Trwa ładowanie...

Epiduo - charakterystyka, wskazania, przeciwwskazania, dawkowanie, skutki uboczne, środki ostrożności

Avatar placeholder
30.03.2021 22:59
Żel Epiduo stosuje się miejscowo, według zaleceń lekarza
Żel Epiduo stosuje się miejscowo, według zaleceń lekarza (123rf.com)

Epiduo to lek w postaci żelu dostępny na receptę, aplikowany miejscowo na skórę zmagającą się z problemami skórnymi. Stosowany jest w wenerologii i dermatologii.

spis treści

1. Epiduo – charakterystyka

W skład żelu Epiduo wchodzą dwie substancje czynne: nadtlenek benzoilu oraz adapalen. Nadtlenek benzoilu – benzoili peroxydum – to organiczny związek chemiczny należący do grupy nadtlenków organicznych. Stosowany w preparatach przeciwtrądzikowych wykazuje silne działanie przeciwbakteryjne, które objawia się hamowaniem rozwoju bakterii beztlenowych, tak zwanych beztlenowców.

Nadtlenek benzoilu powoduje zmniejszanie się ilości zaskórników oraz regresje zapalnych wykwitów, działa wysuszająco, przeciwłojotokowo, łagodzi świąd oraz delikatnie znieczula.

Kolejny składnik czynny żelu Epiduo – adapalen, podobnie jak nadtlenek benzoilu, jest organicznym związkiem chemicznym. Zalicza się go do kwasów karboksylowych oraz retinoidów trzeciej generacji. Wykazuje działanie przeciwzapalne, przeciwłojotokowe oraz przeciwbakteryjne. Zmniejsza rogowacenie ujścia mieszka włosowego, co ogranicza powstawanie zaskórników, stanów zapalnych oraz mikrozaskórników. Lek Epiduo dostępny jest w tubach o gramaturze 15 lub 30 gramów.

Zobacz film: "Co to jest trądzik?"
Trądzik młodzieńczy (prezentacja edukacyjna)
Trądzik młodzieńczy (prezentacja edukacyjna) [15 zdjęć]

Czysta skóra: krok po kroku Trądzik czy zaskórniki pojawiają się na twarzy, szyi, klatce piersiowej,

zobacz galerię

2. Epiduo – wskazania

Preparat Epiduo stosowany jest w leczeniu miejscowym trądziku pospolitego z występującymi grudkami, krostkami, zaskórnikami oraz mikrozaskórnikami. Epiduo jest lekiem, który można stosować podczas karmienia piersią.

3. Epiduo – przeciwwskazania

Żel Epiduo nie jest wskazany dla pacjentów wykazujących nadwrażliwość na nadtlenek benzoilu, adapalen lub którąkolwiek z substancji pomocniczych zawartych w preparacie. Leku nie należy aplikować na skórę z uszkodzeniami, takimi jak otarcia, zadrapania czy rozcięcia. Niewskazane jest również stosowanie preparatu w okolicy oraz na błony śluzowe. Leku Epiduo nie należy stosować u kobiet będących w ciąży.

4. Epiduo – dawkowanie

Żel Epiduo stosuje się miejscowo, według zaleceń lekarza. Preparat należy aplikować raz dziennie na cały obszar skóry objętej zmianami trądzikowymi. Jeśli działanie leku jest zbyt silne, dawkę można stosować raz na dwa dni. Podczas kuracji należy przestrzegać zaleceń lekarza.

Zobacz także:

5. Epiduo – skutki uboczne

Do działań niepożądanych, jakie mogą wystąpić podczas stosowania żelu Epiduo zalicza się: suchą skórę, podrażnienie, złuszczanie, pieczenie i zaczerwienienie skóry, obrzęk powiek. W rzadkich przypadkach stosowanie leku może powodować podrażnienia lub oparzenia słoneczne. Objawy niepożądane ustają po dwóch tygodniach od wystąpienia.

6. Epiduo – środki ostrożności

Podczas kuracji lekiem Epiduo należy zaniechać stosowania innych leków miejscowych o działaniu przeciwtrądzikowym, zawierającym nadtlenek benzoilu i retinoidy. Unikać nadmiernej ekspozycji na promienie słoneczne, gdyż ze względu na rogowacenie naskórka, które powoduje Epiduo, skóra może być szczególnie wrażliwa na promieniowanie ultrafioletowe. Należy także unikać kontaktu z oczami. Podczas karmienia piersią nie należy aplikować preparatu na skórę klatki piersiowej.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze