Escitalopram - zastosowanie, skuteczność w leczeniu uderzeń gorąca
Menopauza objawia się zwiększoną aktywnością organizmu kobiety. Zachodzą w nim wówczas zmiany, które wywołują między innym tzw. uderzenia gorąca. Ciężko z nimi poradzić i jest to duża uciążliwość. Escitalopram powoduje zmniejszenie objawów u kobiety wchodzących w okres menopauzy oraz kobiety będące w okresie pomenopauzalnym.
1. Escitalopram - zastosowanie
Głównym sposobem leczenia objawów menopauzy, w tym uderzeń gorąca, jest stosowanie hormonalnej terapii zastępczej. Jednak w niektórych przypadkach i w pewnym wieku bilans korzyści i ryzyka związanego ze stosowaniem tej formy leczenia przeważa na jej niekorzyść i nie jest ona już wskazana. Jednakże żadna inna forma terapii dolegliwości związanych z okresem menopauzy nie jest zatwierdzona przez FDA (Food and Drug Administration).
Leki przeciwdepresyjne, w tym również selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny, były już wcześniej badane, jednak wyniki okazały się nierozstrzygające. Dlatego można wypróbować leki łagodzące skutki uderzeń gorąca, niektórzy zalecają stosowanie Escitalopram.
To musisz wiedzieć
2. Escitalopram - skuteczność
Naukowcy z uniwersytetu w Filadelfii postanowili sprawdzić skuteczność escitalopramu (będącego najbardziej selektywnym inhibitorem wychwytu zwrotnego serotoniny) w leczeniu uderzeń gorąca. Badanie prowadzone było również pod kątem pochodzenia etnicznego, etapu menopauzy oraz ewentualnej depresji uczestniczek.
W 8-tygodniowym badaniu wzięło udział 205 kobiet, z których 95 to Afroamerykanki, 102 rasy białej oraz 8 innego pochodzenia etnicznego. Uczestniczki otrzymywały 10-20 mg/d escitalopramu lub taką samą dawkę placebo.
Średnia częstotliwość uderzeń gorąca zmniejszyła się z 9,8 w ciągu dnia do 5,26 u kobiet stosujących antydepresant (spadek o 47%) oraz do 6,43 u kobiet otrzymujących placebo (spadek o 33%). W porównaniu do punktu odniesienia escitalopram zmniejszył częstość dolegliwości o 50%, a placebo o 36%.
Dodatkowo dotkliwość uderzeń gorąca w przypadku leku została znacznie złagodzona, a pacjentki wyraziły chęć do kontynuowania leczenia poprzez lek Escitalopram. Pochodzenie etniczne nie miało wpływu na wyniki badania. Zakres badania był zbyt ograniczony, aby mógł rozstrzygać o skuteczności escitalopramu, jednak daje podstawę do kolejnych testów.
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.