Trwa ładowanie...

Efferalgan Codeine – charakterystyka, wskazania, przeciwwskazania, dawkowanie, skutki uboczne, przyjmowanie z innymi lekami

Avatar placeholder
01.04.2021 17:17
Efferalgan Codeine – charakterystyka, wskazania, przeciwwskazania, dawkowanie, skutki uboczne, przyjmowanie z innymi lekami
Efferalgan Codeine – charakterystyka, wskazania, przeciwwskazania, dawkowanie, skutki uboczne, przyjmowanie z innymi lekami

Efferalgan Codeine jest to lek przeciwbólowy oraz przeciwgorączkowy. Zawiera dwie substancje: paracetamol oraz kodeinę.

spis treści

1. Charakterystyka leku Efferalgan Codeine

Efferalgan Codeine to preparat przeciwgorączkowy i przeciwbólowy. Zawiera dwie substancje: paracetamol oraz kodeinę. Paracetamol wykazuje działanie przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Drugi ze składników preparatu to kodeina. U osób ze zmniejszoną aktywnością tego izoenzymu działanie przeciwbólowe kodeiny może nie być wystarczające.

Efferalgan Codeine wykazuje dłuższe i silniejsze działanie przeciwbólowe, niż każda z substancji czynnych stosowana osobno. Po podaniu doustnym paracetamol i kodeina dobrze wchłaniają się z przewodu pokarmowego. Maksymalne stężenie paracetamolu we krwi uzyskiwane jest po 30–60 minutach, a kodeiny po 60 minutach od przyjęcia preparatu.

2. Wskazania do stosowania

Efferalgan Codeine jest wskazany w bólu o średnim i dużym nasileniu. Lek stosuje się w leczeniu bólu głowy, bólu zębów, bólu stawów, w bólach pourazowych, pooperacyjnych, miesiączkowych i towarzyszących chorobom nowotworowym, Efferalgan Codeine jest wskazany także w stanach gorączkowych, przeziębieniach i grypie, szczególnie przebiegających z suchym, męczącym kaszlem. Lek nie jest skuteczny w leczeniu bólu fantomowego, neurogennego.

3. Kiedy nie stosować preparatu

Zobacz film: "Czy akupunktura przyniesie ulgę przy bólach głowy?"

Efferalgan Codeine nie powinien być przyjmowany przez pacjentów uczulonych na paracetamol, kodeinę lub którąkolwiek z substancji zawartych w leku. Pacjenci, którzy mają ciężkie zaburzenia wątroby lub nerek, niedoczynność tarczycy, mokry kaszel, nietolerancje fruktozy również nie powinni przyjmować Efferalgan Codeine. Osoby cierpiące na chorobę alkoholową nie powinny przyjmować leku.

Choroby układu oddechowego są przeciwwskazaniem do stosowania Efferalgan Codeine. Należą do nich: niewydolność oddechowa, astma oskrzelowa.

Efferalgan Codeine nie powinien być podawany dzieciom i młodzieży po zabiegu usunięcia migdałków w ramach leczenia zespołu obturacyjnego bezdechu śródsennego. Leku nie powinny przyjmować kobiety w pierwszym trymestrze ciąży oraz karmiące piersią, ponieważ oba składniki preparatu przenikają przez łożysko, a także do mleka kobiet karmiących piersią.

4. Dawkowanie

Efferalgan Codeine ma postać tabletek musujących i jest podawany doustnie. Dawkę i częstotliwość przyjmowania Efferalgan Codeine ustala lekarz. Leczenie kodeiną powinno się ograniczyć do 3 dni. Jednorazowo dorośli przyjmują 1 tabletkę musującą. W razie konieczności po upływie 6 godzin można ponownie zażyć kolejną tabletkę. W razie wystąpienia intensywnego bólu można przyjąć jednorazowo 2 tabl. musujące. Zwykle nie jest konieczne stosowanie dawki dobowej większej niż 6 tabl. musujących. U dzieci powyżej 12 roku życia dawka jest ustalana na podstawie masy ciała.

5. Skutki uboczne stosowania Efferalgan Codeine

Efferalgan Codeine może powodować działania niepożądane takie jak nudności i wymioty, zaparcia, uszkodzenie nerek, senność, zawroty głowy, bezdech. Reakcje, które występują rzadko w stosowaniu leku Efferalgan Codeine to zaczerwienienie skóry, wysypkę, rumień lub pokrzywka, duszności, skurcz oskrzeli), zwiększona potliwość, obniżenie ciśnienia tętniczego krwi.

6. Przyjmowanie Efferalgan Codeine z innymi lekami

Efferalgan Codeine nie może być przyjmowany z innymi lekami, które zawierają paracetamol i kodeinę gdyż może dojść do przedawkowania. Nie powinno się stosować leku z inhibitorami MAO oraz w ciągu 2 tyg. po ich odstawieniu, ze względu na możliwość wystąpienia stanu pobudzenia i wysokiej gorączki. Odradza się stosowania Efferalgan Codeine z lekami zwiększającymi metabolizm wątroby (ziele dziurawca], leki przeciwpadaczkowe). W trakcie leczenia Efferalganem Codeine nie powinno się pić alkoholu. Leki depresyjne i nasenne mogą nasilić depresyjne działanie kodeiny na ośrodkowy układ nerwowy.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze