Trwa ładowanie...

Endermologia - co to jest? Czy masaż podciśnieniowy jest bezpieczny?

Avatar placeholder
12.05.2020 20:10
Endermologia to bezpieczny i bezbolesny zabieg
Endermologia to bezpieczny i bezbolesny zabieg (Getty Images)

Endermologia to masaż podciśnieniowy, który odziałuje na tkankę łączną skóry, rozszerzając naczynia krwionośne. Metodę opracował w 1986 roku Louis Paul Guitay. Może być stosowana na twarz i całe ciało, z wyjątkiem piersi. Działa odchudzająco i antycellulitowo, ponieważ wspomaga metabolizm tkanki tłuszczowej i stymuluje produkcję włókien kolagenowych. Endermologia pomaga osiągnąć jędrną skórę i zgrabne ciało, ale masaż podciśnieniowy ma też inne zalety - potrafi redukować zastój żylny i limfatyczny, dzięki czemu redukuje ból i chroni przed żylakami.

spis treści

1. Endermologia - co to jest? Jakie efekty daje masaż podciśnieniowy?

Cellulit i dodatkowe centymetry w obwodzie to zmora wielu kobiet. Z pomocą przychodzi endermologia, czyli mechaniczny masaż podciśnieniowy, który stymuluje tkankę łączną i pobudza metabolizm do pracy. Prosty zabieg potrafi wymodelować sylwetkę i twarz, odchudzić, pozbyć się cellulitu, a nawet zredukować ból. Dzieje się to poprzez pobudzenie metabolizmu tkanki łącznej i tkanki tłuszczowej, która czasami bywa oporna na dietę i ćwiczenia i trzeba ją odrobinę wspomóc między innymi poprzez stymulację do produkcji włókien kolagenowych.

Endermologia, czyli masaż podciśnieniony, oddziałuje na skórną i podskórną tkankę łączną, wpływając na:

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czy warto wykonywać badania profilaktyczne?"
  • odchudzanie, ujędrnianie, odmładzanie i oczyszczanie skóry,
  • leczenie blizn i ran,
  • redukcję bólu,
  • leczenie zastostojów żylnych i limfatycznych,
  • sprawność obwodowego krążenia w obrębie żył i tętnic,
  • likwidację obrzęków,
  • bóle kręgosłupa, mięśni, stawów, wiązadeł i ścięgien.

2. Jak wygląda zabieg endermologii i ile kosztuje?

Endermologia polecana jest wszystkim, którzy chcą zadbać nie tylko o prawidłowe krążenie, ale i wygląd skóry. Koszt jednego masażu podciśnieniowego to ok. 150 zł za ciało i ok. 50 zł za twarz, ale pojedyńczy zabieg nie wystarczy. Dla pełnego efektu poleca się od 10 do 20 zabiegów, w zależności od skali problemu, który chcemy zredukować za pomocą endermologii.

Jak przebiega zabieg endermologii? Pacjent zakłada spacjalny, wykonany z odpowiednich materiałów kombinezon, który chroni ciało przed bezpośrednim kontaktem z głowicą sprzętu i zapewnia higienę oraz bezpieczeństwo, np. chroni przed mikrourazami, wyrywaniem włosków czy uczyciem szczypania. Następnie za pomocą podciśnienia, wywowałanego przez głowicę urządzenia, zasysa się skórę. Głowica składa się z dwóch rolek i komory ssącej i jest sterowana komputerowo. Pomiędzy rolki wciągany zostaje fałd skóry, który faluje, a dzięki ciśnieniu masaż oddziałuje na głębokie partie tkanki łącznej pobudzając komórki do pracy.

3. Czy endermologia jest bezpieczna? Przeciwskazania do masażu podciśnieniowego

Endermologia to metoda bezbolesna i całkowicie bezpieczna, pod pewnymi warunkami. Zabieg pobudza naczynia krwionośne i wpływa na tkankę łączną skóry, stąd też bezpośrednio po masażu na naszym ciele mogą pojawić się pajęczaki, siniaki czy nawet żylaki, dlatego metoda endermologii nie jest polecana osobom ze skłonnością do zapalenia żył. Inne przeciwskazania do zabiegu to:

  • uszkodzenia skóry, rany, stany zapalne, uczulenie, żylaki,
  • przyjmowanie leków przeciwzakrzepowych, które rozrzedzają krew,
  • występowanie choroby nowotworowej,
  • ciąża, pierwsze tygodnie po porodzie, karmienie piersią,
  • tłuszczaki,
  • przepuklina brzuszna.

Pamiętaj, aby przed zabiegiem endermologii opowiedzieć osobie, która go wykonuje o tym, jakie masz dolegliwości i jak zachowuje się twoja skóra np. podczas zabiegów kosmetycznych. Pozwoli to uniknąć efektów ubocznych masażu podciśnienowego.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze