Trwa ładowanie...

ECPW - cel badania, przygotowanie, przebieg badania

Avatar placeholder
Marta Bednarska 07.07.2021 17:02
ECPW - cel badania, przygotowanie, przebieg badania
ECPW - cel badania, przygotowanie, przebieg badania

ECPW to endoskopowa cholangiografia wsteczna. Jest to badanie dróg żółciowych oraz przewodu trzustkowego, które wykonuje się na zlecenie lekarza. Przeprowadzane jest w przypadku, gdy u pacjenta zostały zdiagnozowane: żółtaczka o nieznanym podłożu, podejrzenie kamicy lub raka przewodów żółciowych, objawy przewlekłej choroby trzustki, bóle w nadbrzuszu, a także gdy pojawia się potrzeba ocena stanu dróg żółciowych, na przykład przed zabiegiem.

spis treści

1. ECPW - cel badania

ECPW jest połączeniem dwóch metod - metody endoskopowej i radiologicznej. Badanie wykonywane jest za pomocą specjalnego urządzenia, zwanego fiberoskopem. Endoskopowa cholangiografia wsteczna polega na wprowadzeniu do dwunastnicy fiberoskopu, podaniu środka cieniującego przez cienki cewnik i obserwowaniu przez wykonującego badanie powstałego obrazu na monitorze rentgenowskim. Celem badania jest uzyskanie obrazu radiologicznego dróg żółciowych oraz przewodu trzustkowego. Możliwa jest wówczas diagnoza żółtaczki, a dokładniej, sprawdzenie czy jest ona pochodzenia wewnątrz - czy zewnątrzwątrobowego, a także można określić, gdzie leży przeszkoda w odpływie żółci i czym jest to spowodowane. ECPW umożliwia także ustalenie schematu leczenia wykrytej choroby. Badania na żółtaczkę są użyteczne także w diagnozowaniu nowotworów, stanów przednowotworowych i długotrwałych stanów zapalnych, a także w terapii zwężeń dróg żółciowych i trzustkowych oraz podczas leczenia kamicy przewodu żółciowego wspólnego.

2. ECPW - przygotowanie do badania

Przed ECPW wykonuje się zwykle badanie ultrasonograficzne jamy brzusznej. Na przynajmniej 6 godzin przed badaniem nie wolno jeść ani pić. Badanie poprzedza założenie cewnika do żyły, który umożliwia podanie leku w czasie badania. ECPW jest wykonywane w znieczuleniu miejscowym, a w przypadku dzieci niekiedy konieczne jest znieczulenie ogólne.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Dlaczego warto robić screening?"

Przed badaniem dróg żółciowych i przewodu trzustkowego należy poinformować wykonującego badanie o tętniaku aorty, trudnościach w połykaniu, uczuleniu na leki, jaskrze, ciąży, duszności spoczynkowej, przyjmowaniu leków przeciwkrzepliwych, skłonności do krwawień, chorobach psychicznych oraz nasilonych dolegliwościach choroby niedokrwiennej serca. Pacjent powinien powiedzieć lekarzowi o ewentualnych obawach związanych z badaniem. W trakcie ECPW nie wolno mówić.

3. ECPW - przebieg badania

ECPW trwa kilkanaście lub kilkadziesiąt minut. Badanie przewodu trzustkowego i dróg żółciowych wykonuje się w gabinecie radiologicznym. Wykonujący znajduje ujście dróg żółciowych i trzustkowych, po czym wprowadza do nich cewnik i podaje badanemu środek cieniujący. Następnie uruchamia aparat rentgenowski i wykonuje dokumentację zdjęciową. Wynik badania ma formę opisu, do którego w niektórych przypadkach dołącza się zdjęcia rentgenowskie.

Po badaniu dróg żółciowych i przewodu trzustkowego pacjent powinien przez kilka godzin leżeć w łóżku.

Endoskopowa cholangiografia wsteczna, jak każde tego typu badanie, wiąże się z możliwością pojawienia się pewnych powikłań. Po badaniu przewodu trzustkowego i dróg żółciowych może się pojawić ostre zapalenie trzustki, dróg żółciowych oraz pseudotorbieli trzustki.

ECPW to badanie, które można co jakiś czas powtarzać. Wykonuje się je u osób w różnym wieku, jednak nie wolno przeprowadzać go u ciężarnych ani kobiet, które mogą być w ciąży.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze