Endarterektomia

Endarterektomia tętnic szyjnych to zabieg, który ma na celu usunięcie blaszek miażdżycowych z tętnic szyjnych. Tętnice szyjne doprowadzają krew do mózgu, a blaszki mogą pęknąć i spowodować udar. Endarterektomię wykonuje się między innymi, kiedy blokada przepływu w tętnicach szyjnych jest poważna, mimo iż nie występują żadne objawy, a także po udarze lub TIA, czyli przejściowym ataku niedokrwiennym mózgu.

Przygotowanie do zabiegu endarterektomii

Przed zabiegiem można wykonać różne badania, aby dowiedzieć się, czy tętnice szyjne są zablokowane. Lekarz może na początku słuchać dźwięku przepływu krwi w szyi za pomocą stetoskopu, a jeśli będzie podejrzewał zwężenie tętnic, zaleci dalsze badania, na przykład przy użyciu USG. Możliwe jest także wykonanie badania tomografem komputerowym w celu zobrazowania przepływu krwi przez tętnice.

Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi

Jaki wygląda zabieg endarterektomii?

Przed endarterektomią pacjentowi podaje się znieczulenie ogólne lub miejscowe. W przypadku tego drugiego, pacjent otrzymuje także środek uspokajający. Po znieczuleniu lekarz wykonuje małe nacięcie w skórze na boku szyi. Tętnica szyjna zostaje delikatnie otwarta, a blaszki usunięte. Następnie zaszywa się tętnicę i skórę na szyi. Zabieg trwa około dwóch godzin. Większość pacjentów wraca do domu w ciągu kilku dni, jeśli nie pojawią się żadne problemy.

Jakie są możliwe powikłania po zabiegu endarterektomii?

Możliwe powikłania po endarterektomii to udar lub atak serca. Jednak ryzyko udaru jest dużo większe, jeśli blaszki miażdżycowe nie zostaną usunięte. Istnieje też prawdopodobieństwo ponownego gromadzenia się blaszek w tętnicach. Ryzyko wzrasta głównie u palaczy. Rzadkim powikłaniem po zabiegu jest tymczasowe uszkodzenie nerwu, a także krwawienie w miejscu nakłucia lub infekcja.

Jakie są wskazania do wykonania zabiegu endarterektomii?

Zabieg endarterektomii powinien być wykonywany dwa, trzy tygodnie po udarze. Wskazaniem do wykonania zabiegu endarterektomii jest ponadto zwężenie naczynia wynoszące powyżej 70%, jednak nie wykonuje się go w przypadku całkowitej niedrożności. Istotnym wskazaniem są także objawy kliniczne zwężenia tętnic szyjnych takie, jak: przebycie udaru, TIA (przejściowego niedokrwienia mózgu) lub gdy wystąpiły inne objawy mogące sugerować niedrożność tętnic takie, jak osłabienie mowy w przypadku niedokrwienia w półkuli dominującej.

Jak skutecznie można przeciwdziałać wystąpieniu udaru mózgu?

Istnieje wiele działań w ramach prewencji pierwotnej, które istotnie zmniejszają prawdopodobieństwo wystąpienia udaru. Należą do nich normalizacja ciśnienia tętniczego, kontrola wysokości poziomu cholesterolu we krwi, redukcja masy ciała oraz normalizacja poziomu glikemii. Ponadto pozytywny wpływ ma terapia profilaktyki przeciwzakrzepowej u pacjentów z dodatnim wywiadem w kierunku chorób zakrzepowo-zatorowych oraz u pacjentów z migotaniem przedsionków. Regularny umiarkowany wysiłek fizyczny oraz zdrowa zbilansowana dieta stanowią najwłaściwszą prewencję pierwotną miażdżycy tętnic, udaru mózgu oraz zawału serca.

Redakcja abcZdrowie.pl, ponad rok temu

Bibliografia

  • Mandecki T. Kardiologia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2005, ISBN 83-200-2912-0
  • Krzemińska Pakula M. (red.), Kardiologia kliniczna, D.W. Publishing Co., Szczecin 2010, ISBN 1-57107-108-3
  • Szczeklik A. (red.), Choroby wewnętrzne, Medycyna Praktyczna, Kraków 2011, ISBN 978-83-7430-289-0

Źródła zewnętrzne

Zabiegi

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Endarterektomia
najnowsze pytania

grupy wsparcia i fora dyskusyjne

Pomocni lekarze

Artykuły Endarterektomia
Udar mózgu - klasyfikacja, rodzaje, przyczyny, objawy, diagnostyka, profilkatyka

Zawał mózgu

i leczenie zabiegowe (endarterektomia) zwężonych tętnic prowadzących do mózgu. Poza tym, najważniejsze zasady zapobiegania miażdżycy mogą się okazać