój 19-miesięcznego malucha?
1. Rozwój fizyczny dziecka w wieku dziewiętnastu miesięcy
Dziecko w wieku dziewiętnastu miesięcy potrafi dobrze chodzić i tańczyć, lubi biegać i może nie chcieć siedzieć w wózku, jednak nie jest jeszcze gotowe do spacerowania po dworze. Malec potrafi sam wziąć sobie swoją ulubioną zabawkę, jest coraz dokładniejszy w spożywaniu posiłku, rzadziej rozlewa mleko i potrafi sprawnie posługiwać się łyżeczką. Samodzielnie się myje i wyciera ręcznikiem, potrafi także umyć ząbki. Rodzie mogą pozwalać dziecku na zakładanie pewnych elementów garderoby, noszenie nietłukących się talerzyków i kubków. Dziecko w tym czasie jest bardzo ruchliwe, nie potrafi czasem usiedzieć na miejscu, wszędzie jest go pełno. Rodzice powinni wykazać się wzmożonym zainteresowaniem dzieckiem i pilnować go.
2. Rozwój intelektualny i społeczny dziecka
Dziecko nazywa wszystko, co widzi: swoje zabawki, domowe meble, napotkanych ludzi podczas spaceru, zwierzęta. Poza tym, malec lubi spędzać czas przed lustrem, uważnie obserwując swoje odbicie. Rodzice powinni codziennie czytać dzieciom i opowiadać im historie z obrazków.
Malec zaczyna się buntować, może odmawiać posiłków, gdy mu nie smakują oraz zaznaczać niechęć do mycia główki. Pod wpływem krzyku i gniewu rodziców, malec staje się coraz bardziej uparty, dlatego bunt dziecka trzeba przyjmować ze spokojem i nie można zrezygnować z konsekwentnego egzekwowania swoich żądań. Jeśli rodzice zaczną ustępować, to malec będzie to wykorzystywał. Wtedy poczuje, że to on wpływa na rodziców i stanie się bardziej pewny siebie, a problemy wychowawcze nasilą się. W wychowywaniu malca należy być konsekwentnym i zdecydowanym, inaczej dziecko wyczuje niepewność rodzica i będzie mogło to wykorzystywać.
3. Rady dla rodziców
W dziewiętnastym miesiącu życia dziecka można zaproponować malcowi nowe zabawy plastyczne, na przykład stemplowanie kartki papieru, ugniatanie i lepienie ciasta. Trzeba dużo rozmawiać z dzieckiem i mówić mu, co robimy. Podczas spaceru warto zwracać uwagę na bogactwo przyrody: żuczki, kolorowe liście, kaczki w parku itd. Nie można pozwalać na agresywne zachowania, jak deptanie kwiatków, męczenie zwierząt czy łamanie gałęzi. Jeśli malec wierci się na swoim krzesełku do karmienia, w tym czasie można z niego zrezygnować i podczas obiadu spróbować posadzić go na krześle, aby czuł się jak inni członkowie rodziny. Dzieci w wieku dziewiętnastu miesięcy często chcą udowodnić rodzicom, jak bardzo są dorosłe i samodzielne. Może warto zakupić dziecku własny tapczanik, który zastąpi niemowlęce łóżeczko.
ROZWÓJ DZIECKA
Zobacz także:
- 16 miesiąc rozwoju dziecka
- 17 miesiąc rozwoju dziecka
- 18 miesiąc rozwoju dziecka
- 19 miesiąc rozwoju dziecka
- 20 miesiąc rozwoju dziecka
- 21 miesiąc rozwoju dziecka
- 22 miesiąc rozwoju dziecka
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.