Trwa ładowanie...

Escitalopram - zastosowanie, skuteczność w leczeniu uderzeń gorąca

Menopauza objawia się zwiększoną aktywnością organizmu kobiety. Zachodzą w nim wówczas zmiany, które wywołują między innym tzw. uderzenia gorąca. Ciężko z nimi poradzić i jest to duża uciążliwość. Escitalopram powoduje zmniejszenie objawów u kobiety wchodzących w okres menopauzy oraz kobiety będące w okresie pomenopauzalnym.

spis treści

1. Escitalopram - zastosowanie

Głównym sposobem leczenia objawów menopauzy, w tym uderzeń gorąca, jest stosowanie hormonalnej terapii zastępczej. Jednak w niektórych przypadkach i w pewnym wieku bilans korzyści i ryzyka związanego ze stosowaniem tej formy leczenia przeważa na jej niekorzyść i nie jest ona już wskazana. Jednakże żadna inna forma terapii dolegliwości związanych z okresem menopauzy nie jest zatwierdzona przez FDA (Food and Drug Administration).

Zobacz film: "Menopauza - najważniejsze informacje"

Leki przeciwdepresyjne, w tym również selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny, były już wcześniej badane, jednak wyniki okazały się nierozstrzygające. Dlatego można wypróbować leki łagodzące skutki uderzeń gorąca, niektórzy zalecają stosowanie Escitalopram.

To musisz wiedzieć

2. Escitalopram - skuteczność

Naukowcy z uniwersytetu w Filadelfii postanowili sprawdzić skuteczność escitalopramu (będącego najbardziej selektywnym inhibitorem wychwytu zwrotnego serotoniny) w leczeniu uderzeń gorąca. Badanie prowadzone było również pod kątem pochodzenia etnicznego, etapu menopauzy oraz ewentualnej depresji uczestniczek.

W 8-tygodniowym badaniu wzięło udział 205 kobiet, z których 95 to Afroamerykanki, 102 rasy białej oraz 8 innego pochodzenia etnicznego. Uczestniczki otrzymywały 10-20 mg/d escitalopramu lub taką samą dawkę placebo.

Menopauza a cukrzyca
Menopauza a cukrzyca

Najnowsze badania nie wykazują związku pomiędzy występowaniem cukrzycy a menopauzą.

zobacz galerię

Średnia częstotliwość uderzeń gorąca zmniejszyła się z 9,8 w ciągu dnia do 5,26 u kobiet stosujących antydepresant (spadek o 47%) oraz do 6,43 u kobiet otrzymujących placebo (spadek o 33%). W porównaniu do punktu odniesienia escitalopram zmniejszył częstość dolegliwości o 50%, a placebo o 36%.

Dodatkowo dotkliwość uderzeń gorąca w przypadku leku została znacznie złagodzona, a pacjentki wyraziły chęć do kontynuowania leczenia poprzez lek Escitalopram. Pochodzenie etniczne nie miało wpływu na wyniki badania. Zakres badania był zbyt ograniczony, aby mógł rozstrzygać o skuteczności escitalopramu, jednak daje podstawę do kolejnych testów.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Escitalopram - zastosowanie, skuteczność w leczeniu uderzeń gorąca
Escitalopram - zastosowanie, skuteczność w leczeniu uderzeń gorąca
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza