Trwa ładowanie...

Espumisan - charakterystyka, wskazania, przeciwwskazania, dawkowanie, wzdęcia, domowe sposoby

Espumisan to lek na wzdęcia oraz gazy, który stosuje się w leczeniu objawowym zaburzeń żołądkowo-jelitowych związanych z nadmiernym gromadzeniem się gazów w przewodzie pokarmowym. Espumisan, to lek, który można kupić bez recepty. Występuje w formie małych, łatwych do połknięcia kapsułek. Espumisan to jeden z najczęściej używanych oraz najbardziej rozpowszechniony lek na wzdęcia.

Zobacz film: "Koniec ze wzdęciami. Zobacz, jak przygotować rośliny strączkowe"

spis treści

1. Espumisan - charakterystyka

Substancją czynną leku espumisan jest symetykon. Odpowiada on za zmniejszanie pęcherzyków gazów znajdujących się w jelitach, a co za tym idzie znacznie ułatwia ich uwalnianie. Tak zmniejszone gazy wchłaniane są przez ściany jelita oraz usuwane z przewodu pokarmowego dzięki perystaltyce jelit. Espumisan dodatkowo zmniejsza uczucie ciężkości oraz napięci brzucha. Dzięki temu przynosi znaczną ulgę.

2. Espumisan - wskazania

Głównym wskazaniem do stosowania leku espumisan są nagromadzone gazy w jelitach oraz wzdęty brzuch. Espumisan zaleca się użyć także przed badaniami radiologicznymi i ultrasonografią w celu usunięcia i zalegających w przewodzie pokarmowym gazów.

3. Espumisan - przeciwwskazania

6 zaskakujących przyczyn wzdęć
6 zaskakujących przyczyn wzdęć [6 zdjęć]

W arbuzie zawarta jest stosunkowo duża ilość fruktozy – cukru naturalnego, który u co trzeciej osoby

zobacz galerię

Przeciwwskazaniem do stosowania leku espumisan jest uczulenie lub nadwrażliwość na którykolwiek składnik leku lub na 4-hydroksybenzoesan metylu. Podczas przyjmowania espumisanu nie należy pić napojów gazowanych. Kobiety w ciąży oraz karmiące piersią przed zażyciem espumisanu powinny skontaktować się z lekarzem. Po stosowaniu leku nie odnotowano żadnych działań niepożądanych.

4. Espumisan - dawkowanie

Przyjmowanie leku espumisan jest rozpisany na ulotce. Dzieci w wieku szkolnym oraz dorośli powinni przyjmować 2 kapsułki espumisanu co 3-4 godziny. Osoby, które przygotowywane są do badań diagnostycznych, powinny przyjmować 2 kapsułki espumisanu 3 razy na dobę w dzień poprzedzający badanie i 2 kapsułki rano, na czczo w dzień badania.

Zobacz także:

5. Espumisan - wzdęcia

Espumisan to lek na wzdęcia, czyli zbyt dużą ilość gazów zalegających w jelitach, która wypełnia nasz brzuch. Wzdęcia, na które lekiem jest espumisan, to bardzo powszechna dolegliwość każdego z nas, jednak czasami może się okazać , że są objawem schorzeń i zaburzeń w funkcjonowaniu układu pokarmowego. Wzdęcia powstają podczas procesu trawienia, połykania powietrza podczas spożywania posiłków oraz podczas dyfuzji krwi. Wzdęcia dzielimy na bębnicę żołądka oraz jelita.

6. Espumisan - domowe sposoby

Jeśli nie chcesz od razu sięgać po espumisan, a męczą cię wzdęcia, to na początek sprawdź domowe sposoby na wzdęcia, które mogą przynieść ulgę. Wzdęcia bardzo często są skutkiem nieodpowiedniej diety, więc rozpocznij swój dzień od dużej dawki błonnika. Najprościej na śniadanie zjeść płatki np: owsiane. Zrezygnuj z węglowodanów. Zamiast sięgać po tabletki espumisanu warto ograniczyć spożywanie węglowodanów. Zmniejsz spożywanie białego pieczywa oraz makaronu. Spowoduje to, że nie będziesz czuć się napuchnięta i ciężka. Zacznij pić dużo wody. Organizm odwodniony trudniej radzi sobie ze wzdęciami. Jest wiele domowych sposobów, aby przynieść sobie ulgę. Nie zawsze musisz sięgać po espumisan. Wystarczy, że wprowadzisz do swojej codziennej diety kilka zdrowych nawyków.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza