Trwa ładowanie...

Enterococcus faecalis (paciorkowiec kałowy) - czym jest, jak można się zarazić, jakie choroby wywołuje, leczenie

Enterococcus faecalis to naukowa nazwa paciorkowca kałowego. Jest to bakteria, która występuje naturalnie w przewodzie pokarmowym człowieka. Enterococcus faecalis może być jednak przyczyną powstania niebezpiecznego dla życia zakażenia. Dowiedz się czym jest enterococcus faecalis i czy należysz do grupy narażonych na ryzyko zarażenia.

Zobacz film: "Zaraźliwe choroby"

spis treści

1. Enterococcus faecalis – czym jest

Bakteria Enterococcus faecalis, zwana inaczej paciorkowcem kałowym jest składnikiem flory bakteryjnej człowieka i występuję naturalnie u człowieka w przewodzie pokarmowym. Jak w przypadku wszystkich naszych drobnoustrojów tak i w przypadku enterococcus faecalis zdarza się, że zamiast nas chronić zdarza jej się zadziałać przeciwko nam.

 Zapalenie gardła wywołane przez paciorkowce
Zapalenie gardła wywołane przez paciorkowce

Typowymi objawami choroby gardła są obrzęk i zmiany błony śluzowej.

zobacz galerię

O enterococcus faecalis mówi się, że jest niezwykle odporna na antybiotykoterapię dlatego kuracje są ciężki i długotrwałe.

2. Enterococcus faecalis – jak można się zarazić

Enterococcus faecalis występują naturalnie w naszym układzie pokarmowym. Problem zaczyna się robić wtedy kiedy bakterie namnażają się i zostają przeniesione w liczne, nieodpowiednie dla nich miejsca takie jak zwłaszcza – cewka moczowa czy jama ustna.

Enterococcus faecalis jest więc bakterią brudnych rąk i to właśnie niewłaściwa higiena jest główną przyczyną transportowania bakterii do innych części ciała. Miejscami w których jesteśmy szczególności narażeni na zarażenie się enterococcus faecalis są zwłaszcza baseny, place zabaw, komunikacja miejska czy publiczne ubikacje.

3. Enterococcus faecalis – jakie choroby wywołuje

Enterococcus faecalis najczęściej przenosi się w okolice układu moczowego i to tam właśnie w większości przypadków wywołuje zakażenia pęcherza moczowego oraz zapalenie cewki moczowej. Na zakażenie układu moczowego spowodowane enterococcus faecalis narażone są zwłaszcza kobiety, ponieważ ich cewka moczowa jest stosunkowo krótka i znajduję się bardzo blisko cewki moczowej.

Wyjątkowo często dochodzi do zakażenia pęcherza moczowego podczas ciąży, co jest niebezpieczne dla płodu. Oprócz kobiet w ciąży na zakażenie bakterią enterococcus faecalis szczególnie narażone są niemowlęta, noworodki (zwłaszcza płci żeńskiej) – i tutaj podobnie głównym powodem jest kontakt bakterii z okolicy odbytu z cewką moczową.

Ponadto oprócz chorób układu moczowego przedostanie się Enterococcus faecalis do dróg rodnych może doprowadzić do zapalenia pochwy, zapalenia nerek, a u mężczyzn do zapalenia gruczołu krokowego.

4. Enterococcus faecalis – leczenie

Enterococcus faecalis jest bakterią występującą naturalnie, z tego powodu samo jej występowanie w naszym organizmie nie wymaga leczenia. Leczenie podejmuje się dopiero wtedy kiedy namnożone enterococcus faecalis wywołają zapalenie. W przypadku najpopularniejszych problemów z pęcherzem, lekarz zleca wykonanie badanie moczu.

Jeżeli okazuje się, że znajduje się w nim duża ilość bakterii enterococcus faecalis zleca wykonanie antybiogramu. Antybiogram jest to krótko mówiąc badanie mające określić, na które antybiotyki bakterie w naszym organizmie są oporne, a na które szczególnie wrażliwe.

Podczas terapii antybiotykowej najczęściej stosuje się furaginę i amoksycylinę.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza