ECPW - cel badania, przygotowanie, przebieg badania

ECPW to endoskopowa cholangiografia wsteczna. Jest to badanie dróg żółciowych oraz przewodu trzustkowego, które wykonuje się na zlecenie lekarza. Przeprowadzane jest w przypadku, gdy u pacjenta zostały zdiagnozowane: żółtaczka o nieznanym podłożu, podejrzenie kamicy lub raka przewodów żółciowych, objawy przewlekłej choroby trzustki, bóle w nadbrzuszu, a także gdy pojawia się potrzeba ocena stanu dróg żółciowych, na przykład przed zabiegiem.

ECPW - cel badania

ECPW jest połączeniem dwóch metod - metody endoskopowej i radiologicznej. Badanie wykonywane jest za pomocą specjalnego urządzenia, zwanego fiberoskopem. Endoskopowa cholangiografia wsteczna polega na wprowadzeniu do dwunastnicy fiberoskopu, podaniu środka cieniującego przez cienki cewnik i obserwowaniu przez wykonującego badanie powstałego obrazu na monitorze rentgenowskim. Celem badania jest uzyskanie obrazu radiologicznego dróg żółciowych oraz przewodu trzustkowego. Możliwa jest wówczas diagnoza żółtaczki, a dokładniej, sprawdzenie czy jest ona pochodzenia wewnątrz - czy zewnątrzwątrobowego, a także można określić, gdzie leży przeszkoda w odpływie żółci i czym jest to spowodowane. ECPW umożliwia także ustalenie schematu leczenia wykrytej choroby. Badania na żółtaczkę są użyteczne także w diagnozowaniu nowotworów, stanów przednowotworowych i długotrwałych stanów zapalnych, a także w terapii zwężeń dróg żółciowych i trzustkowych oraz podczas leczenia kamicy przewodu żółciowego wspólnego.

Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"

ECPW - przygotowanie do badania

Przed ECPW wykonuje się zwykle badanie ultrasonograficzne jamy brzusznej. Na przynajmniej 6 godzin przed badaniem nie wolno jeść ani pić. Badanie poprzedza założenie cewnika do żyły, który umożliwia podanie leku w czasie badania. ECPW jest wykonywane w znieczuleniu miejscowym, a w przypadku dzieci niekiedy konieczne jest znieczulenie ogólne.

Przed badaniem dróg żółciowych i przewodu trzustkowego należy poinformować wykonującego badanie o tętniaku aorty, trudnościach w połykaniu, uczuleniu na leki, jaskrze, ciąży, duszności spoczynkowej, przyjmowaniu leków przeciwkrzepliwych, skłonności do krwawień, chorobach psychicznych oraz nasilonych dolegliwościach choroby niedokrwiennej serca. Pacjent powinien powiedzieć lekarzowi o ewentualnych obawach związanych z badaniem. W trakcie ECPW nie wolno mówić.

ECPW - przebieg badania

ECPW trwa kilkanaście lub kilkadziesiąt minut. Badanie przewodu trzustkowego i dróg żółciowych wykonuje się w gabinecie radiologicznym. Wykonujący znajduje ujście dróg żółciowych i trzustkowych, po czym wprowadza do nich cewnik i podaje badanemu środek cieniujący. Następnie uruchamia aparat rentgenowski i wykonuje dokumentację zdjęciową. Wynik badania ma formę opisu, do którego w niektórych przypadkach dołącza się zdjęcia rentgenowskie.

Po badaniu dróg żółciowych i przewodu trzustkowego pacjent powinien przez kilka godzin leżeć w łóżku.

Endoskopowa cholangiografia wsteczna, jak każde tego typu badanie, wiąże się z możliwością pojawienia się pewnych powikłań. Po badaniu przewodu trzustkowego i dróg żółciowych może się pojawić ostre zapalenie trzustki, dróg żółciowych oraz pseudotorbieli trzustki.

ECPW to badanie, które można co jakiś czas powtarzać. Wykonuje się je u osób w różnym wieku, jednak nie wolno przeprowadzać go u ciężarnych ani kobiet, które mogą być w ciąży.

Marta Bednarska, ponad rok temu

Bibliografia

  • Szczeklik A. (red.), Choroby wewnętrzne, Medycyna Praktyczna, Kraków 2011, ISBN 978-83-7430-289-0
  • Socha J. Gastroenterologia praktyczna, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 1999, ISBN 83-200-2281-9
  • Kokot F. (red.), Choroby wewnętrzne, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2006, ISBN 83-200-3368-3

Źródła zewnętrzne

Badania

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

ECPW - cel badania, przygotowanie, przebieg badania
najnowsze pytania

grupy wsparcia i fora dyskusyjne

Pomocni lekarze

Artykuły ECPW - cel badania, przygotowanie, przebieg badania
Kolposkopia - opis, wskazania, cele, przygotowanie, przebieg

Hans Hinselmann

Hans Hinselmann

Hans Hinselmann (1884-1959) był niemieckim ginekologiem i wynalazcą badania kolposkopowego.

Bolesne miesiączkowanie

Komórka jajowa

Komórka jajowa

W czasie miesiączki dochodzi do wydalenia śluzówki macicy oraz niezapłodnionej komórki jajowej. Zwykle jajniki produkują 1 komórkę jajową co ok. 28 dni.

USG - rodzaje, przygotowanie, przebieg

USG -zdjęcie

USG -zdjęcie

USG jest metodą łatwo dostępną, nieinwazyjną i wiąże się z niewielkimi kosztami.

Mammografia - jak działa mammograf, dla kogo jest przeznaczona mammografia, kiedy wykonywać badanie, przebieg badania, przygotowanie

Badanie mammograficzne - zdjęcie

Badanie mammograficzne - zdjęcie

Pierś przy mammografii jest skompresowana, by uzyskać lepszy obraz badania.

Angiografia fluoresceinowa – wskazania, przygotowanie i przebieg, powikłania

Angiografia oka

Angiografia oka

Czarno-biały obraz siatkówki oka powstały w efekcie angiografii fluoresceinowej.

Próba wysiłkowa - zastosowanie, przygotowanie, przebieg

Próba wysiłkowa - zdjęcie

Próba wysiłkowa - zdjęcie

W czasie badań wysiłkowych pacjenci poddawani są między innymi testom na bieżni ruchomej.

Badania

Co to jest ECPW? (WIDEO)

Co to jest ECPW? (WIDEO) Odtwórz wideo

ECPW, czyli endoskopowa cholangiopankreatografia wsteczna, to połączenie technik endoskopowych z badaniem rentgenowskim. Na czym polega to badanie (...) ? Przed badaniem ECPW...

Bolesne miesiączkowanie

Bóle ginekologiczne (WIDEO)

Bóle ginekologiczne (WIDEO) Odtwórz wideo

Ból w dole brzucha u kobiety jest najczęściej spowodowany wystąpieniem miesiączki lub owulacji. W takiej sytuacji lekarz zleca podawanie leków rozkurczowych i przeciwbólowych w celu zmniejszenia dolegliwości bólowych. Niestety, czasami ból ginekologiczny...