Erytrocyty w moczu – czym są, jakie są normy i jak leczyć za wysoki poziom erytrocytów
Erytrocyty, czyli czerwone krwinki to jeden z postawowych elementów krwi, jednak czasem mogą wydostać się z krwioobiegu i zostać wydalone razem z moczem. Co się dzieje, kiedy to się stanie i jak to sprawdzić? Jakie podjąć leczenie i czy to niebezpieczne dla zdrowia?
1. Czym są erytrocyty
Erytrocyty to po prostu czerwone krwinki i stanowią najliczniejszą grupę komórek krwi w organizmie. Erytrocyty zawierają duże ilości hemoglobiny. Ich rolą jest dostarczanie tlenu do komórek.
Produkcja erytrocytów następuje w szpiku kości i stamtąd są uwalniane do krwi. Czerwone krwinki usuwane są w śledzionie po około 120 dniach od uwolnienia ze szpiku kostnego gdzie na bieżąco produkowane są nowe.
Erytrocyty nie powinny przedostać się do moczu, gdyż ich zadaniem jest pozostanie w naczyniach krwionośnych. Zdarza się jednak, że w przypadku uszkodzenia bariery filtracyjnej, mogą pojawić się w moczu. Przyczyną może być krwawienie do układu moczowego, a to schorzenie, które musi być szybko wyleczone.
2. Przyczyny erytrocytów w moczu
Niekiedy erytrocyty w moczu mogą, poza zmianą koloru moczu, objawiać się poprzez gorączkę, ból brzucha, ból pleców, a także niewielkie ilości oddawanego moczu.
Badania laboratoryjne mogą nie tylko zdiagnozować problem, ale również pomóc znaleźć przyczynę erytrocytów w moczu.
Przyczyną erytrocytów w moczu może być:
- Kłębuszkowe zapalenie nerek.
- Uraz nerek.
- Uraz dróg moczowych.
- Kamica moczowa.
- Zakażenie układu moczowego.
- Nowotwór układu moczowego.
Erytrocyty w moczu mogą być także objawem żylaków odbytu, stosunkiem płciowym, menstruacją. Należy również pamiętać, że przyjmowanie niektórych leków może także zmienić barwę moczu.
Jeżeli zaobserwujemy zmianę koloru moczu należy skonsultować się z lekarzem. Objawem, którym są erytrocyty w moczu, sam w sobie nie jest chorobą.
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Należy zatem znaleźć przyczynę erytrocytów w moczu i podjąć odpowiednie leczenie. Pod żadnym pozorem nie należy bagatelizować objawu, którym są erytrocyty w moczu.
Tracisz czas na bieganie od apteki do apteki w poszukiwaniu leku? Wypróbuj wyszukiwarkę KtoMaLek.pl i sprawdzaj dostępność leków w ponad 10 500 aptekach w Polsce! Zarezerwuj swój lek online i zapłać za niego w aptece.
3. Jak zbadać erytrocyty w moczu
Erytrocyty w moczu może wykazać badanie ogólne moczu. Każdy lekarz może zlecić takie badanie - w celach profilaktyczych, a także w przypadku leczenie wszelkiego rodzaju schorzeń i urazów.
Niestety, często erytrocyty w moczu nie objawiają się w żaden inny sposób. Można je wykryć praktycznie tylko poprzez badanie ogólne.
Tak naprawdę jedyne co może nas zaniepokoić to zmiana koloru moczu. Może mieć wówczas ciemniejszy i bardziej różowy odcień. Intensywność barwy zależy od ilości krwinek w moczu.
Aby mieć wiarygodne wyniki badań, mocz należy pobrać do pojemniczka kupionego w aptece. Najlepiej jest pobrać porannny mocz, uprzednio oddając odrobinę do toalety. W pierwszym strumieniu mogą znajdować się bakterie.
Mocz do badania pobiera się do specjalnego pojemnika dostępnego w aptece. Należy jednak pamiętać, aby przed oddaniem moczu dokładnie umyć narządy intymne, a w szczególności okolice cewki moczowej i żołędzi w przypadku mężczyzn lub warg sromowych w przypadku kobiet. Dzięki temu do moczu nie przedostaną się inne bakterie.
Badania, które warto wykonać po zaobserwowaniu erytrocytów w moczu, to:
- parametry pracy wątroby,
- parametry pracy nerek,
- badanie układu krzepnięcia,
- USG jamy brzusznej i miednicy celem wykluczenia nowotworów układu moczowego.
Niekiedy lekarz może zlecić wykonanie biopsji nerki.
4. Norma erytrocytów w moczu
Norma erytrocytów w moczu to od 3 do 4 czerwonych krwinek w polu widzenia podczas badania mikroskopijnego osadu moczu. Przekroczenie tej ilości uznawane jest za krwiomocz.
Badanie mikroskopijne osadu moczu może dodatkowo stwierdzić czy erytrocyty w moczu są izomorficzne, czy dysmorficzne. Dzięki temu możemy się dowiedzieć jaka jest przyczyna erytrocytów w moczu.
Treść artykułu jest całkowicie niezależna. Znajdują się w nim linki naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.