Jak odebrać od lekarza receptę nie wychodząc z domu?
Jak odebrać od lekarza receptę nie wychodząc z domu? Jest to możliwe zarówno za pomocą Internetowego Konta Pacjenta, jak i SMS czy wiadomości email. Co mogą zrobić seniorzy oraz osoby, które nie korzystają z urządzeń elektronicznych? Cóż – muszą zwrócić się o pomoc do bliskich czy sąsiadów. W zaistniałej sytuacji wizyty w przychodni, które nie są absolutnie konieczne, to zły pomysł.
1. Jak odebrać od lekarza receptę nie wychodząc z domu?
Jak odebrać od lekarza receptę bez wychodzenia z domu? Sposobów jest kilka. Umożliwia to internet, sieć komórkowa, a i ludzka uprzejmość. Wszystko za sprawą e-recept, czyli dokumentów elektronicznych zastępujących tradycyjne recepty papierowe. Lekarz wystawia je w systemie elektronicznym.
2. Jak zdobyć receptę lekarską nie wychodząc z domu?
Aby móc wykupić lek, najpierw należy zdobyć receptę lekarską. Jak to zrobić?
Zwykle wystarczyło pójść do lekarza na wizytę lub zostawić w rejestracji pisemną prośbę o wypisanie recepty na leki przyjmowane stale. W obecnej sytuacji zarówno w przypadku chorób przewlekłych, jak i infekcji czy dolegliwości, które pojawiły się nagle, nie trzeba iść do lekarza. Możliwa jest teleporada, podczas której lekarz wypisuje receptę, przeprowadza wywiad lekarski, interpretuje wyniki badan kontrolnych.
Dzięki niej nie trzeba stać w tłumie chorych, a tym samym narażać się na zakażenie, również koronawirusem. Podczas takiej "wizyty" możliwe jest nie tylko wystawienie e-recepty, ale i zwolnienia lekarskiego.
Może się zdarzyć, że lekarz podczas teleporady może dostrzec konieczność osobistej wizyty w przychodni. Może też wysłać karetkę po pacjenta.
3. Jak skorzystać z e-recepty?
Jeśli lekarz wypisał nową receptę, można ją odebrać nie wychodząc z domu. Jak to zrobić?
W przypadku posiadania Internetowego Konta Pacjenta receptę można odebrać SMS-em lub e-mailem. Można je założyć na https://pacjent.gov.pl, a w zakładce "Moje konto" wybrać rodzaj powiadomień: SMS lub e-mail.
Przysłany w SMS 4-cyfrowy kod trzeba pokazać w aptece, podając PESEL. Można również otrzymać plik PDF z e-receptą, przesłany na e-mail. Plik wygląda tak, jak wydruk informacyjny. Znajduje się na nim kod kreskowy i zalecane przez lekarza dawkowanie. W takim przypadku farmaceuta w aptece skanuje kod. Numer PESEL nie jest potrzebny. Dlaczego? Numer PESEL jest niezbędny zawsze wtedy, kiedy podaje się 4-cyfrowy kod. W przypadku okazywania wydruku informacyjnego lub e-recepty na smartfonie, nie trzeba podawać numeru PESEL, ponieważ farmaceuta sczytuje kod kreskowy.
W razie konieczności można przyjść do przychodni po kod odbioru recepty zapisany na kartce. Możliwe jest również otrzymanie wydruku informacyjnego e-recepty ze wszystkimi przepisanymi lekami. Wygląda on jak tradycyjna recepta, nie wymaga numeru PESEL.
Wizyta w przychodni w okresie pandemii nie jest najlepszym pomysłem. Szczególnie uważać muszą osoby z grupy ryzyka, zwłaszcza ludzie starsi czy pacjenci cierpiący na choroby przewlekłe. To dlatego tak ważne jest, aby seniorzy zwracali się o pomoc do bliskich i sąsiadów, a także organizacji i instytucji, które mogą ich wyręczyć w zrobieniu zakupów, zarówno w sklepie, jak i aptece.
4. Jak zrealizować e-receptę?
Aby zrealizować receptę, do apteki należy przyjść z:
- SMS-em, w którym podany będzie kod dostępu,
- e-mailem, w którym będzie dostępny wydruk informacyjny w postaci pliku PDF,
- z kartką, na której znajduje się kod kreskowy recepty lub 4-cyfrowy kod dostępowy wraz z numerem PESEL, ewentualnie z wydrukiem informacyjnym.
Na jednej e-recepcie znajduje się jeden lek. Możliwe jednak jest połączenie kilku e-recept (maksymalnie 5) w tak zwaną receptę zbiorczą.
Co jeszcze warto wiedzieć? E-receptę można zrealizować w każdej aptece w Polsce, a każdy z leków zapisany na recepcie zbiorczej można kupić tam, gdzie najwygodniej. Czyli kilka leków można kupić w jednej aptece, a kilka w drugiej.
E-receptę zbiorczą można również realizować częściowo. Gdy lekarz wypisze kilka opakowań tego samego leku, możliwe jest wydanie jednego opakowania. Odznacza się wówczas "częściową realizację". Gdy wydanie pozostałych opakowań leku nastąpi w terminie późniejszym, w systemie pojawi się adnotacja "całkowita realizacja".
E-recepta zasadniczo jest ważna 30 dni, ale są i takie, które są ważne 7 dni czy rok. Żeby e-recepta była 365 dni, lekarz musi to zaznaczyć. E-recepty, która się przeterminowała, nie można zrealizować.
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.