Rozwój dziecka - 21 miesiąc
Dziecko w wieku 21 miesięcy przestaje być maluchem, który dopiero co wyszedł z niemowlęctwa. Staje się ruchliwe, nabiera sprawności, umie komunikować swoje potrzeby, ma własne zdanie na każdy temat. Twoja pociecha jest ciekawa świata, chłonie wiedzę, codziennie uczy się nowych słów. Takie dziecko już dobrze chodzi, szybko biega i wspina się coraz wyżej, uczy się utrzymać równowagę. Jednak ciągle jest małym i bezbronnym dzieckiem, którego rodzice nie mogą spuścić z oka na krok.
1. Rozwój fizyczny dziecka w wieku 21 miesięcy
Rozwój dziecka w tym okresie charakteryzuje się nieustannym dynamizmem. Dziecko wdrapuje się na wyższe szczyty, tańczy, skacze. Maluch nie zapomina o innych sposobach poruszania się – z chęcią chodzi na czworaka, czołga się, opierając się przy tym na łokciach, a także turla. Jeśli pokona lęk przed przestrzenią – umie też skakać z łóżka na podłogę, ląduje jednak wyłącznie na sztywnych, wyprostowanych nogach.
Gdy poczuje chęć, aby odpocząć od ciągłego ruchu, przykucnie i z ochotą zajmie się zabawkami, które wymagają aktywności dłoni i palców. Prawidłowy rozwój dzieci w tym wieku charakteryzuje się tym, że znakomicie radzą sobie one z układaniem klocków. Precyzja rączek jest już bardzo rozwinięta. Małe dziecko umiejętnie zrywa porzeczki lub winogrona i potrafi trzymać je ostrożnie w paluszkach.
2. Rozwój poznawczy dziecka w wieku 21 miesięcy
Rozwój poznawczy dziecka w tym wieku polega na dokonywaniu odkryć i przezwyciężaniu słabości. Każde zdrowe dziecko – czy chłopiec, czy dziewczynka – jest w tym wieku pełne energii, ciekawe świata i chętne do zabawy, a także pełne emocji i spragnione czułości. Maluch dowiaduje się, że w związku ze swoją płcią powinien zrezygnować z niektórych przyjemności. Dzieci w tym wieku coraz bardziej rozumieją to, co dzieje się w domu, jaki jest podział obowiązków, jak traktowani są poszczególni członkowie rodziny.
Dziecko w wieku 21 miesięcy bacznie obserwuje relacje, przeżywa konflikty, wyczuwa problemy, choć ich jeszcze nie rozumie. Potrzebuje jasnych komunikatów, chce brać udział w życiu rodzinnym i być poinformowane o tym, co jego dotyczy. Maluch zna już około 50-100 słów i potrafi je składać w coraz dłuższe frazy zdaniowe. Opowiada o tym, co widzi na ulicy lub przez okno.
3. Rozwój społeczny dziecka w wieku 21 miesięcy
Zdrowy maluch w wieku 21 miesięcy jest bardzo wesoły. Często wybucha śmiechem, nawet z niedostrzegalnego dla rodziców powodu, pod warunkiem, że nie jest zmęczony lub śpiący. Maluch w tym wieku jest bardzo komunikatywny i skory do zabawy. Choć nie umie jeszcze bawić się z innymi dziećmi, potrafi być wobec nich opiekuńczy i czuły. Z chęcią się przytula i rozdaje całuski, ale w obecności nieznajomych staje się bardzo wstydliwy i cichy.
W tym wieku maluch kształtuje swoją postawę społeczną, dlatego ważne, aby uczył się, że współżycie polega na kompromisach. Nie bądź jednak również zbyt surowa: nic się nie stanie, jeśli dziecko zje obiad akurat tą łyżką, jaką ono samo sobie wybierze.
Rozwój dzieci w 21 miesiącu życia wyróżnia się spośród pozostałych etapów rozwoju dzieci, ponieważ zauważalne stają się dynamiczność i odwaga w zabawach, śmielsze i otwarte relacje z domownikami oraz manifestacja złości. Rodzice powinni pamiętać, że nie mogą wymagać od dziecka zbyt wiele, ponieważ ono nadal potrzebuje bliskości dorosłej osoby.
ROZWÓJ DZIECKA
Zobacz także:
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.