Trwa ładowanie...

Endoprotezoplastyka - wskazania, wiek pacjenta, rekonwalescencja

Endoprotezoplastyka czyli zabieg wymiany stawu na sztuczny jest jedynym sposobem leczenia w przypadku stałych, silnych dolegliwości bólowych i znacznego ograniczenia ruchomości.

spis treści

1. Z czym zgłaszają się pacjenci?

Pacjent zgłasza się z powodu utykania, zwykle podpiera się kulą (chyba, że się wstydzi przed znajomymi), nie pomagają już rehabilitacja ani leki przeciwbólowe. Obecnie wymienić można praktycznie każdy staw u człowieka, jednak najczęściej wymienia się biodrowe i kolanowe, inne rzadziej.

Zobacz film: "Postępowanie przeciwbólowe po operacji"

Drugą grupą chorych, u których wykonuje się ten zabieg są osoby po upadkach, którzy doznali złamania szyjki kości udowej (zwykle powyżej 80 roku życia).

Po wstępnych badaniach, konsultacjach z lekarzem leczącym (np. kardiolog, diabetolog, endokrynolog) wpisuje się pacjenta na listę oczekujących (w przypadku zabiegów refundowanych przez NFZ). Sam zabieg polega na całkowitej resekcji zużytych powierzchni chorego stawu i zastąpieniu ich wszczepem. Implanty wykonane są z materiałów odpornych na ścieranie i nie wywołują w organizmie odczynów. W zależności od wieku pacjenta i wskazań medycznych endoprotezy wszczepiane są do kości bez cementu (w tym przypadku implant wrasta się do kości dzięki porowatej powierzchni pokrywającej endoprotezę lub za pomocą cementu kostnego (osoby starsze z osteoporozą lub ubytki w kościach).

2. Czy wiek pacjenta ma znaczenie?

Wiek pacjenta kwalifikowanego do zabiegu operacyjnego ma znaczenie jedynie w doborze implantu, wskazaniem do operacji jest stopień zaawansowania zmian chorobowych bez względu na wiek. Najmłodsza osoba, u której wykonaliśmy operację wymiany dwóch stawów ma 33 lata, a najstarszą 102 (ta z powodu złamania szyjki kości udowej).

3. Rekonwalescencja

Pacjent na drugi dzień po zabiegu w asyście rehabilitantów zaczyna chodzić, w szpitalu przebywa 7 dni. Szwy po operacji usuwa się zwykle po 2-3 tygodniach, kontrolne wizyty po 2 i 6 miesiącach. W uzyskaniu pełnej sprawności pomaga dalsza rehabilitacja.

Endoprotezoplastyka jest stale rozwijająca się dziedziną ortopedii. Obecnie stosowane implanty są coraz nowsze, bardziej dopasowane i wytrzymałe. Rzadko zdarzają się problemy ze ścieraniem powierzchni, obluzowaniami, zakażeniami czy nawet uczuleniem na metal np. kobalt czy nikiel. W tych przypadkach stosuje się specjalnie powlekane antyalergiczne wszczepy.

W naszym szpitalu stosujemy endoprotezy czołowych producentów – co zapewnia pacjentom pełne bezpieczeństwo i brak dolegliwości po zabiegu wszczepienia sztucznego stawu, a sam zabieg poprawia znacznie komfort życia.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Lek. Tomasz Kowalczyk
Następny artykuł: Alloplastyka (endoprotezoplastyka)
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza