Trwa ładowanie...

Enterococcus faecalis (paciorkowiec kałowy) - czym jest, jak można się zarazić, jakie choroby wywołuje, leczenie

Avatar placeholder
Patrycja Nowak 04.11.2021 13:49
Enterococcus faecalis to naukowa nazwa paciorkowca kałowego. Jest to bakteria, która występuje naturalnie w przewodzie pokarmowym człowieka
Enterococcus faecalis to naukowa nazwa paciorkowca kałowego. Jest to bakteria, która występuje naturalnie w przewodzie pokarmowym człowieka (AdobeStock)

Enterococcus faecalis to naukowa nazwa paciorkowca kałowego. Jest to bakteria, która występuje naturalnie w przewodzie pokarmowym człowieka. Enterococcus faecalis może być jednak przyczyną powstania niebezpiecznego dla życia zakażenia. Dowiedz się czym jest enterococcus faecalis i czy należysz do grupy narażonych na ryzyko zarażenia.

spis treści

1. Enterococcus faecalis – czym jest

Bakteria Enterococcus faecalis, zwana inaczej paciorkowcem kałowym jest składnikiem flory bakteryjnej człowieka i występuję naturalnie u człowieka w przewodzie pokarmowym. Jak w przypadku wszystkich naszych drobnoustrojów tak i w przypadku enterococcus faecalis zdarza się, że zamiast nas chronić zdarza jej się zadziałać przeciwko nam.

O enterococcus faecalis mówi się, że jest niezwykle odporna na antybiotykoterapię dlatego kuracje są ciężki i długotrwałe.

2. Enterococcus faecalis – jak można się zarazić

Zobacz film: "Zaraźliwe choroby"

Enterococcus faecalis występują naturalnie w naszym układzie pokarmowym. Problem zaczyna się robić wtedy kiedy bakterie namnażają się i zostają przeniesione w liczne, nieodpowiednie dla nich miejsca takie jak zwłaszcza – cewka moczowa czy jama ustna.

Enterococcus faecalis jest więc bakterią brudnych rąk i to właśnie niewłaściwa higiena jest główną przyczyną transportowania bakterii do innych części ciała. Miejscami w których jesteśmy szczególności narażeni na zarażenie się enterococcus faecalis są zwłaszcza baseny, place zabaw, komunikacja miejska czy publiczne ubikacje.

3. Enterococcus faecalis – jakie choroby wywołuje

Enterococcus faecalis najczęściej przenosi się w okolice układu moczowego i to tam właśnie w większości przypadków wywołuje zakażenia pęcherza moczowego oraz zapalenie cewki moczowej. Na zakażenie układu moczowego spowodowane enterococcus faecalis narażone są zwłaszcza kobiety, ponieważ ich cewka moczowa jest stosunkowo krótka i znajduję się bardzo blisko cewki moczowej.

Wyjątkowo często dochodzi do zakażenia pęcherza moczowego podczas ciąży, co jest niebezpieczne dla płodu. Oprócz kobiet w ciąży na zakażenie bakterią enterococcus faecalis szczególnie narażone są niemowlęta, noworodki (zwłaszcza płci żeńskiej) – i tutaj podobnie głównym powodem jest kontakt bakterii z okolicy odbytu z cewką moczową.

Ponadto oprócz chorób układu moczowego przedostanie się Enterococcus faecalis do dróg rodnych może doprowadzić do zapalenia pochwy, zapalenia nerek, a u mężczyzn do zapalenia gruczołu krokowego.

4. Enterococcus faecalis – leczenie

Enterococcus faecalis jest bakterią występującą naturalnie, z tego powodu samo jej występowanie w naszym organizmie nie wymaga leczenia. Leczenie podejmuje się dopiero wtedy kiedy namnożone enterococcus faecalis wywołają zapalenie. W przypadku najpopularniejszych problemów z pęcherzem, lekarz zleca wykonanie badanie moczu.

Jeżeli okazuje się, że znajduje się w nim duża ilość bakterii enterococcus faecalis zleca wykonanie antybiogramu. Antybiogram jest to krótko mówiąc badanie mające określić, na które antybiotyki bakterie w naszym organizmie są oporne, a na które szczególnie wrażliwe.

Podczas terapii antybiotykowej najczęściej stosuje się furaginę i amoksycylinę.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze