Wśród wielu badań kardiologicznych, np. elektrokardiografii, angiografii, fonokardiografii, koronarografii, badania dopplerowskiego serca, swoje miejsce znajduje także echo serca, czyli echokardiografia. Echo serca to bardzo użyteczna metoda do określania stanu morfologicznego i funkcjonalnego mięśnia serca. Echokardiografia jest podstawowym badaniem mięśnia serca. Tak, jak badanie elektrokardiograficzne (EKG) pozwala ocenić funkcję elektryczną mięśnia serca, tak echokardiografia pokazuje budowę mięśnia serca, jego wymiary i funkcję hemodynamiczną.
Echo serca określa się inaczej jako ultrasonokardiografię (UKG), gdyż metoda ta wykorzystuje ultradźwięki, których wiązki odbijają się od dużych naczyń i struktur serca. Echokardiografia podobna jest do ultrasonografii i umożliwia obejrzenie serca w perspektywie trójwymiarowej (3D). Echo serca jest zatem użytecznym badaniem w diagnozie różnych patologii serca, m.in. zaburzeń funkcji i budowy zastawek mięśnia serca, zaburzeń komór i przedsionków serca, w monitorowaniu obecności skrzeplin i guzów w sercu.
Istnieją różne rodzaje echokardiografii, np. echokardiografia przezklatkowa, przezprzełykowa, obciążeniowa czy kontrastowa. Nie u każdego serce wygląda w taki sam sposób. U niektórych ludzi budowa serca pozostawia wiele do życzenia. Każda, nawet najmniejsza, patologia w obrębie serca może prowadzić do poważnych powikłań i chorób, których wykrycie jest możliwe dzięki zastosowaniu echokardiografii. Więcej o echo serca mówi dr Piotr Gryglas, kardiolog.
Komentarze