Trwa ładowanie...

Eozynofilowe zapalenie przełyku – przyczyny, objawy, leczenie i dieta

Eozynofilowe zapalenie przełyku jest chorobą przewlekłą, która charakteryzuje się naciekiem zapalnym błony śluzowej przełyku, co prowadzi do zmian strukturalnych w jego obrębie. Obraz kliniczny zależy od wieku pacjenta i fenotypu choroby. Schorzenie ma charakter postępujący, a nieleczone prowadzi do włóknienia, zwężeń i dysfunkcji przełyku. Co warto wiedzieć?

spis treści

1. Co to jest eozynofilowe zapalenie przełyku?

Eozynofilowe zapalenie przełyku (eosinophilic oesophagitis, EoE) to przewlekła choroba zapalna cechująca się naciekiem zapalnym błony śluzowej przełyku z dominacją granulocytów kwasochłonnych oraz dysfunkcją przełyku. Schorzenie jest związane z odpowiedzią immunologiczną przełyku.

Zobacz film: "Jak pozbyć się zgagi?"

Chorobę po raz pierwszy opisano w 1978 roku, zaś jako oddzielny zespół chorobowy EoE funkcjonuje od 1993 roku. Dziś eozynofilowe zapalenie przełyku - obok choroby refluksowej – jest najczęściej rozpoznawaną przewlekłą chorobą zapalną przełyku zarówno u dzieci, jak i dorosłych.

Choć EoE dotyczy osób w każdym wieku, najczęściej jest rozpoznawane u mężczyzn rasy białej i pacjentów chorujących na choroby alergiczne. W grupie dzieci częstość rozpoznań rośnie wraz z wiekiem, u dorosłych szczyt zachorowań przypada 30-50 rok życia.

EoE jest chorobą rozwijająca się na podłożu immunologiczny. Choć jej przyczyna nie jest znana, przyjmuje się, że dużą rolę w rozwoju choroby odgrywają czynniki genetyczne oraz środowiskowe (ekspozycja na alergeny).

2. Objawy eozynofilowego zapalenia przełyku

Eozynofilowe zapalenie przełyku to choroba, dla której charakterystyczne są zmiany histologiczne ściany przełyku z miejscowym naciekiem zapalnym, a także różne objawy kliniczne wywołane dysfunkcją przełyku.

Objawy kliniczne EoE zależą od wieku pacjenta i czasu trwania choroby. I tak u niemowląt i młodszych dzieci obserwuje się:

 • trudności w karmieniu, odmowę przyjmowania pokarmu,
 • wymioty, bóle brzucha, ulewanie, ból w nadbrzuszu,
 • niepokój,
 • upośledzenie rozwoju fizycznego, zahamowania rozwoju dziecka.

U dzieci starszych oraz dorosłych dominują:

 • zaburzenia połykania pokarmów stałych z epizodami zatrzymanie kęsa pokarmu w przełyku,
 • podrażnienie przełyku,
 • zgaga,
 • ból w klatce piersiowej.

Z eozynofilowym zapaleniem przełyku często współwystępują inne schorzenia alergiczne, takie jak:

3. Diagnostyka EoE

U pacjentów z podejrzeniem EoE wskazane jest pobranie w czasie badania endoskopowego do oceny histologicznej co najmniej 6 wycinków błony śluzowej z różnych części przełyku zarówno z proksymalnej jak i dystalnej, zwłaszcza w obrębie zmian endoskopowych.

W obrazie endoskopowym przełyku stwierdza się zmiany zapalne błony śluzowej, bruzdy, pierścienie i błony oraz następowe zwężenie światła przełyku, wysięk z białymi nalotami, linijne bruzdy, okrężne pierścienie (trachealizacja), obrzęk, bladość błony śluzowej przełyku. W badaniu histologicznym stwierdza się zapalenie przełyku z naciekiem komórek kwasochłonnych.

Nieleczone eozynofilowe zapalenie przełyku najczęściej prowadzi do występowania przewlekłych objawów chorobowych związanych z dysfunkcją przełyku spowodowaną zapaleniem, które może powodować przebudowę ściany przełyku, zwłóknienie, zwężenie i zaburzenie połykania. Nie ma dowodów, że może prowadzić do rozwoju nowotworu przełyku.

Eozynofilowe zapalenie przełyku należy różnicować z innymi chorobami przebiegającymi z eozynofilią przełyku jak: choroba refluksowa przełyku, choroby infekcyjne przełyku, eozynofilowe zapalenie żołądka i jelita cienkiego, choroba trzewna, achalazja, choroby tkanki łącznej, HES (Hypereosinophilic Syndrome), nadwrażliwość na leki i inne.

4. Leczenie eozynofilowego zapalenia przełyku

W leczeniu eozynofilowego zapalenia przełyku stosuje się leczenie dietetyczne, farmakologiczne (stosuje się głównie flutikazon lub budezonid) oraz w przypadku zwężenia przełyku endoskopowe rozszerzanie przełyku (rozważa się je, gdy leczenie farmakologiczne jest nieskuteczne). Celem terapii jest ustąpienie objawów klinicznych oraz zmian zapalnych błony śluzowej przełyku.

Kluczowa jest dieta, która w eozynofilowym zapaleniu przełyku polega na wyeliminowaniu z jadłospisu alergenów pokarmowych, na które pacjent wykazuje nadwrażliwość.

Dieta eliminacyjna trwa zazwyczaj 2 miesiące. Po tym czasie u większości pacjentów dochodzi do remisji. Wówczas zalecane jest stopniowe włączanie do diety wyeliminowanych wcześniej alergenów i obserwacja.

Zobacz także

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Pomocni lekarze
  Szukaj innego lekarza