Dziennikarz zmarł na raka jelit. Objawy nie zawsze są charakterystyczne
Nie żyje George Alagiah, dzienikarz BBC, który walczył z rakiem jelita grubego. To jeden z najczęściej występujących nowotworów i każdego roku odbiera życie dziesiątkom tysięcy ludzi. W leczeniu kluczowa jest wczesna diagnoza, choć wykrycie nowotworu nie zawsze jest proste.
1. Sygnały alarmowe, na które należy uważać
Niedawno ujawniono, że prezenter wiadomości BBC, George Alagiah, zmarł po dziewięcioletniej walce z rakiem jelita grubego. W kwietniu 2014 roku zdiagnozowano u niego nowotwór, który rozprzestrzenił się na wątrobę i węzły chłonne.
Znany prezenter starał się zwiększać świadomość na temat choroby, stworzył podcast, w którym przeprowadzał wywiady i rozmawiał z ekspertami. Zachęcał do regularnych badań i apelował, by zwracać uwagę na znaki ostrzegawcze choroby.
Jednym z pierwszych niepokojących i najbardziej charakterystycznych objawów jest krew w kale i krwawe biegunki. Ciemny lub czarny stolec powinien skłonić do kontaktu z lekarzem. Guzy mogą wywoływać krwawienie wewnętrzne, zgodnie z badaniami nad rakiem.
Zmiany w nawykach jelitowych mogą być również potencjalnym znakiem ostrzegawczym raka. Może się to objawiać koniecznością częstszego chodzenia do toalety lub uczuciem niepełnego wypróżnienia.
Wszelkie zmiany, które pojawiają się bez wyraźnego powodu i trwają dłużej niż trzy tygodnie, powinny być powodem do niepokoju i skłonić nas do poszukiwania pomocy lekarskiej.
2. Nie ignoruj tych objawów
Niewyjaśniona utrata masy ciała jest nadal jednym z głównych objawów raka. Brak apetytu, ciągłe uczucie wzdęcia i nudności to kolejne niepokojące symptomy.
Guz może również blokować jelito, co powoduje bóle żołądka i zniechęca do jedzenia. Guzek lub ból w okolicy żołądka lub odbytu także jest znakiem ostrzegawczym, że organizm został zaatakowany przez raka.
Ból, wzdęcia i mdłości mogą czasami być spowodowane niedrożnością jelit. Może się to zdarzyć, gdy guz wywiera nacisk na jelito. Chorobie nowotworowej często towarzyszy także nieustanne zmęczenie.
Może to być spowodowane wewnętrznym krwawieniem guza, które może przekształcić się w anemię. Gdy w organizmie brakuje czerwonych krwinek, pojawia się ciągłe zmęczenie bez wyraźnego powodu.
Dominika Najda, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.