Escitalopram na uderzenia gorąca

Badania przeprowadzone przez uczonych z University of Pennsylvania School of Medicine w Filadelfii dowiodły, iż kobiety wchodzące w okres menopauzy oraz kobiety będące w okresie pomenopauzalnym zauważyły zmniejszenie częstotliwości uderzeń gorąca w wyniku przyjmowania escitalopramu.

1. Leczenie uderzeń gorąca

Głównym sposobem leczenia objawów menopauzy, w tym uderzeń gorąca, jest stosowanie hormonalnej terapii zastępczej. Jednak w niektórych przypadkach i w pewnym wieku bilans korzyści i ryzyka związanego ze stosowaniem tej formy leczenia przeważa na jej niekorzyść i nie jest ona już wskazana. Jednakże żadna inna forma terapii dolegliwości związanych z okresem menopauzy nie jest zatwierdzona przez FDA (Food and Drug Administration). Leki przeciwdepresyjne, w tym również selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny, były już wcześniej badane, jednak wyniki okazały się nierozstrzygające.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czy warto wykonywać badania profilaktyczne?"

To musisz wiedzieć

2. Badanie zastosowania escitalopramu

Naukowcy z uniwersytetu w Filadelfii postanowili sprawdzić skuteczność escitalopramu (będącego najbardziej selektywnym inhibitorem wychwytu zwrotnego serotoniny) w leczeniu uderzeń gorąca. Badanie prowadzone było również pod kątem pochodzenia etnicznego, etapu menopauzy oraz ewentualnej depresji uczestniczek. W 8-tygodniowym badaniu wzięło udział 205 kobiet, z których 95 to Afroamerykanki, 102 rasy białej oraz 8 innego pochodzenia etnicznego. Uczestniczki otrzymywały 10-20 mg/d escitalopramu lub taką samą dawkę placebo.

3. Wyniki badania

Średnia częstotliwość uderzeń gorąca zmniejszyła się z 9,8 w ciągu dnia do 5,26 u kobiet stosujących antydepresant (spadek o 47%) oraz do 6,43 u kobiet otrzymujących placebo (spadek o 33%). W porównaniu do punktu odniesienia escitalopram zmniejszył częstość dolegliwości o 50%, a placebo o 36%. Dodatkowo dotkliwość uderzeń gorąca w przypadku leku została znacznie złagodzona, a pacjentki wyraziły chęć do kontynuowania leczenia. Pochodzenie etniczne nie miało wpływu na wyniki. Zakres badania był zbyt ograniczony, aby mógł rozstrzygać o skuteczności escitalopramu, jednak daje podstawę do kolejnych testów.

spis treści
rozwiń

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.