Trwa ładowanie...

Tu małpia ospa już psuje wakacje. W 99 proc. choruje jedna grupa

Raport ECDC o zakażenia małpią ospą. W Polsce zgłoszono łącznie 104 przypadki
Raport ECDC o zakażenia małpią ospą. W Polsce zgłoszono łącznie 104 przypadki (Getty Images, ECDC)

Małpia ospa nie daje o sobie zapomnieć. Amerykanie już przygotowują się do wzrostu liczby zakażony po rozpoczęciu roku akademickiego - w Stanach Zjednoczonych odnotowano już blisko 13 tys. zachorowań. W Europie najwięcej zakażeń notują trzy państwa: Hiszpania, Niemcy i Wielka Brytania. W Polsce liczba zakażeń przekroczyła kolejny próg - potwierdzono ponad setkę przypadków. Wciąż pojawiają się też nowe informacje dotyczące przebiegu choroby, a eksperci alarmują, że zmieniają się jej objawy. Na co teraz musimy uważać szczególnie i gdzie lepiej nie jechać na urlop ze względu na dużą liczbę zakażeń?

spis treści

1. Europa - w trzech państwach największe zagrożenie małpią ospą

Pierwszy przypadek zakażenia małpią ospą wykryto 7 maja 2022 r. u osoby, która wróciła do Wielkiej Brytanii z Nigerii. Z najnowszego raportu Europejskiego Centrum Kontroli Chorób (ECDC) wynika, że do tej pory w regionie europejskim zgłoszono 18 960 przypadków.

Najwięcej w Hiszpanii - 5719, w Niemczech - 3187, w Wielkiej Brytanii - 3055, we Francji - 2673 oraz w Holandii - 1029. W Polsce zidentyfikowano 104 przypadki.

Zobacz film: "Durajski o kolejne fali COVID-19. "Coraz więcej pacjentow przywozi z wakacji wirusa""

- To oficjalne dane, ale w rzeczywistości zachorowań może być znacznie więcej. Niestety sieć diagnostyczna jest za mało rozwinięta. W Polsce jest na razie tylko jedno laboratorium, które testuje pod kątem małpiej ospy. To znacznie wydłuża diagnozę i rozpoczęcie leczenia. W tym czasie mogą się już zarazić kolejne osoby - mówił w rozmowie z WP abcZdrowie dr Paweł Grzesiowski.

W ciągu czterech miesięcy w regionie europejskim zgłoszono blisko 19 tys. przypakdów małpiej ospy
W ciągu czterech miesięcy w regionie europejskim zgłoszono blisko 19 tys. przypakdów małpiej ospy (ECDC)

A jak jest w Europie? Dane zebrane dzięki TESSy (Europejski System Nadzoru) potwierdzają, że zdecydowana większość zachorowań dotyczy mężczyzn - to aż 98,9 proc. chorych! WHO ostrzega, że wirus atakuje głównie młodych - przede wszystkim chorują panowie między 31. a 40. rokiem życia - to 40 proc.

2. Małpia ospa - jak przebiega choroba?

Z danych ECDC wynika, że choroba u większości zakażonych ma podobny przebieg. Najbardziej charakterystycznym objawem jest wysypka - wystąpiła u 77 proc. zakażonych oraz objawy grypopodobne, jak gorączka, zmęczenie, bóle mięśni, dreszcze lub ból głowy - zgłosiło je 65 proc. pacjentów.

U niespełna sześciu proc. zakażonych (505 osób) przebieg choroby był na tyle ciężki, że konieczna była hospitalizacja. 179 chorych wymagało opieki klinicznej, a trzech trafiło na oddział intensywnej terapii. Dwóch pacjentów zmarło z powodu małpiej ospy.

Objawy choroby utrzymują się od dwóch do czterech tygodni.

- Po ok. 10-12 dniach inkubacji, jako pierwszy objaw pojawia się wysoka temperatura i powiększenie węzłów chłonnych. Następnie wysypka pęcherzykowa, początkowo w jamie ustnej, a później także na całym ciele. Może ona mniejszy lub większy obszar ciała. Początkowo pojawiają się płaskie, czerwone plamki przekształcające się później w grudki, a dalej pęcherzyki, które wysychają i pokrywają się strupami. Po ich odpadnięciu pozostają blizny - nawet na kilka lat - tłumaczyła w rozmowie z WP abcZdrowie prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska, wirusolog i immunolog.

Jak dokładnie wygląda wysypka charakterystyczna dla małpiej ospy pokazał w mediach społecznościowych Silver Steele. Czterdziestolatek chorował kilka tygodni.

Eksperci przyznają, że w rzadkich przypadkach możliwe są nietypowe przebiegi choroby, które mogą utrudnić rozpoznanie. Opisano m.in. przypadek pacjenta, u którego zamiast rozległej wysypki pojawiła się jedna krosta w okolicach narządów płciowych.

- Pamiętajmy, że choroby zakaźne mogą przebiegać nietypowo. Najlepszym przykładem był COVID, kiedy mogliśmy mówić, że część zakażonych ma zaburzenia węchu i smaku, ale nie wszyscy, że cześć ma zapalenia płuc, ale nie wszyscy. To nie jest matematyka, tylko to jest medycyna i może się okazać, że ktoś będzie miał jedną krostę albo będzie miał powiększone węzły chłonne i będą to objawy atypowe - mówi dr n.med. Paweł Grzesiowski, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. zagrożeń epidemicznych.

3. Jakie mogą być powikłania po małpiej ospie?

Dr Paweł Grzesiowski w rozmowie z WP abcZdrowie wyjaśnia, że jednym z rzadkich, ale groźnych powikłań, które mogą wystąpić w przebiegu małpiej ospy, jest zapalenie ospowe mózgu lub zapalenie rogówki, które może doprowadzić do utraty wzroku, a w przypadku kobiet w ciąży - do poronienia.

- Druga grupa to powikłania bakteryjne, czyli zakażenie tych zmian skórnych, które może nawet doprowadzić do zapalenia kości, sepsy i w tym mechanizmie można na ospę umrzeć - wyjaśnia lekarz.

4. 20-latek zaraził się małpią ospą podczas tańca?

Coraz częściej pojawiają się doniesienia o nietypowych przypadkach przenoszenia wirusa. Eksperci przyznają, że przekonanie, że małpia ospa przenosi się tylko przez kontakt seksualny - jest błędem. Zachorować może każdy, kto będzie miał bliski, bezpośredni kontakt z osobą zakażoną.

Opisywaliśmy historię Camili Seaton, która podejrzewała, że zaraziła się w pracy na stacji beznynowej. Z kolei 20-letni Amerykanin wiąże swoje zakażenie z dużą imprezą taneczną, w której brał udział. Dwa tygodnie później zaczął się źle czuć i zauważył na ciele dziwne ślady, które później przekształciły się w wysypkę.

- Małpia ospa przenosi się przede wszystkim drogą bezpośredniego kontaktu z osobą zakażoną, czyli podanie ręki, uścisk, pocałunek, kontakt seksualny (skin-to-skin), jest czynnikiem ryzyka przeniesienia choroby. Ponieważ wirus jest obecny w ślinie, to rozmowa z zakażonym w bliskiej odległości może spowodować przeniesienie wirusa z dużymi kroplami wydzieliny - przypomina prof. Szuster-Ciesielska. Wirusolożka przypomina, że jest też możliwe przeniesienie wirusa przez z zanieczyszczonymi przedmiotami wspólnego użytku, jak pościel czy ręczniki.

Katarzyna Grzęda-Łozicka, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze