Espumisan - charakterystyka, wskazania, przeciwwskazania, dawkowanie, wzdęcia, domowe sposoby
Espumisan to lek na wzdęcia oraz gazy, który stosuje się w leczeniu objawowym zaburzeń żołądkowo-jelitowych związanych z nadmiernym gromadzeniem się gazów w przewodzie pokarmowym. Espumisan, to lek, który można kupić bez recepty. Występuje w formie małych, łatwych do połknięcia kapsułek. Espumisan to jeden z najczęściej używanych oraz najbardziej rozpowszechniony lek na wzdęcia.
1. Espumisan - charakterystyka
Substancją czynną leku espumisan jest symetykon. Odpowiada on za zmniejszanie pęcherzyków gazów znajdujących się w jelitach, a co za tym idzie znacznie ułatwia ich uwalnianie. Tak zmniejszone gazy wchłaniane są przez ściany jelita oraz usuwane z przewodu pokarmowego dzięki perystaltyce jelit. Espumisan dodatkowo zmniejsza uczucie ciężkości oraz napięci brzucha. Dzięki temu przynosi znaczną ulgę.
2. Espumisan - wskazania
Głównym wskazaniem do stosowania leku espumisan są nagromadzone gazy w jelitach oraz wzdęty brzuch. Espumisan zaleca się użyć także przed badaniami radiologicznymi i ultrasonografią w celu usunięcia i zalegających w przewodzie pokarmowym gazów.
3. Espumisan - przeciwwskazania
Przeciwwskazaniem do stosowania leku espumisan jest uczulenie lub nadwrażliwość na którykolwiek składnik leku lub na 4-hydroksybenzoesan metylu. Podczas przyjmowania espumisanu nie należy pić napojów gazowanych. Kobiety w ciąży oraz karmiące piersią przed zażyciem espumisanu powinny skontaktować się z lekarzem. Po stosowaniu leku nie odnotowano żadnych działań niepożądanych.
4. Espumisan - dawkowanie
Przyjmowanie leku espumisan jest rozpisany na ulotce. Dzieci w wieku szkolnym oraz dorośli powinni przyjmować 2 kapsułki espumisanu co 3-4 godziny. Osoby, które przygotowywane są do badań diagnostycznych, powinny przyjmować 2 kapsułki espumisanu 3 razy na dobę w dzień poprzedzający badanie i 2 kapsułki rano, na czczo w dzień badania.
Zobacz także:
5. Espumisan - wzdęcia
Espumisan to lek na wzdęcia, czyli zbyt dużą ilość gazów zalegających w jelitach, która wypełnia nasz brzuch. Wzdęcia, na które lekiem jest espumisan, to bardzo powszechna dolegliwość każdego z nas, jednak czasami może się okazać , że są objawem schorzeń i zaburzeń w funkcjonowaniu układu pokarmowego. Wzdęcia powstają podczas procesu trawienia, połykania powietrza podczas spożywania posiłków oraz podczas dyfuzji krwi. Wzdęcia dzielimy na bębnicę żołądka oraz jelita.
6. Espumisan - domowe sposoby
Jeśli nie chcesz od razu sięgać po espumisan, a męczą cię wzdęcia, to na początek sprawdź domowe sposoby na wzdęcia, które mogą przynieść ulgę. Wzdęcia bardzo często są skutkiem nieodpowiedniej diety, więc rozpocznij swój dzień od dużej dawki błonnika. Najprościej na śniadanie zjeść płatki np: owsiane. Zrezygnuj z węglowodanów. Zamiast sięgać po tabletki espumisanu warto ograniczyć spożywanie węglowodanów. Zmniejsz spożywanie białego pieczywa oraz makaronu. Spowoduje to, że nie będziesz czuć się napuchnięta i ciężka. Zacznij pić dużo wody. Organizm odwodniony trudniej radzi sobie ze wzdęciami. Jest wiele domowych sposobów, aby przynieść sobie ulgę. Nie zawsze musisz sięgać po espumisan. Wystarczy, że wprowadzisz do swojej codziennej diety kilka zdrowych nawyków.
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.